Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi a jelentősége annak, hogy...

Mi a jelentősége annak, hogy úgy tűnik megdőlt az a tézis, hogy a fénysebesség állandó, és a legnagyobb sebesség? Mi ennek a gyakorlati jelentősége?

Figyelt kérdés
2011. szept. 23. 13:49
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
73%

"úgy tűnik megdőlt az a tézis, hogy a fénysebesség állandó"

Linkelnél egy cikket, hogy mire alapozod ezt?

2011. szept. 23. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Igen, természetesen. De a tele van vele a net is, és a híradó is.


[link]

2011. szept. 23. 14:01
 3/14 A kérdező kommentje:
Lehet hogy nem jól írtam ki a kérdést. Nem az állandósága dőlt meg, hanem mint a legnagyobb sebesség. Bocs.
2011. szept. 23. 14:05
 4/14 anonim ***** válasza:
80%

A cikkből:

"felkérték amerikai és japán fizikus kollégáikat, igazolják tőlük függetlenül a mérést, mielőtt a felfedezést hivatalosan is bejelentenék."


Úgyhogy türelem. :))

2011. szept. 23. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
85%
Azzal kezdem, hogy ne kezeld a szavaimat tényként, mert nem azok. Ha tapasztalt, profi fizikus lennék, akkor sem lennének azok, ugyanis egy ponton túl ez eléggé necces és megfoghatatlan téma. De ezt majd te is látni fogod. Szóval. Nem tudom, hogy a kijelentésed mire alapozod, te tegyük fel, hogy megdőlt a tézis, hogy a fénysebesség nem túlszárnyalhatatlan. Amúgy megjegyzem, szerintem ilyenről szó sincs, esetleg arról olvashattál, amely eddig is amolyan nyílt titok volt: hogy egyetlen egy érvényben lévő elmélet sem tiltja a fénysebesség fölötti sebességet, csupán az arra való felgyorsulást - ez ugyanis annyi energiát igényelne, amennyi nincs a világegyetemben. Einstein különös távolba hatásként utalt a jelenségre, de a tachyonok címszó alatt is olvashatsz róluk, így nevezték el egyesek ezt a konceptuálisan a fénysebesség sokszorosával haladó valamit, amely értelemszerűen ugyanannál az oknál fogva nem érheti el a fénysebességet, mint a tömeggel rendelkező, fénysebességél kisebb sebességű anyag - a fénysebességre való lelassulás ugyanis szintén végtelen mértékű energiát igényelne. A gyakorlati jelentősége hogy mi? Bár kimutatni nem tudták a tachyonok létezését még tudtommal, de megcáfolni sem, viszont egyelőre tényként van kezelve, hogy információt nem lehet küldeni fénysebességnél gyorsabban, erre ugyanis a különös távolba hatás nem alkalmas - bár ezen is megoszlanak a vélemények. Amúgy pedig hogy átmenjek sci-fibe.... ha mégis elképzelhető lenne, hogy el lehetne érni nagyobb sebességet a fénysebességnél - tehát fölé lehetne gyorsulni, illetve majd alá lehetne lassulni -, ez látszólag megfordíthatná az ok-okozat időfolytonosság irányítását az utazó vonatkozási rendszeréből, tehát lehetőség nyílna a tényleges időutazásra: jövőből a múltba haladhatna az illető. De ez itt már velejéig necces, abba is hagyom, mert minden egyes folytatott szóval exponenciálisan nő az esélye annak, hogy valami nagyon valótlant írok. Remélem azért sikerült egy képet alkossak neked.
2011. szept. 23. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
87%
Szóval a nagy számok fizikája - relativisztikus - szerint a lehető legnagyobb, de még fénysebességnél kisebb - ez nyilván egy elméleti szám - sebesség az a maximális sebesség, amellyel az információ az ok-okozat séma szerint a múltból a jövőbe haladhat. Elvileg a fénysebesség a határ, fölötte pedig az információ irányvonala „megfordulna”, s múlt -> jövő helyett jövő -> múlt lenne, de ez így nagyon pontatlan, csak szemléltetésképp írtam. Ami nagyon fontos, hogy ezek valamennyi helyzetben csakis egy adott vonatkozási rendszerben lesznek érvényesek - az utazóéból. Amúgy gondoltam, hogy erről lehet szó - a különös távolba hatás vagy Spooky action at the distance -, ez mint írtam, egy nyílt titok, egy amolyan eddig kijátszatatlan kiskapu az einsteini fizikában. A kvantummechanika már másképp tárgyalja - „a kis számok” fizikája -, egyik alaptézise is pl. a kvantum-nonlokalitás elve, amely pont arra vonatkozik, hogy egy anyag akár egyszerre lehet két helyen, és mégis egyben. Egy ilyen anyag látszólag „szétvált” részei - ezek nem tekinthetők részeknek, mert még mindig egyet alkotnak - egyformán reagálnak, s pedig azonnal, így ha kellő távolságban vannak egymásra, értelemszerű, hogy a fénysebességnél nagyobb értékeket is kaphatunk, ha azt figyeljük meg, hogy milyen gyorsan reagál a másik, ha az egyikben valami változás megy végbe. De ha úgy tekintünk rájuk, mint egy egészre, akkor szó sincs fénysebesség fölötti sebességről, egyszerűen csak arról lesz szó, hogy az a valami egyszerre lesz két helyen. Sok furcsaság van a kvantumfizikában, és ez hangsúlyozom, még csak az alap :-)
2011. szept. 23. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
B Sándor! Nagyon köszönöm az alapos, és még számomra is valamennyire érthető válaszodat. Ma olvastam a neten a hírt, benne volt az M1 déli híradójában is, és én laikus vagyok.
2011. szept. 23. 14:38
 8/14 anonim ***** válasza:

