Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szerintetek az mitől lehet...

Szerintetek az mitől lehet hogy minden tárgyra tudok koncentrálni, és megtanulni, kivétel a biosz?

Figyelt kérdés
Tanulása közben gyakran elalszom, vagy ilyesmi. A biológiát annyit tanulom mint az összes többi tárgyat együtt, és bioszból 3-asaim vannak, minden másból meg 5-ös vagyok. Szerintetek mit lehetne tenni?
2010. okt. 24. 16:47
 1/7 anonim ***** válasza:
Pedig a biológia sem sokkal másabb a többi tantárgynál... Vagy megpróbálod megtanulni, mint a történelmet, vagy megérteni az összefüggéseket, mint a szerves kémiában, fizikában.
2010. okt. 24. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Én minden tárgyat próbálok megérteni, keresni benne az összefüggéseket, de a biológiában nem nagyon találom. Magolni meg hiába magalom be, egy óra múlva már el is felejtettem.
2010. okt. 24. 17:23
 3/7 anonim ***** válasza:

Miről tanultok?

Hátha tudok segíteni, hogy megértsd... :)

2010. okt. 24. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Most fogunk írni az egyszerűbb eukarióták ivaros szaporodásából. Kell tudni a konjugációt, kopulációt, a gamétával történő szaporodást, a meiózist, a mitózist, és ezeket kromoszómaszerelvény egyenlettel leírni... :(
2010. okt. 24. 18:29
 5/7 anonim ***** válasza:

[link]

Én innen tanultam, kiselőadások vannak, meg különböző feladatok benne, nagyon jó.

2010. okt. 24. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Kis kiegészítést adok ahhoz, amit tanulsz, hátha így érthetőbb lesz.

A karyon a sejt magját jelenti. Így a prokaryota (pro=elő, előtti) élőlények a bacik, mivel nekik a DNSük a citoplazmában van, szabadon „úszkál”. Egy önmagába visszakapcsolódó, kör alakú DNS szál.

A DNS ugye úgy néz ki, mint egy létra. A megkettőződéséhez szét kell válnia a két szálnak, az értelmes és a néma szálnak, majd mindkét fél szál újra kiegészül (felépül mellette) egy másik féllel.

[link]

Bacik konjugációjakor a baci egy „szívószálat” növeszt, amit hivatalosan pilusnak hívunk. Ezzel összekapcsolódik két baci, és az egyikőjük a DNSét szétszedi, mintha meg akarná kettőzni. Az egyik szálat átdugja a „szívószálon”, a másik baciba, aki fogadja, és befejezi a megkettőzést. A donor baci is befejezi a megkettőzést, így végül mindkét baciba jut 1-1 példány az egyik baci eredeti DNSéből. [link]

Azonban a pilus törékny, a baci DNSe pedig nagy, így gyakran az egész folyamat elején ltörik, így a donor baci DNSének csak egy része jut át a fogadó baciba. Ezért van az, hogy a konjugáció csak egy részét cseréli ki a fogadó baci DNSének. A bejutott DNS ún. rekombinációval beépülhet a fogadó baci DNSébe. [link]


Eu=valódi. Eukaryoták a valódi sejtmaggal (nukleusz) rendelkező sejtek, élőlények.

Náluk a DNS már kromoszómákba rendeződik. [link]

A sejt osztódás előtt megkettőzi a DNSét. Egy kromoszóma két kromatídából áll [link] A világos lila és a sötétlila a kromatidák. Egy kromoszóma két kromatidája tartalmazza a megkettőzött DNS egy-egy másolatát.

Azt is el kell mondani, hogy ugye kromoszóma párokról beszélünk. Az egyik kromoszóma az apai, a másik az anyai. Mitózisnál ezek az egyenlítői síkra rendeződnek, és az minden kromoszóma egy kromatidája az egyik pólus felé vándorol, a másik a másik pólus felé. [link]

Hogy miért jó ez így? Ugye alapból a sejtben van egy apai és egy anyai génkészlet. Osztódás előtt megkettőződik, így egy sejtben két sejtnyi DNS lesz. Ezt úgy tudod a legegyszerűbben igazságosan elosztani, ha az azonos géneket páronként csomagolod, azaz az azonos kromatidákat egy kromoszómába csomagolod. A sejt számára ugyanis a DNS ilyen formában nem megkülönböztethető, nem ismeri a kromoszómákat, hogy „tudatosan” tudja őket válogatni. Ezért a csomagokat, azaz a kromoszómákat felezi meg. Így biztosan mindkét utódsejtbe kerül egy kromatida minden kromoszómából. Azaz teljes egy sejtnyi DNS állomány.

A diploid élőlényeknél minden gén két kópiában van jelen. Ennek okát, ha jól tudom, később fogod megtanulni, majd genetikánál. A lényege, hogy ugye egy gén egy tulajdonságot határoz meg, azonban a tulajdonság lehet többféle. Például a szemszín is ugye lehet zöld, kék, barna… Egy egyénnek nem fontos hogy mindkét szemszínt meghatározó génje barna legyen, ahhoz, hogy barna legyen a szeme, mert a barna szín elnyomja a többit. Mindegy. A lényeg, hogy pont emiatt változatosak az élőlények, és ezt a változatosságot igyekszenek megtartani.

A diploid élőlényeknek van tehát minden génből egy anyai és egy apai másolatuk.

Meiózisnál is megkettőződik a DNS az osztódás előtt, de itt épp az lesz a lényeg, hogy megfelezzük a géneket. Az ivarsejtnek nem kell hordoznia mindkét génváltozatot, elég csak az egyiket, hogy aztán egyesülve a másik ivarsejttel helyreállítsák a diploid állapotot. De már teljesen új, véletlenszerű kombinációban.

Hogy az apai-anyai géneket szétválasszuk úgy, hogy minden génből egy, apai vagy anyai másolat kerüljön az utódsejtekbe, az anyai-apai kromoszómákat kell párba állítani. Az elv ugyan az, mint a mitózisnál a kromatidák szétválasztásánál. Középre redezzük a kromoszómapárokat és egyik oldalra egyik, másik oldalra másik kromoszóma kerül. Így a meiózis első osztódásakor két olyan sejt keletkezik, ami csak egy-egy kromoszómát hordoz, de két kromatídával. A meiózis második osztódásakor ezek válnak el egymástól, tulajdonképpen egy mitózissal. [link]

Bevallom, igazad van, a biosz elsőre tanulós, amíg nincs meg a kellő ismereted hozzá… :/ De később össze fog állni minden… Logikus, rengeteg logikus dolog van benne. De persze sok mindent tanulni kell benne. Szerintem a magolós, lexikális és a logikus tárgyak keveréke.

De szerintem ha próbálsz minél több képet nézegetni és megérted őket, az már jó. :) Sok sikert! :)

2010. okt. 24. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítségeteket.:)
2010. okt. 25. 17:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!