Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért nem bírják az emberek a...

Miért nem bírják az emberek a meleget 30 fokban amikor az még bőven a testőmérsékletük 36.7 alatt van?

Figyelt kérdés
ápr. 16. 10:58
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

#11 (22:42) - és mit gondolsz, mi emberek mit csináltunk addig, amíg be nem vezették az önkényuralmi társadalmi rendszereket?


Még egy jó nóta is van a témához:

[link]

😆😂🤣

ápr. 17. 03:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
0%

#8

"100%-os páratartalomnál már 30 Celsius fok környékén rosszul leszel, és már csak feküdni bírsz."

Ez nem igaz.

Gőzfürdőben kb 40+ fok van, kb 100%-os páratartalommal. A szaunákban 80+ fok van, kb 20% páratartalommal. Már évtizedek óta mindig túlélem, a napi háromszori gőzfürdőzést. Ha utazunk és nincs csak szauna, akkor a szaunát élem túl. Bocsi, de nem szoktunk feküdni egyik helyen sem, mert bunkóság lenne a többiekkel szemben. (vannak, akik a szaunában is edzenek pl sulyzóznak vagy helyben futnak, de ez szerintem nem egészséges)

ápr. 17. 04:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
19%

#13 (04:37) - nekem ez a szakmám (környezeti életfeltételek fizikája), tehát ne magyarázz nekem, hogy mi az igaz!


Néhány percig sok mindent ki lehet bírni, de "40+" környezetben ha "100% a páratartalom", garantáltan megpurcansz 1-2 órán belül.


A szaunák 80+ fokos hőmérséklete pedig hibás mérési körülményeken és azok még hibásabb értelmezésén alapul, hisz a vékonyabb emberi bőr nem lépheti túl a 45+ Celsius fokos hőmérsékletet még rövid időre sem, mert súlyos és maradandó égési sérülést szenved!

ápr. 17. 05:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim válasza:
17%
Bírni bírják, csak megy az állandó elégedetlen nyavalygás állandóan. Most ez nem jó, módú az nem jó. 30 fok nem nagy meleg. Ahogyan a mínusz 10 sem nagy hideg.
ápr. 17. 05:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 sadam87 ***** válasza:
66%

#13

"Gőzfürdőben kb 40+ fok van, kb 100%-os páratartalommal. [...] Már évtizedek óta mindig túlélem, a napi háromszori gőzfürdőzést."

Mondjuk gondolom nem órákat vagy benn. Onnan sejtem, mert képes vagy ide írni. (Feltételezem nem a túlvilágról írsz.)

Rövid távon (percekig) persze, el tudja ezt is viselni az egészséges emberi szervezet. Hosszú távon meg meghal tőle.

[link]

ápr. 17. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
77%
A maghőmérsékletem 36,7 fok kérdező. A bőrfelszínem hőmérséklete 24-27 fok körüli, ezt a hőmérsékletet érzi közömbösnek a bőröm. Ha ennél melegebb a levegő, azt melegnek érzi. De van számos mechanizmus, amivel egy élőlény tudja hűteni magát. (A hő kisugárzásával, verítékezéssel, stb.)
ápr. 17. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

En egy olyan orszag olyan varosaban elek, ahol teljesen megszokott a 2-3 honapon (vagy megtovabb) tarto 40-43 fok, es ejszaka sem megy 30 ala. Higyjetek el, tul lehet elni, raadasul pl az orszagba illegalisan behatolok ilyen korulmenyek kozott gyalogolnak - sokszor kisgyerekkel - 50-100, neha 200 km-t, ami nem "par perc". Es megcsinaljak.


Szaunaba en is jarok, es legalabb 20, de inkabb 30 percet vagyok bent egy-egy alkalommal. A gozfurdot utalom.

Csak szolok, hogy a Wikipediabol sok okossagot lehet tanulni, de en megsem onnan szednem az alapveto ismereteket. A "kornyezeti eletfeltetelek fizikaja" pedig kisse (nagyon) gaz, ha ennyi a tudomanya. Lehet, hogy leragadt az 50 evvel ezelotti szinten (a #14 es #16 (nem)tudasa alapjan)

ápr. 18. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
55%

#18 (01:08) - ezek szerint a relatív páratartalom fogalmáról nem is hallottál és nem is érted, hogy miről van itt szó, de leszólsz egy rendesebb tudományegyetemi képzést elvégzett környezetfizikust, aki próbálja elmagyarázni a témát az itteni tompák gyülekezetének.


Bizony a Dunning-Kruger szindróma a gáz, mert a cipőtalpam jobban tisztában van a témával mint te!

ápr. 18. 04:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
Orulok, hogy vegre magadrol is beszelsz :)
ápr. 18. 05:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 Mojjo ***** válasza:
89%

Valamiért elment a beszélgetés egy kellemetlen hangvételű és kevéssé informatív irányba. Mindenesetre a kulcsa a dolgoknak tényleg a relatív páratartalom. Ahogy a #7-ben írtam, az emberek izzadnak, az izzadságcseppek párolgásánál a halmazállampotváltozáshoz szükséges energiát - a párolgáshőt - pedig a környezetükből, pl az ember bőréről vonják el, így hűtik azt. Ehhez azonban az kell, hogy megtörténjen a párolgás.

Ahogy megy fel a levegő relatív páratartalma, egyre kevésbé lelkesen párolognak az izzadságcseppek. 100%-osnál a levegő már felvette az összes vizet, amit képes felvenni, azaz a bőrünkön lévőt már egyáltalán nem akarja többé felvenni, így párolgás hiányában az izzadságcseppek nem hűtenek. Ezért ha a levegő páratartalma 100%, a levegő pedig melegebb, mint az ember maghőmérséklete, akkor kifelé nem hogy hőt nem tudunk leadni, de hőt veszünk fel onnan - miközben bent is hőt termelünk. Ez a kettő együtt igen kevéssé egészséges, vagy akár egyeztethető össze hosszabb ideig az élettel.

Minél alacsonyabb a relatív páratartalom, annál hatékonyabb a párologtatás. Épp ezért brutális melegében is meg lehet lenni tartósabban. Nem gondolom kellemesnek, főleg, hogy én olyan helyen élek, ahol hosszú hónapokig nem megy mínusz húsz felé a hőmérséklet, alá annál inkább, és nyáron is ritka, hogy tízenpár foknál több van, szóval párolgás ide-oda én szerintem instant elpatkolnék, de egy egészséges és nem arktikus környezethez szokott emberi szervezet kibírja.


Ennyi a titka a dolognak személyeskedés nélkül.

ápr. 18. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!