B. Sándor

Nagyon jól leírtad.

Érdemben nem tudok mit hozzátenni.

2011. szept. 23. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Én azzal kezdeném,hogy józan paraszti ésszel gondolkodok!Nem értek annyira a fizikához,hogy érdemben értékelhető választ adjak,így csak a saját "laikus" véleményemet írom le,amiért remélem nem köveztek meg! :)

Én nem hiszem,hogy a fénysebesség a legnagyobb sebesség.Hiszen gondoljuk csak el,mi bizonyítja ezt?Tudtommal gyakorlatilag "csak" számítások,egyenletek.De kézzel fogható,fizikai bizonyíték nincs.Legalábbis én így tudom,ha tévedek bocsi!Szerintem ahogy a tudomány az idő múlásával előre fog haladni,meg fogják tudni oldani,hogy tömeggel rendelkező részecske is túl tudja lépni ezt a pontot.

Valamint egy számomra érdekes kérdés felmerült bennem...

Úgy tudom,hogy a CERN-ben már megközelítették a fénysebesség 99%-át.Ezt olvastam valahol,már nem tudom,hogy hol,és ha jól emlékszem ezen az oldalon is van olyan fizikában nálam sokkal járatosabb hozzászóló,aki ezt megerősíti.Akkor viszont felmerül bennem a kérdés,hogyha a 99%-ot elérték,az Univerzum "maradék" energiája is kevés lenne ahhoz az 1%-hoz?Nem mondom,hogy ezt már könnyen meg lehetne oldani,de ez kicsit furcsa nekem.

Mégegyszer mondom,teljesen laikus vagyok a témában,de nagyon érdekel..Remélem,nagyon nagy hülyeséget nem írtam!

2011. szept. 28. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

"kézzel fogható,fizikai bizonyíték nincs.Legalábbis én így tudom,ha tévedek bocsi!"

Igen, a "bocsi" áll fenn. Fizikai bizonyítékok vannak.


"Úgy tudom,hogy a CERN-ben már megközelítették a fénysebesség 99%-át."

Ezt nagyon rosszul tudod. Már egy pár méteres lineáris gyorsítóval is el tudják érni ezt a sebességet... el is érték már több évtizede. Elektronokkal... azokat könnyű gyorsítani.


Egy jobb gyorsító már legalább 99.99%-nál tart. A CERN - nem néztem meg - mondjuk milliószor nagyobb energia befektetésével 99.9999%-nál tart.

Nem tudom, nézted-e: minden új gyorsító legalább dupla teljesítményű az előzőhöz képest, ha nem mindjárt négyszeres - sebességben viszont most már csak ezred százalékokat tudnak javítani. Ilyen nagy sebességnél már nem igazán a sebesség nő tovább - hanem a gyorsított atom tömege.

Jelenleg már 20 vagy 30-szor olyan nehéz, mikor ütközik, mint mikor elindult. Ha jól találják el egymást, akkor ütközéskor ez az energia is anyaggá alakul: vagy 200 részecske spriccel szerteszét a 2 atom ütközése után.


Jól írtad: az univerzum maradék energiája is kevés a maradék 0.00001%-hoz. Azzal csak azt érnénk el, hogy már nagyon nagy tömegű atomok ütköznének - ugyanúgy fénysebesség alatt egy icipicivel - és utána nagyon nagy mennyiségű anyag repülne szerteszét az ütköző 2 atomból.

2011. szept. 30. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!