Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az ember hány másodpercig tud...

Az ember hány másodpercig tud életben maradni az űrben, szkafander nélkül?

Figyelt kérdés
és mi végez vele? a vákuum, vagy a hideg, vagy mindkettő együtt?
2011. júl. 13. 14:31
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
48%
Attól függ, hogy hol vagy az űrben. Ha a Naphoz közel, mondjuk egyvonalban a Földdel, akkor egyik oldalad felforrósodik, és "elég", a másik pedig teljesen kihűlik. Ha túl távol vagy akkor simán megfagysz. és az oxigénről még nem is kellett beszélnünk.
2011. júl. 13. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
0,00000000000000000000000000000000000000000000000000000001 másodpercig max
2011. júl. 13. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
33%
mikor valaki kituszkolja az ajtón már akkor infarktusban meghal.
2011. júl. 13. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
az hogy nyomás nélkül szét robbansz cafatokra az tévhit. Egy pár percet ki lehet bírni.
2011. júl. 13. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%
14:43 Mármiértis? A Nap persze süt, de nem fogsz azonnal átforrósodni, és persze SUGÁRZOL ki hőt, de nem olyan gyorsan, hogy azonnal megfagyj. Az oxigénhiány és a tüdőd összeomlásába kb fél perc alatt halsz bele.
2011. júl. 13. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 Vree ***** válasza:
100%

Ez volt már kérdés, nem? Körülbelül fél-egy percig (max két perc), a halál oka pedig a fulladás. Mondhatjuk hogy a vákuum is belejátszik, mert vákuumban nincs lehetőség rá hogy visszatartsd a lélegzetedet (pontosabban csak tönkreteszed a tüdődet ha megteszed, a nyomáskülönbség miatt).


A vákuum okozta sérülések is megölnek, de lassabban. Valójában megúszhatod fél perc alatt sérülések nélkül, és másfél perc alatt maradéktalanul gyógyuló sérülésekkel. (Az hogy a nyomáskülönbség miatt felrobbansz egy mítosz: szenvedsz sérüléseket, de a tested anyaga elég szívós hogy kibírja.)


A hideg attól függ, hogy ér-e sugárzás; ha napfény van a közelben akkor az ellenkezője miatt kell aggódnod (a Földön megvéd az atmoszféra, de az űrben nem). Ha nincs sugárzás, akkor is órákig élhetnél még anélkül hogy megfagynál, aminek az az oka hogy az űrben nincs a Főldön megszokott hővezetés. Hőveszteség három módon vlósulhat meg: konvekció (áramlás), kondukció (vezetés) vagy sugárzás (radiatív energiatranszport). Az első kettőhöz az szükséges hogy valami hővezető anyaggal közvetlen kapcsolatban legyél. Amikor a földön megfagysz, akkor a hideg levegő veszi át gyorsan a hőmérsékletedet. De az űrnek ninc ssaját hőmérséklete (az űr az a "semmi", saját hőmérséklete nincs), ezért az egyetlen hőterjedési mód a sugárzás, ami szintén halálos, de sokkal lassabb mint a másik két mód.

2011. júl. 13. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
Azért a kapillárisok falán kifiltrálódó vérsavó fájdalmas lehet, szóval akármeddig is bírod, a keringés összeomlása miatt iszonyúan szenvedsz. Valószínűleg nem bírod ki üvöltés nélkül, ami gyorsítja a folyamatot, összeomlik a tüdő... Aztán a fene se tudja. Az a fél perc nekem egy picit sok, de elméleti maximumnak elfogadható.
2011. júl. 13. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:

Wikipédia:

"A világűr körülményeit az ember védőöltözet nélkül nem képes elviselni, azok számára halálosak. Az ilyen környezetbe kerülő emberre többféle veszély leselkedik: a rendkívül alacsony hőmérsékleten megfagyhat, a gyakorlatilag nulla nyomáson a testnedvei felforrhatnak, a levegő hiánya miatt megfulladhat. A halál legvalószínűbb oka ez utóbbi: a tüdőben levő és a külső nyomás azonnal ki akar egyenlítődni, ezért a levegő rögtön kiáramlik a tüdőből, majd a vérben kötött oxigén is igyekszik kiválni a tüdőben, hogy ez is kiáramoljon a környezetbe, végül az oxigén nélkül maradt szervek felmondják a szolgálatot, még mielőtt bekövetkezne a fagyhalál, vagy elforrnának a testnedvek."


Ez alapján a legvalószínűbb, hogy az ember megfullad vagy tényleg felrobban a tüdeje, ha vissza akarja tartani a levegőt. Hogy ez mennyi idő? Passz. Max egy percre tippelnék én is. A robbanás nyilván előbb bekövetkezne, talán másodperceken belül, ha meg hagynád kiáramlani a véredből is az oxigént, akkor még lenne pár másodperced, de biztos előbb megfulladnál, mint itt lent a Földön, ha valamiért nem venné, levegőt. Mert itt a véredben azért marad némi tartalék...

2011. júl. 15. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
Miért robbanna fel a tüdőd? Honnan jön ez a hülyeség? A tüdő egy belső szerv, így "kívülről" mindenképp nyomás alatt marad. Ha valahogy sikerülne bent tartani a levegőt (kétlem, mert ELÉG ERŐSEN nyomja belülről a légnyomás a légcsövedet vagy ahol lezártad), akkor még tovább is bírnád, mint amúgy, a tüdődnek meg kevesebb károsodást kellene elviselnie, mert megmaradna benne a nyomás..
2011. júl. 15. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

"Miért robbanna fel a tüdőd? Honnan jön ez a hülyeség? A tüdő egy belső szerv, így "kívülről" mindenképp nyomás alatt marad. Ha valahogy sikerülne bent tartani a levegőt (kétlem, mert ELÉG ERŐSEN nyomja belülről a légnyomás a légcsövedet vagy ahol lezártad), akkor még tovább is bírnád, mint amúgy, a tüdődnek meg kevesebb károsodást kellene elviselnie, mert megmaradna benne a nyomás."


Hát ez az!!! Kint nincs nyomás, mert vákuum van az űrben!!!A tüdődben pedig egyre nő a nyomás, mert a gázok kifelé igyekszenek a véredből a tüdődön keresztül, és ha bent akarod tartani őket, akkor csak gyűlnek gyűlnek. Ha kibírod és vissza tudod tartani, amit kétlek, mert a rekeszizmod nem olyan erős, hogy megbirkózzon a belülről egyre növekvő nyomással, akkor előbb utóbb a felfújt zacskóra emlékeztető kis tüdőcskéd eldurranhat. Ezt nem úgy kell elképzelni, hogy az egész ember felrobban, hanem egyszerűen megreped és szépen elvérzel magadban. Mert a tüdő rendkívül jól erezett, hajszálerekben gazdag szerv, elég ha egy helyen megpattan valami. Ennyi. Nem hülyeség. Menj helyre és gondold szépen még egyszer végig.

2011. júl. 15. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!