Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Van olyan hely Magyarországon,...

Van olyan hely Magyarországon, ahol a nők "kisebbik uramnak" hívják a férjük öccsét, azaz a sógorukat?

Figyelt kérdés

Azért kérdem, mert ez a kifejezés gyakran megjelenik Jókai regényeiben ugyanebben a kontextusban, pl. Kiskirályokban vagy a Leventében (és másokban is).


Íme egy Jókai idézet:


"Az a valaki nem más, mint a „kisebbik uram”, Belizár.


Milyen furcsa az, hogy a magyaroknál az asszony a férje öccsét kisebbik urának hívja!"


....


Jókai idejében -- a regényei miatt gondolom -- több helyen is hívták így az asszonyok a sógorukat, de azt nem tudom, hogy ma is van ilyen hely Magyarországon, ahogy azt sem, hogy ez Magyarország melyik területein volt így.


febr. 21. 23:18
 1/9 A nagy Levin ***** válasza:
100%
Ezt még így sosem hallottam (Fejér megye), de el tudom képzelni, hogy akadnak olyan "eldugottabb" közösségek, ahol fenn maradt ez a formátum.
febr. 21. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
100%
És az öccs felesége a sógorát azt hogy hívja? Nagyobbik uram?
febr. 21. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem hiszem, hogy fennmaradt volna, talán a hataron túl esetleg.

Az viszont jól látható, hogy a társadalmi valtozásokkal párhuzamosan milyen gyorsan vaktozik a nyelv is

febr. 22. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
30%
Csak ha szexelnek. Ez egyebkent gyakran volt igy. Ha el kellett menni az embernek hosszabb idore a kisebbik urra volt bizva az asszony
febr. 22. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Igen felénk Zemplénbe még így hívják .
febr. 22. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
#2 Öregebbik uramnak hívta a férje bátyját az asszony. Elég régi kifejezés, de úgy tudom, országosan elterjedt volt.
febr. 22. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:
100%
És a férj hogy hívja a feleségenek a hugát? Kissebbik hölgyem? Vagy reggel hugom este dugom? Vagy mi???
febr. 22. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem, mivel a hagyomány szerint a nő költözött a férje családjához, ő napi szinten találkozott a sógoraival, a férj viszont ritkábban látta a felesége testvéreit, így külön szó se kellett rá.
febr. 22. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
82%
Jesszus, de beteg
febr. 22. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!