Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha Csernobil nem robbant...

Ha Csernobil nem robbant volna fel akkor 86-ban, akkor felrobbant volna ígyis-úgyis, csak máskor?

Figyelt kérdés
ebből szerintetek mennyi igaz? egy dokumentum könyvben van..
2011. jún. 14. 23:59
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
86%
Valószínű. Volt még ott részleges magolvadás, meg turbinatűz is má alklamakkor. Szóval valamit nagyon rosszul csináltak, mert más erőművekben 1 baleset is sok, nemhogy ennyi...
2011. jún. 15. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Ha normálisan használták volna még ma is menne! Nem gondolod hogy oroszországban van még jónéhány reaktor? Azokkal semmi nem történt!
2011. jún. 15. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
írták, hogy alap rosszul volt felépítve az egész:( és állitólag Paksot is ők építették..
2011. jún. 15. 00:18
 4/13 anonim ***** válasza:
90%
Nem volt rosszul felépítve, csak a veszélyesebb típusú erőmű volt a két alapfajta közül, azaz a leálláshoz grafitot használt, ami nagyon gyúlékony. Ettől még alapból kimondottan biztonságos volt, de akkor egy olyan tesztet csináltak, amely során egy totál irreális, életben alapból elő nem forduló szituációt próbáltak ki, és ez okozta a katasztrófát. Amúgy Paks totál biztonságos, hülyeség a hisztéria az atomerőművek körül, a hőerőművek eddig is összesen sokkal több káros anyagot bocsátottak ki, és összességében több embert öltek meg, csak ez jobban eloszlik, ezért annyira nem feltűnő.
2011. jún. 15. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Emberi mulasztás okozta ELSŐSORBAN a tragédiát,és az elavult tervezés csak másodikként bűnös :

A blokkot "meghajtották" kőkeményen egy teszten..aztán eközben a víz keringtetést/hűtést/ meg leállították szándékosan/félreértés-megszakadás történt a kommunikációban/

Hát nem csoda hogy felrobbant mint egy túlhevített kukta,egy pillanat alatt. Ez nem nukleáris robbanás volt ,hanem gőz !,..igaz a detonáció szétrepítette a sugárzó anyagot is és így került radioaktív szennyezés fél Európára.

No ebből eldöntheted hogy "így" felrobbanhat bármelyik atom,vagy szénerőmű ha leállítják a hűtést.

2011. jún. 15. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
82%

Valószínűleg ha nem lenne emberi mulasztás, akkor nem robbanna fel soha... dehát emberi mulasztás mindig is volt és mindig is lesz. :/


De Csernobil esetén ez erősen túlment az emberi mulasztáson és a kezdetektől fogva az utolsó órákig elkerülhető lett volna.

1. Az Oroszok eleve tudták, hogy ez a reaktor típus veszélyes, de sokkal olcsóbb, mivel nincs szükség urándúsító üzemekre.

2. A teszt tudtommal semmilyen komolyabb engedélyeztetésen, tervezésen nem ment át.

3. A védelmi rendszert egészen konkrétan leállították, különben nem tudták volna elvégezni a rendszert.


És ez csak néhány momentum, tényleg még a kísérlet ideje alatt is többször leálhattak volna, amikor - ha lett volna ott rendes szakértő - láthatták volna, hogy baj lehet belőle.

2011. jún. 15. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
93%

Nem, nem robbant volna fel ígyis-úgyis...

A szerencsétlenséget tervezési hiányosságok, képzetlenség, és emberi mulasztások okozták.

Íme a történet:


" A csernobili atomerőmű mérnökét, Anatolij Diatlovot egy komoly probléma foglalkoztatta. Amennyiben hirtelen kiesik a hálózati villamosenergia-szolgáltatás, a zóna hűtőközegét keringető szivattyúk leállnak. Ilyen esetekben az automatika leállítja a reaktort, de a maradványhő elvezetéséről a továbbiakban is gondoskodni kell. A fő keringtető szivattyúk üzemeltetéséhez szükséges villamos áramot ilyenkor Diesel-motorok segítségével állítják elő. A Diesel-motorok felpörgéséhez azonban néhány perc időre van szükség. Diatlov a problémára a következő megoldást találta: A hálózati áramellátás kiesése után ugyan leáll a reaktor, így a turbinák gőzellátása hamarosan megszűnik, ellenben a turbina forgórészek tehetetlenségük folytán még egy pár percig forgásban maradnak. A lassuló turbinával meghajtva a generátorokat, áramot lehet előállítani. Ahogy a turbina kipörög, természetesen az áram gyengül. Ezt a problémát a villamos áramkörök bonyolult átkapcsolásaival lehet áthidalni. A módszer gyakorlati kipróbálására üzem közben nincs lehetőség. Várni kellett, amíg a téli villamosenergia-igény csökkenésével az egyik reaktort le lehetett állítani a tavaszi fűtőelemcsere és a karbantartási munkálatok idejére. Diatlov engedélyt kapott Fomintól, az atomerőmű főmérnökétől, hogy a villamosmérnöki kísérletet a négyes számú reaktoron 1986 tavaszán elvégezhessék.


