Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mitől sárgul a papír?

Mitől sárgul a papír?

Figyelt kérdés
Szeretnék készíteni egy "régi" újságot. A baj csak az, hogy a régi újságok lapjai sárgák. Szóval szeretném régiesíteni kicsit a lapokat, de gőzöm sincs, hogy. Tehát a papír mitől sárgul? És még mitől lesz régiesebb a lap?
2011. márc. 10. 20:21
 1/8 anonim válasza:
58%
Azt nem tudom mitől sárgul, de próbáld meg őrölt kávéval, vagy lefőzött kávézaccal dörzsölni. Csak tipp, soha nem próbáltam.
2011. márc. 10. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
58%
"Teás módszer: teazacskót forró vízbe mártani, kicsit kifacsarni, majd mint egy ecsettel, "befesteni" vele a papírt, aztán gyorsan hajszárítóval kiszárítani."
2011. márc. 10. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Én is valami színezést javaslok.

Esetleg forró vasalóval némi pörkölést.

De alapos teszteket igényel a dolog.


A papír amúgy a gyártáshoz használt fa egyik alkotóelemének (a ligninnek) a bomlásából származó bomlástermékek miatt sárgul, ha a papírgyártás során savas marad a papír.


A sárgulás kiküszöbölésére a lignint el szokták hidrolizálni és ezt nevezik famentes papírnak. Vagy a savakat igyekeznek egyre tökéletesebben semlegesíteni.

A folyamat amúgy évtizedeket vesz igénybe.

2011. márc. 11. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat
2011. márc. 23. 22:14
 5/8 anonim válasza:
42%
az időd meggyorsítani nem tudod; még gondolkozom
2011. márc. 26. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
és mi lenne ha erős UV fénynek tennéd ki,mondjuk erős kvarclámpa alá helyeznéd.akkor szerintem az intenzív ultraibolya sugárzás felgyorsítaná a lignin bomlását
2011. márc. 26. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Erre én is gondoltam. Ki fogom próbálni, ha van itthon UV lámpa.
2011. márc. 26. 23:16
 8/8 Salx Narval ***** válasza:
100%
Az enyhe füst is jó lehet antikolásra, ha gyorsan szeretnéd megszínezni.Mindenképp valamilyen száraz megoldást válassz, mert különben hullámos lesz a lap.Érdemes körülnézni a papírboltban is,nemrég láttam egy csomagolópapírt, amelyik alapból ilyen sárgás színű volt.
2011. márc. 27. 03:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!