Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért nem bírják az emberek a...

Miért nem bírják az emberek a meleget 30 fokban amikor az még bőven a testőmérsékletük 36.7 alatt van?

Figyelt kérdés
ápr. 16. 10:58
1 2 3
 21/21 sadam87 ***** válasza:
49%

#17

"En egy olyan orszag olyan varosaban elek, ahol teljesen megszokott a 2-3 honapon (vagy megtovabb) tarto 40-43 fok, es ejszaka sem megy 30 ala."

De gondolom nem 100% a páratartalom.

"Csak szolok, hogy a Wikipediabol sok okossagot lehet tanulni, de en megsem onnan szednem az alapveto ismereteket."

Nem onnan merítem az ismereteimet, csak most ép ezt találtam forrásnak. Ismereteimet a biológus szak elvégzéséből merítettem. Például onnan tudom, hogy az emberi test hőt leadni alapvetően négyféle úton tud hőt leadni:

- hővezetéssel (kondukció)

- hősugárzással (radiáció)

- hőáramlással (konvekció)

- párolgással (evaporáció)

Ebből az első kettővel kapcsolatban alapvető termodinamikai ismeret (és egyébként józan paraszti ésszel is belátható), hogy csak akkor működik, ha a környezet hidegebb, egyébként pont melegíti a testet.

A hőáramlás általában kisebb közvetlen szerepet játszik a környezetfelé való közvetlen hőleadásban (pl. légzésnél), inkább a bőrhöz történő hőszállításban (véráramlás) és a bőr körül felmelegedett levegő elvezetésében (szellő, ventillátor) van szerepe. (És a vér hőszállítása kapcsán érdemes megjegyezni, hogy csak akkor tud hatékonyan működni, ha a testfelszín hűvösebb, mint a test belseje.)

Azaz ha a környezet melegebb, mint a test, akkor gyakorlatilag kizárólag párolgással (pl. verejtékezés) tud hőt leadni. Az viszont ismét alapvető ismeret, hogy ha 100% a relatív páratartalom, akkor nem működik a párolgás (pontosabban dinamikus egyensúly alakul ki). Innen pedig nem nehéz belátni, hogy ha a környezet hőmérséklete magasabb, mint a testé, és a páratartalom 100%, akkor a szervezet nem tud hőt leadni, ami értelemszerűen nem túl egészséges hosszútávon... (És itt most nem percekről van szó, egy darabig természetesen ezt is el tudja viselni a szervezet, de órákig már nem.)

Nyilván egy egész más dolog, ha a páratartalom alacsony, akkor jóval magasabb hőmérsékletet is el tud viselni az ember szervezete.

Hogy ne panaszkodj, hogy csak wikipedia link volt.

[link]

[link]

[link]

ápr. 18. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!