Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Rozsdás vas és homok összeolva...

Rozsdás vas és homok összeolvasztásával lehetne esetleg olyan anyagot kapni, mint a tamahagane, amely a katana (japán szamurájkard) alapja?

Figyelt kérdés

A tamahaganét úgy csinálják, hogy olvasztókemencébe szórnak vasfövenyt, ami vastartalmú homok. Ebből egy olyan olvasztott vashulladékot kapnak, ami homokot és más szennyezőanyagot tartalmaz. A kardkovácsok ezt használják fel, s a folyamatos kalapálás (így a többszöri rétegelés) során távozik a salak az anyagból, így kapnak tiszta acélt.


Ha ugyanilyen módszerrel, pl. egy rakás elhasznált, rozsdás vasat olvasztókemencébe dobnánk közönséges homokkal együtt (ami csak minimális mértékben tartalmaz vasat és egyéb fémeket), akkor ezek összeolvadásából lehet kapni vajon egy tamahaganéhoz hasonló anyagot, amit kovácsolással tiszta acéllá lehet alakítani?



nov. 24. 20:51
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
90%

Ha kevésbé akarod szivatni magad, akkor el is hagyhatod a homokot.

A lényeg, hogy igen sokáig tartó kovácsolással és hajtogatással kell megedzeni a vasat.

nov. 24. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
De a megedzést anyagokkal is lehet sőt gyakran kell segíteni, hogy a kötés az acélban létrejöjjön.
nov. 24. 21:02
 3/18 anonim ***** válasza:
90%

A japanok kizarolag azert folyamodtak ezekhez a rettenetesen munkaigenyes, piszmogos, es kevesse hatekony modszerekhez, mert sose volt ertekelheto mennyisegu vasercuk, sot igazabol semmilyen mas asvanyi nyersanyaguk se.


Az onkentes, tobb evszazadnyi elszigetelodesuk miatt importalni se importaltak tul sok mindent, igy nem veletlen hogy alig volt femfegyveruk, lofegyveruk meg vegkepp nem, es a kardok anyagat is egy orokkevalosagig kellett hajtogatni meg kovacsolni, hogy az europait amugy meg mindig meg sem kozelito, de mar hasznalhato szivossagot elerjek.


Lehet ilyen homokos vashulladekkal szorakozni, csak minek, a vegeredmeny ugyanugy egy kalap sz.rt nem fog erni.

nov. 24. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:

Az igaz, hogy időigényes és erőigényes volt, de olyan kardot kovácsoltak ilyen anyagokból, hogy annál jobb a világon nem volt. Nem igaz, hogy nem közelítették meg az európai kardok vagy a damaszkuszi kard szívósságát, még felül is múlták.


Nem az anyag maga adta az erőt, hanem az elkészítésének módja, hogy mit hoztak ki az anyagból. A szarból hozták ki a tökélyt.

nov. 24. 21:15
 5/18 anonim ***** válasza:
82%

Hagyjuk mar ezt az 'osi japan' idealizalast. A kardjaik vagasra, leginkabb a korabeli bor- es szovetruhak (meg persze a benne levo ember) atvagasara alkalmasak, de masra nem. Sokkal elesebbek mint az europaiak, de merevek is, raadasul csak egy eluk van. Utobbiakkal viszont szurni, utni, es nem utolsosorban haritani is jobban lehet.


Reszben diszfegyverek voltak ezek, a szamurajok hatalmanak kifejezoi, amikkel konnyen el lehetett intezni egy-egy engedetlen parasztot vagy parbajban a masik, pancelozatlan szamurajt.

nov. 24. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
97%

A wiki ezt irja:

"A kardkészítő egy-egy kiváló munkája előtt és alatt is böjtölt, nem hált a feleségével, sőt, nő be sem tehette a lábát a műhelyébe. Amíg nem készült el a kard, addig csak az udvaron lévő tiszta vízben tisztálkodott a kovács, még télen is."

Az europai kovacsok nem bojtoltek kardkeszites kozben, es altalaban nem, vagy csak ritkan mosakodtak, valoszinuleg ezert nem tudtak olyan jo kardokat kovacsolni.

(Ironia off)

nov. 24. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
Ez rítus. Egy csomó hasonló vagy másmilyen szakmához kötődött hasonló, akár Európában, akár Ázsiában, akár Amerikában. Nem állítom, hogy a minőségi kard készítéséhez ez kell, de annyiban lehetett értelme, hogy minden energiáját és figyelmét a kovács a készítendő kardra fordította.
nov. 24. 22:16
 8/18 A kérdező kommentje:

Különben meg johannita lovagok egy régi, ma már határontúlra eső magyar várban, ahol éltek kardkovácsolással foglalkoztak és volt némi hasonlóság az ő életmódjukban is, tekintettel arra, hogy az ilyen kereszteslovagrendek pl. cölibátusban éltek, szegénységet fogadtak és nemcsak a vitézkedés, de az alamizsnálkodás és imádság is fontos szerepet játszott az életükben.

A vár környékén járva állítólag érezni lehet vmi bizsergést a kezünkben, ami az egykori kovácsműhely helyéről jön, ahol a pörölyök dolgoztak.

nov. 24. 22:20
 9/18 anonim ***** válasza:
89%
Lassan átmehetnénk az ezóba...
nov. 24. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
98%

1) Rozsdás acélhulladék, és homok összeolvasztásával fayalitot, és némi acélt kapsz két elkülönülő fázisban.


[link]


Ha elektromos kemencében olvasztod az acél karbontartalma csökken, leégése nagyobb lesz.

Faszenes aknáskemencében hevítve az acélhulladék felvehet némi karbont, még akár faszenes-nyersvassá is átalakulhat.

2) #1 Válaszadó! A különböző összetételű acél összekovácsolása, és az így elkészült penge edzése két különböző művelet.

3) #2 ! A az acélban az atomok kötése alapállapotban is megvan. Az edzés célja a martenzites, vagy bainites szövetszerkezet létrehozása.

Az egyszerű szénacélok fő ötvözői: Karbon, mangán, szilícium. A japán homoki vasércben állítólag bizonyos ritkafémek is előfordulnak, bizonyos svéd vasércekben pedig volfrám.

4) A rétegesen kovácsolt, vagy damaszkolt acél tulajdonképpen kompozit anyag. Rendkívüli tulajdonságait a vékony rétegekben elhelyezkedő különböző keménységű acélok acélok adják.

5) Itt, Magyarországon is van néhány kovács, aki tud damaszkolt pengét készíteni. Általában gyári szabványos acélokból indulnak ki.

6) A damaszkolt acélok kovácsolásának fontos segédanyaga a forrasztópor. Fő komponense a bórax, de van a ki kvarcport (homokot), üvegport, sárgavérlúgsót is tesz bele - egyéni receptje szerint.

-

Miért írok több helyen karbont?

- Ez olyan kohász szokás. A szén amivel fűtünk, ami a redukciós munkát végzi, vagy beépül a nyersvasba, vagy acélba az a karbon nevet kapta bár ugyanaz az elem.

nov. 25. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!