Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Folsav milyen ételekben,...

Folsav milyen ételekben, élelmiszerekben található meg, ha megtalálható?

Figyelt kérdés
Köszönöm!
2011. nov. 11. 20:18
 1/8 anonim ***** válasza:

Az angol wiki szerint:


Certain foods are very high in folate:


Leafy vegetables such as spinach, asparagus, turnip greens

Legumes such as dried or fresh beans, peas and lentils

Egg yolks.

Baker's yeast

Fortified grain products (pasta, cereal, bread); some breakfast cereals (ready-to-eat and others) are fortified with 25% to 100% of the recommended dietary allowance (RDA) for folic acid

Sunflower seeds

Liver and liver products contain high amounts of folate

Kidney


Ha nem tudsz angolul, lefordítom.

2011. nov. 11. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszi,akkor fordítsd már le légyszi!
2011. nov. 11. 20:40
 3/8 anonim ***** válasza:

Szia! Én nem az angolos vagyok. Ezt találtam neked:

magas folsavtartalmú ételek:


folsavval dúsított müzlik, gabonapelyhek (100 grammban 1000-1500 mcg folsav)

kacsamáj, libamáj (100 grammban 600-2000 mcg folsav)

sertésmáj (100 grammban 600-1500 mcg folsav)

marhamáj (100 grammban 600-1200 mcg folsav)

földimogyoró (100 grammban átlagosan 250 mcg folsav)

földimogyoróvaj (100 grammban 210-240 mcg folsav)

napraforgómag (100 grammban 150-200 mcg folsav)

lencse, megfőzve (100 grammban 180-200 mcg folsav)

nyers búzacsíra (100 grammban 150-170 mcg folsav)

csicseriborsó, megfőzve (100 grammban 130-150 mcg folsav)

feketebab, megfőzve (100 grammban 120-150 mcg folsav)

narancslé (2 dl-ben 100-150 mcg folsav)

brokkoli nyersen (100 grammban 100-150 mcg folsav)

spárga (100 grammban 110-200 mcg folsav)

spenót (100 gramm nyers spenótban 50-200 mcg folsav)

kenyér, kukoricalisztből (egy szeletben 30-50 mcg folsav)

kenyér (a fejlett országokban kötelezően folsavazott búzalisztből, egy szeletben 20-40 mcg folsav)


Vannak még ezeken kívül ételek, amelyeknek 100 grammjában 50-100 mikrogrammnál kevesebb folsav van, viszont mégis jó folsavforrások, például azért, mert gyakran ehetjük őket, vagy mert egy ételadagnyiban 100 grammnál többet is megehetünk belőlük. Ilyen ételek: cékla, zöldborsó, paradicsom, paradicsomlé, sárgadinnye, cukordinnye, tojás, párolt vagy főtt búzacsíra, ananász, ananászlé, málna, avokádó, kelbimbó, karfiol.


A folsav vízben oldódik és hőre érzékeny. Könnyűnek tűnik a napi 400 mikrogramm bevitele, de nem árt odafigyelni. Ha vérszegény vagy, vagy babát vársz és a kockázati csoportba tartozol, akkor ennél sokkal többre, illetve szintetikus pótlásra (folsavtablettára) is szükséged lehet.


A fogamzásgátlók, az aszpirin és még néhány gyógyszer rontja a szervezetünkbe bevitt folsav felszívódását.


A folsavat, ellentétben a vassal, nem nagyon lehet túladagolni (mert a fölösleg gyorsan kiürül a szervezetből: komoly hiányállapot vagy felszívódási zavar esetén akár napi 10 mg-ot is adnak a kezelés kezdetén, ennyire nehéz dolog tényleg túladagolni). Az agresszív folsavpótlás egyetlen káros következménye az lehet, hogy ha B-12-vitaminból is hiányod van, akkor a folsavpótlás elfedheti a másik hiányállapot tüneteit. Vagyis, ha úgy érzed, hogy baj lehet a vérképeddel, akkor keresd fel az orvosodat; a fentiek kizárólag étrendi információk voltak, megelőzés céljára.


Ehhez hozzátenném, hogy pár éve nekem vészes vérszegénységem volt,. csak kapaszkodva tudtam járni, annyira szédültem, majd egy hónapot feküdtem kórházban, mire rájöttek, hogy az egész betegséget egy komoly vitaminhiány okozza.

B-12, Folsav és vashiány.

2011. nov. 11. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!!!!!
2011. nov. 11. 22:28
 5/8 A kérdező kommentje:
Én terhesség miatt kérdezem, még csak 5 hetes vagyok,de a doki nem írt még föl,szerinte a terhes vitamin is fölösleges, csak gondoltam addig is azért olyat ennék,amiben van. Köszi mégegyszer!
2011. nov. 11. 22:33
 6/8 anonim ***** válasza:
Nagyon örülök, hogy tudtam segíteni. Sok szerencsét a babához!
2011. nov. 11. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Neked meg jó egészséget! :)
2011. nov. 11. 23:10
 8/8 anonim ***** válasza:
2011. nov. 18. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!