■1986. április 25-én, pénteken hajnalban 1:00 órakor megkezdték a 3,2 GW hőteljesítmény csökkentését.

■13:00 órára a teljesítmény 1,6 GW-ra csökkent, ekkor a reaktorról lekapcsolták az egyik turbinát.

■14:00 órakor a villamos elosztóközpont értesítette a csernobili Lenin Atomerőművet, hogy a közelgő hétvége ellenére a vártnál nagyobb a fogyasztók energiaigénye. Ezért a teljesítmény további csökkentését megszakították.

■23:10-kor közölte a Központ, hogy végre lecsökkent a fogyasztók energiafelhasználása, a 4-es blokk lekapcsolható a hálózatról. Így a késedelemtől kissé elfáradt újítók hozzákezdhettek biztonságfokozónak szánt ötletük megvalósításához.

A fiatal villamosmérnökök elsősorban a szivattyúk villamos energiaellátására ügyeltek. Nem vették figyelembe a John Archibald Wheeler és Wigner Jenő által már az 1940-es években Hanfordban felismert veszélyt: az alacsony teljesítményű reaktorüzemeltetés során bekövetkező xenon-mérgezés instabillá teszi a reaktort. Így érkezett el a szombati nap, a görögkeleti naptár szerint nagyszombat. Húsvétra a szakértők is, a döntéshozók is hétvégi házaikba utaztak. (A legtöbb üzemzavar hétvégi hajnalokon szokott bekövetkezni.) A csernobili négyes reaktorban a felszaporodott reaktorméreg miatt a szabályzat szerint megengedettnél jóval nagyobb mértékben kiemelték a legtöbb szabályozó rudat. A reaktor ekkor dinamikailag más volt, mint amilyennek az operátorok ismerték. További konstrukciós hibának kell tekintenünk azt is, hogy a szabályozó rudakat mozgató szerkezet kialakítása egyáltalán lehetővé tette a rudak túlzott mértékű kihúzását.



Diatlov mégis kiadta az utasítást a kísérlet megkezdésére. A kivitelezők maguk kívánták irányítani a reaktort a fantáziátlan automatika helyett. A zóna üzemzavari hűtőrendszert - szabálytalanul - már pénteken 14.00 órakor kiiktatták. 26-án hajnalban pedig Diatlov engedélyével kikapcsolták azt az automatikát is, amelyik a hatalmas méretű reaktor teljesítmény-sűrűségének egyenletességét szabályozta.


■1986. április 26. szombat hajnali 0:28 óra: Hogy biztosak legyenek, a megengedett érték fölé növelték a hűtővíz keringetési sebességét. Emiatt a víz lehűlt és csökkent a reaktorban termelődő gőz mennyisége. Mikor azután az 1,6 GW teljesítményt a tervezett 0,7 GW-ra kezdték csökkenteni, a reaktor pozitív üregtényezője miatt a teljesítmény a vártnál nagyobb mértékben csökkent: 0,03 GW-ra esett vissza. Egy napot kellet volna várni, hogy a felhalmozódott 135I és 135Xe elbomoljon, és elmúljon a xenonmérgezés okozta instabilitás.

■1:07. Alekszej Akinov és Leonid Toptunov, a két operátor a szabályzatra hivatkozva habozott, de Diatlov rájuk parancsolt, hogy a szabályozó rudakat még jobban húzzák ki. Így a reaktorteljesítményt 0,2 GW értéken sikerült stabilizálni. (A szabályzat tiltja a reaktor üzemeltetését 0,7 GW hőteljesítmény alatt.) Az alacsony hőteljesítményre gondolva lecsökkentették a hűtővíz keringetésének sebességét.

■1:22. A számítógép által utolsóként kinyomtatott adat: 0,2 GW.

■1:23. Végre elkezdődött az igazi kísérlet. Az operátor kiiktatja a SCRAM (biztonságvédelmi) automatikát is, ami a neutronszám gyors növekedése esetén magától leállítaná a reaktort. (Ez a művelet is messzemenően szabálytalan volt. Egy korszerű erőmű esetében ez fizikailag is lehetetlen.) Ezután kikapcsolják a második turbina generátorát is, hiszen a kísérlet célja az volt, hogy áramkimaradás esetén is biztosítsák a reaktor hűtését.

■1:23:20. Alig telik el 20 másodperc, a turbina gőzfelvételének kiesése miatt a hűtővíz hőmérséklete emelkedik, következésképp a szabályozó rudak automatikusan megindulnak lefelé. Ez azonban azt eredményezi, hogy a rudak csatornájában a víz helyét grafit foglalja el (B helyzet), ami a reaktor teljesítményét több százalékkal megnöveli.

