Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért nem "látunk" a fülünkkel...

Miért nem "látunk" a fülünkkel? Miért nem alakultunk úgy az evolúció során hogy láthassunk vele mint a szemünkkel? A hang is hullám, is fény is.

Figyelt kérdés
jan. 25. 00:00
1 2
 1/13 A nagy Levin ***** válasza:
100%
Miért alakult volna ki két külön szerv ugyanarra a célra? Jó ez így, hogy a két szerv más-más funkciót láva el kiegészítik egymást, több információval látva el az embert.
jan. 25. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
A fül a környező anyag (jellemzően levegő) rezgését érzékeli, a szem pedig az elektromágneses hullámok egy tartományát.
jan. 25. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
A hangnak sokkal nagyobb a hullámhossza mint a fénynek. Így ha olyan pontos felbontást akarnánk mint a szemünkkek, akkor sokkal hatalmasabbnak kéne lennie a fülünknek. A másik hogy nem talált ki az evolúció elég kompakt méretű detektort, mint pl a fényre érzékeny molekulát.
jan. 25. 03:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Átlépve azon, hogy a füllel látás komolytalan felvetés, az evolúciós változások nem tervezettek, nem csak fejlődés, de visszafejlődés is lehet a folyamat.

Az óriáskígyók végtagjai elcsökevényesedtek, mert azokra nem volt szükség, vannak madárfajok, amelyek a repülés képességet veszìtették el, és az ember növekvő agykapacitásának is köszönhetően nem volt szüksége kifinomult érzékszervekre, azok eltompultak.

A szemfog méretének csökkenése is evolúciós változás, nem a fogunkkal tépjük a nyers húst.

Sok állat képes az orrával érzékelni a múltat, az ember szaglása sokkal tompább, lényegében csak a veszély észlelésre (füst, kellemetlen szagok), és pozitív illatok érzékelésére alkalmas.

jan. 25. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 sadam87 ***** válasza:
100%
Mivel többféle állat is képes echolokációra, szerintem annyira nem.
jan. 25. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 sadam87 ***** válasza:
(4. válasz első mondatára reagáltam.)
jan. 25. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Lehetne a hallásnak is kapcsolata a látókéreggel, de valamiért nem így alakult. Ha nagy arcú akarok lenni, akkor azt mondom, hogy az ember az intelligenciájával köti össze a kettőt. A kutya szaglása kapcsolatban van a látókéreggel, az echolokációról volt szó, tehát nem elvetemült ötlet. Szerintem a korrekt válasz: Történelmileg így alakult.
jan. 25. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

#7: A kutya szaglása kapcsolatban van a látókéreggel? Ez nekem új. Én eddig metafora szinten találkoztam azzal, hogy a kutya lát az orrával, hiszen aránylag annyi információt szerez szaglással, mint mi látással.


Kérdezőnek: Arra gondolsz, hogy amit hallasz, abból ugyanúgy kép lenne, mint amit látsz, ahelyett, hogy hang lenne? Történetileg úgy alakult, hogy más érzetminőség a hang, mint a fény. Ráadásul a rezgésszámuk között is nagyon nagy a különbség.

Azok a született vak emberek, akik echolokációt használnak, nem alkotnak látványt a fejükben. Nem tudjuk, hogy más echolokációt használó fajoknál hogy van, ők lehet, hogy látnak echolokációval.

Tovább létezik egy jelenség, amit úgy hívnak, hogy szinesztézia. Irodalomból bizonyára ismerős, de vannak, akiknél bizonyos hanghatások látásélményt is kiváltanak. Az emberek 4-5%-a szinesztéziás, genetikai okokból. Az egyik leggyakoribb típus a hangok látása. Az ember történetének nagy részében nem adott akkora előnyt, mint egy egyetemi diploma a szakmunkás képzéshez képest (ami még ma is kétséges, hogy bármiféle előnyt jelent a szaporodás szempontjából).

jan. 25. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Mert nem vagyunk denevérek. De simán lehet tájékozódni a hanghullámok visszaverődéséből is. Csak spéci fül kell hozzá.
jan. 26. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
#9: Nem spéci fül, hanem spéci agy.
jan. 26. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!