Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Alkáli elemekből ki lehetne...

Alkáli elemekből ki lehetne nyerni a káliumot?

Figyelt kérdés

Olvastam, hogy az alkáli elemekben KOH (kálium-hidroxid) vizes oldata van, ami egy zselés, folyékony anyag. Ha ezt kiszedem egy elemből egy petri csészébe, és elpárologtatom belőle a vizet, közben még a KOH is reagál a levegő szén-dioxidjával, akkor K2CO3 (kálium-karbonát) lesz belőle. Ha ezt az anyagot porrá töröm, és finom szemcséjű szénnel együtt hevítem, a szén redukálja a kálium-karbonátot, és kálium keletkezik belőle. A maradék pedig szén és oxigén.


Szerintetek ez működne?



2012. febr. 9. 18:39
 1/6 anonim ***** válasza:

Nem ilyen egyszerű a dolog.


Előszöris: KOH ugyan van a régi elemekben, de ez elég kevés, illetve KOH oldatból szilárdat csinálni nem egyszerű, mert higroszkópos és szívja magától a vizet.


A levegő CO2-jével ugyan reagál, de kálium-karbonátot lehet kilóra venni akár melyik vegyszerboltból... A szenes redukció meg szintén nem egyszerű, inert atmoszfára kell hozzá (argon) és +1000 fok. ami otthon nem egy egyszerűen összedobható dolog, illetve a kapott káliumot valahogy el kell választanod a nem reagált széntől és a K2CO3-tól ami szintén nem túl egyszerű.


Van egy másik módszer kálium gyártására, sokkal egyszerűbb:

[link]


üdv.

2012. febr. 9. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

És miért kell hozzá argon?

(Gondolom, hogy nemesgáz, és nem reagál a magas hőmérsékleten szerintem.)

2012. febr. 10. 13:50
 3/6 anonim ***** válasza:

Mert a kálium a levegő oxigénjével érintkezve azonnal kálium-oxiddá/szuperoxiddá alakul és így nem marad fémes kálium a rendszeredben.


Az argonnal meg nem reagál.

2012. febr. 10. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Ja, gondoltam.


És mi alatt lehet tárolni petróleumon, meg paraffinolajon kívül?

2012. febr. 10. 18:34
 5/6 anonim ***** válasza:
Hexán, heptán, benzol, toluol, petroléter, nagyjából minden olyan szerves oldószerben ami nem alkohol és nem halogéntartalmú, jelen esetben alkánok, aromás vegyületek és éterek.
2012. febr. 11. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Oké, köszönöm.
2012. febr. 11. 15:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!