■1:23:40. A pozitív visszacsatolású reaktor hőteljesítménye 20 másodperc alatt 0,20 GW-ról 0,32 GW-ra ugrik. Ezt látva Akimov operátor megnyomja a vészleállás gombját.

■1:23:43. A hőteljesítmény eléri az 1,4 GW értéket. A reaktor helyenként szuperkritikussá válik prompt neutronokra is, ezáltal szabályozhatatlan lesz. A hirtelen túlhevülés miatt fellépő hőtágulás elgörbíti a szabályozó rudak fémcsatornáit, így a süllyedő szabályozó rudak félúton elakadnak.

■1:23:45. A hőteljesítmény már 3 GW. A hűtővíz egyre nagyobb mennyisége forr el. Bekövetkezik, aminek a lehetőségét Tellerék már az ötvenes években megjósolták: pozitív üregtényező miatt a láncreakció az egész reaktorban megszalad.

■1:23:47. Az egyenlőtlen hőtágulás miatt felnyílnak a fűtőelempálcák.

■1:23:49. A fűtőelemek a hő miatt deformálódnak és eltörik a hűtőközeg csöveit. A hirtelen fejlődött gőz nyomása gőzrobbanást idéz elő, föltépve a reaktor fedelét.

■1:24:00. A víz 1100 °C felett hidrogéntermelő kémiai reakcióba lép az uránrudakat burkoló cirkónium-ötvözettel. A törések miatt a víz érintkezésbe kerül a grafittal is, ami szintén éghető szén-monoxid és hidrogén gáz fejlődéséhez vezet:

Zr + 2 H2O = ZrO2 + 2 H2,

C + H2O = CO + H2.


A gyúlékony H2 és CO a külső levegő oxigénjével érintkezve felrobban. Ez a második, kémiai robbanás lesodorja az épület tetejét is. A grafit a levegőn meggyullad, füstje radioaktivitással szennyezi be az épületet, és annak egyre nagyobb környékét. Valerij Komjencsuk technikus a tető beomlása, Vladimir Sasenok villamosmérnök a robbanás következtében támadt tűz miatt azonnal meghalt.


A reaktor belsejében a hőmérséklet elérte a 3000 °C-ot. A hasadási termékek az üzemanyagból az égő grafitba diffundáltak, onnan pedig a levegőbe jutottak: az összes radioaktív nemesgáz (85Kr, 135Xe), továbbá a mozgékony alkálifém-ionoknak (137Cs) és az illékony jódnak (131I) mintegy 20 %-a. A többi nehézkesen diffundáló radioaktív fémeknek (89Sr, 90Sr, 239Pu) csak 4 %-a jut ki a környezetbe. (Sajnos, az állati-emberi szervezet nem tesz különbséget Cs és K között. A Ca-tól azonban megkülönbözteti a Sr-ot: a szervezetbe beépülő Sr/Ca arány a táplálékban mérhető Sr/Ca aránynak csak 20 %-a volt.)


A grafittűz 10 napon át égett, ezután sikerült bórozott homokkal és ólommal elfojtani. A bór célja a neutronok elnyelése, az ólom pedig megolvadva a levegőt zárja el a reaktortól. Ezalatt 4 EBq (4•1018 Bq) aktivitás szabadult ki a légkörbe, ami 400-szorosa volt a hirosimai atombomba által a levegőbe juttatott radioaktivitásnak, és megközelítette egy nagy hidrogénbomba kísérleti robbantásakor a légkörbe kerülő aktivitás nagyságát."

2011. jún. 15. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Tom Benko ***** válasza:
88%
Javasolt olvasmány: Piers Paul Read - Uramisten, mit tettünk! Nagyon szépen leírja, mi is történt valójában.
2011. jún. 15. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%
A baleset emberi mulasztás miatt történt, karbantartás helyett inkább kísérleteztek, és persze hogy ebből volt a baj. Ha betartották volna a szabályokat és rendesen megcsinálták volna akkor ez meg sem történhetett volna, igaz sok baleset volt ott de már vagy 25 éves dolog ha nem robbant volna fel akkor tuti felújították volna az egészet napjainkba és akkor még mindig működne és lenne is élet a környéken rendesen mint a baleset előtt.
2011. jún. 15. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

RÖVID VÁLASZ:

NEM!


Sok szerencsétlen tényező játszott közre, a reaktor rossz típusa (Pakson és a világ nagy részén már nem olyan van), a Szovjetunió nyomása, egy kísérlet, a közelgő ünnep miatt sürgették a munkát, kikapcsolták(!) a biztonsági rendszereket és a legfontosabb: EMBERI MULASZTÁS!


És nem atomrobbanás történt (egy reaktor sosem robbanhat fel úgy, mint egy atombomba), hanem túlmelegedett, hidrogéngáz fejlődött, az felrobbant és a grafit moderátor meggyulladt. A környezeti katasztrófát a reaktortérből (a hidrogén-robbanás miatt) kikerülő radioaktív izotópok okozták.

2011. jún. 15. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!