Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ezt hogyan kell értelmezni?

Ezt hogyan kell értelmezni?

Figyelt kérdés

"Einstein előtt az időt abszolútnak és megváltoztatatlannak tekintettük. Nehezen volt tehát elfogadható az az elképzelés, miszerint az idő rugalmas, annak ellenére, hogy ezt a rugalmasságot mindannyian gyakorta megtapasztaljuk. [...] Einsteinnek sikerült a speciális relativitáselméletet matematikailag és kísérletileg is bizonyítania..."

Tehát: mit jelent az, hogy az idő rugalmas és nem abszolút, ill. ezt milyen kísérlettel bizonyította be?

A Google-n és a Wikipédián kerestem, de nem találtam.


2011. jan. 24. 21:10
 1/3 anonim ***** válasza:
Hogy minden vonatkoztatási rendszernek saját ideje van, különböző megfigyelőknek különböző sebességgel telik. Ezek következménye, hogy nincs abszolut egyidejűség, hogy két esemény egyszerre történt -e, vagy valamelyik megelőzte a másikat, attól függ honnét nézzük.
2011. jan. 24. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Tywin ***** válasza:

Az idő rugalmasságán szerintem az idődilatációt értik.


[link]

2011. jan. 24. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Azzal bizonyította, hogy kb 20km-re a légkörben vannak műónok. Ezek életideje kb 1.5 mikroszekundum. Ha ezek még a fény sebességével is zuhannának, soha nem érnének ennyi idő alatt a földre. Mégis a földön kimutatták ezeket. Ez csakis úgy lehetséges, hogy a műónok nagyon gyorsan mozognak ezért a saját idejük lassabban telik. Annyira lassan telik, hogy leérnek a földre. Ezt képletekkel ki is lehet számolni, hogy pontosabban mennyi idő alatt érnek le meg minden. Lényeg, hogy az idő egy skalártér, mint a hő. Minden pontnak megvan a saját sebessége és az ahhoz tartozó ideje.
2011. jan. 28. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!