Szökőévben miért február 24. a szökőnap, miért nem február 29.?
Én eddig azt hittem, hogy mivel február alapon 28 napos, és így négy évente szökőévben hozzáadódik egy extra nap, így értelemszerűen február 29. kellene hogy legyen a szökőnap.
Viszont minden naptárban azt látom, hogy február 24. a szökőnap, azon a napon nem ünnepelnek névnapokat sem, hanem a február 24-29. közti időszakban minden nap "tolódik" egyet. Ezt már csak azért sem értem, mert emiatt hivatalosan akinek alapon 24-én van névnapja, annak most 25-én lesz. Nem értem mi értelme volt így beszúrni egy napot középre, miért nem az amúgy is hozzáadott nap (29.) lett a szökőnap?





Matematika.
zökőév esetén a február 24. szökőnap. Ilyen években a névnapok beosztása egy nappal eltolódik, vagyis a 24-i névnapok 25-ére, a 25-i 26-ára (és így tovább) kerülnek. Végül a 28-iak 29-én lesznek ünnepelve.
A szökőévek beiktatása azért szükséges, mert az év valóságos hossza, (ha pontosan számítjuk) 365 nap, 5 óra, 48 perc és 46 másodperc. Ez négy évenként csaknem egy nap eltolódást eredményez, amit a szökőnap beiktatásával egyenlítenek ki. A még így is fennmaradó pontatlanságot úgy igazítják ki, hogy az évszázadok évei (pl. 1900, 2000 stb.) közül csak a 400-al oszthatók szökőévek. Ezzel a módszerrel most már 1 napos pontossággal biztosítható a naptár éve és a csillagászati év együtt-futása kb. 3300 évre.
A teljesen pontos meghatározás szerint egy középnap a tropikus napév 365, 422-ed része. Egy csillagnap, vagyis egy csillag két delelése közt eltelt idő 23 óra, 56 perc, 4, 9 másodperc. A 16. századtól a csillagászok a könnyebb számolás érdekében a napok számát, számlálják. Egy közmegegyezéssel kiválasztott dátumtól, Kr.e. 4713. január 1-től a napokat folyamatos sorszámmal látták el, ezek az úgy nevezett Julián-napok.
Egyébként a mai évbeosztás Augusztus császár rendeletére Kr. u. 18 óta használatos. Ő a korábbi, Julius Caesar által Kr.e. 45-ben bevezetett naptárrendszert pontosította. Mivel a hiba okát sem Augusztus, sem később a 325-ös niceai zsinat nem szüntette meg, a tavaszi napéjegyenlőség időpontja a 16. század végére az eredeti március 25 helyett már március 11-ére esett. Ezért aztán XIII. Gergely pápa 1582-ben elrendelte, hogy október 4. után 15-ét kell írni, és bevezette a fenn leírt 400-as oszthatósági szabályt.
Köszi, ezek érdekes dolgok, több dolog is van amit nem tudtam.
De azt lehet tudni hogy miért február 24. lett a szökőnap és nem február 29.?





Ne keress benne logikát, csak történelmi okai vannak.




















Ugyanazt írta le az 1-es, mint a 3-as! Miért is kellett 1-est lepontozni?
Van szökőagy is?





Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!