Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi az idő fogalma?

Mi az idő fogalma?

Figyelt kérdés

konkrét fogalmat lécci

köszi:)


2009. febr. 22. 17:33
1 2
 11/17 anonim válasza:
57%
Az idő nem egy kézzel fogható dolog. Nincs olyan, hogy valakinek más az idő mint más valakinek. Ez lehetetlen. Az időt nem lehet megfogalmazni egyféleképpen. 1. Az időt nézhetjük úgy is, hogy a föld keringésével telnek a másodpercek, percek órák, napok... 2. Úgy is nézhetjük, hogy az egész világegyetemben történnek a dolgok- nem lehet megállítani mivel csak egy kitalált fogalom az 1. tekintési formájának vizsgálatára.-> Más rendszer alapján is mérhetnénk az időt 1. ----- Az idő nevét is mondhatnánk másnak de nem lenne más 2.
2013. ápr. 6. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
90%
Szerintem: két esemény közötti távolság
2014. jan. 25. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 Kata60 válasza:
90%
Az anyag megjelenési formája
2014. máj. 10. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim válasza:
Ezt a kérdést én is feltettem és meglepő válasz érkezett: az idő a tudat egy megnyilvánulási formája.
2015. jan. 1. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

Az örökjelenben történő változások összehasonlítása az idő. Amint van változás megjelenik az "idő" nevű fogalom hogy rendszerezhessük a változásokat, illetve összefüggéseket adhassunk nekik.

A múlt és jövő például szintén jelenlevő de mentális események. Ezek a jelen mentális események összefüggésben vannak azzal amit valóságos jelennek tartunk, de mindig minden jelen van, mert az idő nem egy önálló létező, gyakorlatilag nincs idő csak időnek tűnik a változás a jelen mentális világunk(emlék) összehasonlításában.

2023. jún. 24. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

Az idő fogalma (gondolati kísérlet)

Aki az idő definiálására vállalkozik, az lehet filozófus, lehet mérnök, de lehet kontár is.

Villamosmérnökként fizikát tanítok még 81 évesen is. Nem tekintem magamat kontárnak, de filozófusnak sem. Egyszerűen csak gondolkodom. Tehát teszek egy próbát.

A világunkban minden mozog, minden változik. Az idő – [nevezzük fizikai mennyiségnek, hiszen van jele (t), és van mértékegysége (s)] - fogalma akkor válik aktuálissá, amikor egy változást akarunk összehasonlítani egy másik változással.

Példa: egyik helyről elindulok egy másik helyre, és látom, hogy közben a Nap lejjebb szállt. Mit csináltam? Összehasonlítottam a mozgásomat a Nap mozgásával. De összehasonlíthattam volna a karórám nagy mutatójának mozgásával is.

Mondhatom azt, hogy amíg a Nap odébb ment x méterrel az égbolton, én is odébb mentem. Ha nem lenne a Nap, és nem lenne más mozgás, akkor nem tudnám jellemezni a saját mozgásomat.

Ebből következik, hogy a saját mozgásomat jellemezhettem egy másik mozgással.

Nos, ebből lehetne levezetni, hogy az idő egyfajta mérési lehetőség (mérés = összehasonlítás).

Ha tehát nem lenne semmiféle mozgás akkor nem lenne mit összehasonlítani, és az idő fogalmára sem lenne szükség.

Röviden: az idő a változások összehasonlításának eszköze. Az egyik változást mérhetjük egy másik változással. Ha nincsenek változások, az idő elveszti jelentőségét.

Azt mondják a tudósok (pl. Einstein), hogy a sebesség növelésével az idő lelassul. Én ezt a megfogalmazást nem tartom helyénvalónak. Nem az idő lassul le, hanem az eszköz (pl. atomóra) részecskéi mozognak lassabban.

Az idő nem tud lelassulni, mert az IDŐ nem létezik, az IDŐ egy képzett fogalom. Az időt csak mérni tudjuk egy másik mozgásos eszközzel.

Ha megengedjük magunknak, hogy a részecskék (atomok, elektronok) mozgása/rezgése a sebesség és a tömeg növekedés miatt megnő, akkor elfogadhatóvá válik, hogy az ember biológiai részecskéi is lelassulnak, tehát lassabban öregszenek.

2023. okt. 18. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Az idő egy absztrakt fogalom, amelyet az események és folyamatok sorrendjének és időtartamának mérésére használunk. Az idő lehetőséget ad arra, hogy az eseményeket és változásokat összehasonlítsuk, rögzítsük és megértsük. Az idő alapvető fontosságú az életünkben, mivel az idő múlása az eseményeket és a tevékenységeket időrendben tartja és lehetővé teszi a tervezést és a koordinációt.


Az időt gyakran szekundumokban, percekben, órákban, napokban, hónapokban és években mérjük. Az idő tartama változhat, és különböző kontextusokban eltérően értelmezhető. Az idő elmúlik, és lehetőséget ad az emlékezésre, a múlt megértésére és a jövő tervezésére. Az idő fogalma komplex, és több tudományág, például a fizika, a filozófia és a pszichológia is foglalkozik vele, vizsgálva annak természetét, mérését és filozófiai kérdéseit. Az idő fogalma sokféle szempontból értelmezhető, és az emberi kultúrában különböző időszámítási rendszerek és érzések kapcsolódnak hozzá.

2023. okt. 18. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!