Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Tényleg újra kellene értelmezn...

Tényleg újra kellene értelmezni a szkeptikusságot, mint hozzállást?

Figyelt kérdés

Arra gondolok, hogy manapság a szkeptikus embert egy minden újat, ismeretlent elutasító embernek gondolják, pejoratív értelmet kapott a szó. Tudom, csak olyat utasít el, amit a tudomány cáfol, de gondolom Kopernikuszt is kinevették annak idején.

Itt van például Egely György. Sokszor vannak vad gondolatai, azt is elfogadom, hogy nagyrészt marhaság, amit ír, én sem veszek be mindent. De a szkeptikusság szerintem azt jelenti, hogy fenntartásokkal ugyan, de nyitottnak kellene lennünk és megvizsgálni, vagy legalább nyitva hagyni a kérdést. Én azt szeretném, hogy szkeptikusnak lenni megint azt jelentse, hogy "álljunk meg, ez érdekes, vizsgáljuk meg az elméletet, tervezzünk kísérleteket", stb.

Mit gondoltok?



2011. aug. 24. 12:59
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
50%
Én már megfogalmaztam ezt itt a gyikon, hogy mi a véleményem a szkeptikusokról. Nálam egyértelműen pejoratív a jelentése. Röviden, ami nem fér bele a fejükbe azt tagadják. Ráadásul minden tudományos előképzettség nélkül vagy csak szajkóznak. 6000Ft/évért mindenki lehet szkeptikus, sőt a nyugdíjasnak csak 3000. Manapság mindenki állít, de legalább hozzátehetnék, hogy a tudomány mai állása szerint.
2011. aug. 24. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Smartguy86 ***** válasza:
83%

A szkeptikus szó jelentése alapján ez:

Nem elfogadni mindent azonnal, hanem fenntartásokkal körüljárni. Való igaz, hogy a vallásos embereknek gyűlik meg a leginkább a baja az ilyen illetőkkel, mert a vallás állításait sose fogják tudni bebizonyítani.


A tudományban pedig mindenki szkeptikus!

2011. aug. 24. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

"A tudományban pedig mindenki szkeptikus!"

Bocsi, ezt hogy érted? A tudományos élet szereplői szkeptikusok, vagy az átlagember szkeptikus a tudománnyal szemben?

2011. aug. 24. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem hiszem hogy baj az, hogy a szkeptikusságot pejoratív értelemben használják az emberek. Ha nem így használnák, nem volna értelme a szónak.


"fenntartásokkal ugyan, de nyitottnak kellene lennünk és megvizsgálni, vagy legalább nyitva hagyni a kérdést" - minden ember ilyen, feltéve hogy nincs valami baj a fejével. Ha egy adott ember értékrendje és tapasztalata alapján valaminek van értelme, de még nincs bizonyítva, akkor a kérdés nyitott, de hajlik rá hogy úgy lehet. Ha van értelme ugyan, de még nincs bizonyítva, és azért nem is tűnik valószínűleg, akkor az ember nem hajlik rá, de nem zárja ki. ez a normális emberi viselkedés.


esetleg úgy van értelme a szkeptikusságot nem-pejoratív értelemben használni, hogy valamilyen témával szemben szkeptikus vagyok: tehát úgy vélem hogy az nem úgy van.


Ha általánosságba használod valakire, akkor csak úgy van értelme, ha ez az ember élvezi azt hogy mindenre rámondja hogy nemhiszem én azt! Vagy mondjuk olyan az értékrendje hogy nehezen fogad be új dolgokat, és minden dolog valószínűségét alulról becsli.

2011. aug. 24. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Én azt a szót hiányolom, hogy lehetséges. Ami sarkítva azt jelenti, hogy igen vagy nem. Ha valaki elmélkedni kezd olyan dolgokról amit esetleg lehetségesnek tart a jó bunkó fajta tagadó rögtön leugatja.

Nagyon ritkán találkozni olyan emberrel aki azt mondja, lehetséges mindenki csak igent vagy nemet mond.

egy példa:

Létezett e az Atlantiszi fejlett civilizáció. Én azt mondom lehetséges. Ha kiírod kérdésnek csak olyan válaszokat fogsz kapni, hogy igen vagy nem. Ez a polarizáció egyáltalán nem hasznos.

2011. aug. 24. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
Most olvastam az előttem szóló válaszát. Nagyon tetszik.
2011. aug. 24. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Mármint 13:47-ét, nem a sajátom:)
2011. aug. 24. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm! Szóval akkor a pejoratív jelentés kezdi elfedni az eredetit? :(

Egyébként hallottam fizikust, egyetemi tanárt (nagybetűs Szkeptikust) a tudományos tételek megdönthetetlensége mellett érvelni. Mármint hogy a tudomány (fizika?) mai állításai kőbe vannak vésve. Nekem égett a pofám.

Pedig én is szkeptikusnak tartom magam, és szimpatikusak voltak, de valahogy mégsem értem őket. Mintha keveredne a csalók elleni küzdelmük az alternatív elméletek vizsgálatával.

2011. aug. 24. 14:14
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

én is lájkoltam az első hsz-t, gondolom az a tiéd volt. :)


Nemrég vitáztam egy ismerősömmel, ő is azt rótta fel nekem, hogy néha elkezdek neki beszélni dolgokról (semmi természetfölötti, csak ilyen teóriákról, elméletekről), és sose tudja, hogy én most elhiszem-e amit mondok, vagy nem. Pedig amikor valami olyan dologról beszélek, amibe nem vagyok biztos, mindig kínosan ügyelek arra hogy odategyem hogy: "szerintem", meg "lehetséges az hogy", meg "úgy sejtem" vagy "a szubjektív véleményem, amit semmire nem alapozok, az az hogy:", vagy "van egy olyan gondolkodás, hogy"

de ő valamiért mindig csak fekete-fehérben tud gondolkozni, és engem is általában besorol az általam bemutatott elmélet abszolút híveként, vagy abszolút ellenségeként

2011. aug. 24. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
46%
Azoknak jelent negatívat a szkeptikus, akik hisznek Egelynek és a hozzá hasonlóknak. De ezeknek az embereknek a véleménye kb semmit sem ér, hiszen bebizonyították, hogy a józan észnek erősen híján vannak. Tehát nem baj.
2011. aug. 24. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!