Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szökőévben miért február 24....

Szökőévben miért február 24. a szökőnap, miért nem február 29.?

Figyelt kérdés

Én eddig azt hittem, hogy mivel február alapon 28 napos, és így négy évente szökőévben hozzáadódik egy extra nap, így értelemszerűen február 29. kellene hogy legyen a szökőnap.

Viszont minden naptárban azt látom, hogy február 24. a szökőnap, azon a napon nem ünnepelnek névnapokat sem, hanem a február 24-29. közti időszakban minden nap "tolódik" egyet. Ezt már csak azért sem értem, mert emiatt hivatalosan akinek alapon 24-én van névnapja, annak most 25-én lesz. Nem értem mi értelme volt így beszúrni egy napot középre, miért nem az amúgy is hozzáadott nap (29.) lett a szökőnap?



febr. 23. 22:23
 1/10 anonim ***** válasza:
41%

Matematika.

zökőév esetén a február 24. szökőnap. Ilyen években a névnapok beosztása egy nappal eltolódik, vagyis a 24-i névnapok 25-ére, a 25-i 26-ára (és így tovább) kerülnek. Végül a 28-iak 29-én lesznek ünnepelve.



A szökőévek beiktatása azért szükséges, mert az év valóságos hossza, (ha pontosan számítjuk) 365 nap, 5 óra, 48 perc és 46 másodperc. Ez négy évenként csaknem egy nap eltolódást eredményez, amit a szökőnap beiktatásával egyenlítenek ki. A még így is fennmaradó pontatlanságot úgy igazítják ki, hogy az évszázadok évei (pl. 1900, 2000 stb.) közül csak a 400-al oszthatók szökőévek. Ezzel a módszerrel most már 1 napos pontossággal biztosítható a naptár éve és a csillagászati év együtt-futása kb. 3300 évre.



A teljesen pontos meghatározás szerint egy középnap a tropikus napév 365, 422-ed része. Egy csillagnap, vagyis egy csillag két delelése közt eltelt idő 23 óra, 56 perc, 4, 9 másodperc. A 16. századtól a csillagászok a könnyebb számolás érdekében a napok számát, számlálják. Egy közmegegyezéssel kiválasztott dátumtól, Kr.e. 4713. január 1-től a napokat folyamatos sorszámmal látták el, ezek az úgy nevezett Julián-napok.



Egyébként a mai évbeosztás Augusztus császár rendeletére Kr. u. 18 óta használatos. Ő a korábbi, Julius Caesar által Kr.e. 45-ben bevezetett naptárrendszert pontosította. Mivel a hiba okát sem Augusztus, sem később a 325-ös niceai zsinat nem szüntette meg, a tavaszi napéjegyenlőség időpontja a 16. század végére az eredeti március 25 helyett már március 11-ére esett. Ezért aztán XIII. Gergely pápa 1582-ben elrendelte, hogy október 4. után 15-ét kell írni, és bevezette a fenn leírt 400-as oszthatósági szabályt.

febr. 23. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszi, ezek érdekes dolgok, több dolog is van amit nem tudtam.

De azt lehet tudni hogy miért február 24. lett a szökőnap és nem február 29.?

febr. 23. 22:47
 3/10 anonim ***** válasza:

Ne keress benne logikát, csak történelmi okai vannak.

[link]

febr. 23. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Ha tényleg csak történelmi okai vannak, akkor a névnapokat legalább hagyhatnák békén, igazán nincs semmi értelme áttolni egy nappal csomó emberét.
febr. 23. 23:17
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem 10-ből 9 embert nem is érdekel, nem is tudja, hogy egyesek szerint ilyenkor csúsztatni kellene a névnapját.
febr. 23. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
68%
Csak rajta, szólj a pápának, ő majd megoldja.
febr. 23. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
87%
Állítólag az ókori római bürokrácia miatt, ugyanis március elsején egy fontos adózási dátum járt le, így bizonytalanságot okozott volna az előtte levő napot megkettőzni. Így megkettőzték azt a napot, ami hat nappal volt előtte.
febr. 23. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
51%
#7 ebben így van ráció!
febr. 24. 04:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Ugyanazt írta le az 1-es, mint a 3-as! Miért is kellett 1-est lepontozni?

Van szökőagy is?

febr. 24. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
67%
#9 a konkrét kérdésre nem felelt, és eléggé ChatGPT íze van a terjengős, de konkrét választ nem tartalmazó szövegnek.
febr. 24. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!