Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A föld geoid alakú? (túl...

A föld geoid alakú? (túl rövid túl hosszú)

Figyelt kérdés

Igazából amikor ilyen kérdést és választ látok azt veszem észre, hogy feltétel nélkül mindenki rábólint vagy ki is hangsúlyozza, hogy igen, mert a föld lapult és ez a geoid alak. De ez hülyeség, vagy én gondolom rosszul? Nem szeretném most így lelőni, hogy mit tanulok és hova járok, de én megdöbbentőnek tartom, hogy egyesek ezt állítják. A föld nem geoid alakú, egy teljesen szabálytalan felszínű test. Geoid alakú (vagyis olyan, mint egy krumpli) lenne elméletileg (nem hiába hívják elméleti földalaknak), ha más nem játszana közre.

A geoid pontos jelentése:

a Föld elméleti alakja: a nehézségi erő azon szintfelülete, amely a nyugalmi tengerszinttel esik egybe.

[link]


Miért látom azt, hogy egyesek, akik egyetemre járnak és valami, a Földhöz köthető dolgot tanulnak azt állítják, hogy geoid alakú?


2011. ápr. 24. 20:28
1 2 3
 1/26 A kérdező kommentje:
Bár lehet, hogy csak én kukacoskodok, de ha a Föld valódi alakját nézzük még az is befolyásolja, ha én kiások egy gödröt.
2011. ápr. 24. 20:33
 2/26 anonim ***** válasza:
82%

A föld geoid alakú, mivel ez szó szerint azt jelenti, hogy föld formájú.

Saját magától nem tud eltérni!

2011. ápr. 24. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
100%
Azt honnan vetted, hogy a geoid krumpli formát jelent?
2011. ápr. 24. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:

nyilván pontatlan, de ilyen alapon a földnek nem is lehet definiálni az alakját, hiszen másodpercről másodpercre változik.


de valóban olyan nagyon befolyásolja a te kiásott gödröd a Föld kerületét? Még a Himalája mérete is elenyésző ahhoz képest.

2011. ápr. 24. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 A kérdező kommentje:

20:40

Nem krumpli formát jelent, csak úgy néz ki, mint egy krumpli.

2011. ápr. 24. 20:44
 6/26 A kérdező kommentje:
Persze megértem én azt, hogy a föld alakját definiálni kell főleg térképészeti célokra, viszont ez csupán azt jelenti, hogy egyre jobb közelítéseket alkalmazunk (ez ma a geoidhoz legjobban illeszkedő forgási ellipszoid, mivel ezt még matematikailag le lehet írni.), de a föld valódi alakja mindig teljesen szabálytalan lesz.
2011. ápr. 24. 20:47
 7/26 A kérdező kommentje:
Ja igen, és nem lehet definiálni az alakját. Ez így van. A geoid definiálásánál is a nehézségi erőtér játszik szerepet, a többi befolyásoló tényező nem.
2011. ápr. 24. 20:49
 8/26 A kérdező kommentje:
Bár ahogy látom csak én kukacoskodok, bocsánat ezért.
2011. ápr. 24. 20:49
 9/26 anonim ***** válasza:

"Geoid alakú (vagyis olyan, mint egy krumpli) "


Ebből látszik, hogy nem érted a fogalmat.

Amiről te beszélsz, az a forgási ellipszoid.

A geoid annyit jelent, hogy "Föld alakú". Vagyis olyan alakú, mint a Föld. Jó, mi? :D

Egyébként meg a geoid az egy hipotetikus forma, ami kiátlagolja a domborzatot.

Ez lényegében csalásnak tűnhet, de ha nagy léptékben nézed, a domborzati eltérések a geoid alaktól arányaiban kisebbek, mint egy biliárdgolyó szabálytalanságai.

Sőt! Még a gömbtől való eltérés is kisebb.

2011. ápr. 24. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 A kérdező kommentje:

20:56

Már hogy ne érteném, hisz' ezt tanulom. Olyan, mint egy krumpli, ez igaz. Nem azt jelenti, hogy krumpliformájú, de ez olyan, minthogy valaki a gömbre azt mondja, hogy focilabda formájú.

2011. ápr. 24. 20:59
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!