Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan lehet házilag krómozni,...

Hogyan lehet házilag krómozni, nikkelezni?

Figyelt kérdés
a folyamaton kívül a pontos hozzávalók és azok mennyisége is érdekelne. Köszii :)
2012. márc. 25. 23:13
 1/7 Shai-Hulud ***** válasza:
Engem is... :-)
2012. márc. 25. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
35%

:DDD

Én egy galvánüzemnek a vezetője vagyok (most is éppen melózok :P, bár mi Cinkhorganyt készítünk ez hasonló a nikkelezéshez csak nem annyira fényes.

A lényeg, hogy azt javaslom, ne próbáld ki otthon...

Először mert baromi veszélyes a krómozás. 1 kell elektromos áram kell hozzá egy csomó kát amibe mártogatod a dologat. Nincs olyan technológiád amivel akár házilag is eltudnád kezdeni, trafó szivattyú és kompresszor elengedhetetlen. Az anyagokról annyit.. színt viszel rá: passziválni kell ami a színt adja ez Nemzőképesség befolyásoló erősen rákkeltő. Nem beszélve a Króm VI-ról amibe bele is halhatsz. Nálunk több mint 5000 légköbméter az elszívás és maszkba dolgozunk pedig a mienk ártalmatlan folyamat. Sav kellene vagy lúg és erős áram, hogy leválaszd az anódról a részecskéket Nagyon összetett folyamat.

Én azt javaslom ha nem akarsz megnyomorodni és akarsz még gyereket akkor vidd el egy üzembe a cinkezés nagyon olcsó a krómozás drágább de szebb.

De vegyünk egy példát ha mégis. Van egy dobozod szerelj az oldalára két réz anód sínt abból lefele függesz rá pl grafitot...

Tegyél elektrolítot a kádba pl 2% Naoh vagy HCl aztán azt öntsd fel vízzel jöhet a katód középre egy sín ami érintkezik a + - kábellel erre a sínre helyezed fel a bevonandó anyagot. Ha meg van vegyél egy 9Vos elemet kösd rá a rézre + - és akkor látni fogsz apró buborékolást. De jól tisztítsd meg az anyagot... zsíros anyagra nem fog réteg képződni. Tehát lehet próbálkozni. De mivel a nikkelezés cianidos nem javaslom. Mert egy ha csatornába öntöd 5 év börtön és kihala a fél élővilág :D

Másrészt meg ne legyen semmi bajod mert veszélyes nagyon. Pl Nálunk hidrogén képződik zsírtalanítás közben (durranógáz) :P

ennyit tudtam hozzászólni!!

2012. márc. 26. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszi a választ!! :D
2012. márc. 26. 10:21
 4/7 anonim ***** válasza:
iszonyatosan veszélyes, úgyhogy egyáltalán ne kisérletezz azzal, amit föntebb leírtak, kár is volt leírni neki
2012. márc. 26. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 pezosandor válasza:

Nem értek egyet az elöttem hozzászolóval.


2db nikkel elektrolit összetétele, nem kell hozzásemmlyen cianid vegyylet. A "receptek":


réz:

1l víz

200g rézszulfát (rézgálic)

25ml tömény kénsav


nikkel 1.:

500ml víz

150g nikkel-szulfát

50g nátrium-szulfát

5g nátrium-clorid

oldás+ szűrés

400ml víz

20g bórsav

oldás, 2 lötty összekeverése


nikkel 2.közel forrásponti hömérsekelten:

600ml víz

240g nikkel-szulfát

20g nátrium-clorid


külön

400ml víz

4g bórsav

összekeverés


Hömérsekelt emelkedésével vékonyebb egyenletesebb felület érhetö el galvanizálásnál. Nikkelezni hatékonyan csak réz felületre lehgetséges, bár olvastam ezüst felületröl is.

Emellet még oly sok lehetöség van nikkelezésre.... 20c illetve 80c fokos merülö porózus nikkelezés, meleg összefüggö(nem porózus) galvanikus (elekmomos áram segítségével) maga közel forrásponit hömérsekelten.. Arlatlaan nikkel szulfát oldatot , vagy nikkel-amónium-szulfát oldatot lehet hasznalni... Nikkel anód kilós ára 3500-5000 forint / kiló, Én most vettem lengyelben 2,7 kilót. ebböl az elektolithoz szükséges nikkel szulfát mennyiséget is elö lehet állítni akkumulátor sav segítségével. igaz pár napba beletelik a feloldása kénsavban és kristályosítása,...és kész anikkel szulfátom .... Nikkile amónium szulfátot pedig Nikkel szulfát Amónium szulfát 1:1 arányban valókeveréséböl kapsz. Amónium szulfát - mütrágya... eljárástól függöen fixírsó, vagy bórsav szükséges. esetleg citom sav, vagy tiszta Nátrium kolorid (kóser só patika, vagy biobolt 99,8% tiszta NaCl)

2013. aug. 27. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
54%

Hát igen!

A galvanizáló üzemes emberrel kapcsolatban nekem is volt egy negatív érzésem. Olyan volt, mintha alapból le akart volna beszélni bárkit arról, hogy belefogjon. Sokszor én is kétféle hozzáállással fogok a dolgokhoz. Van, mikor nem akarok nagy energiát beleölni, és van, mikor nagy energiát akarok beleölni. Olyankor nem veszem jó néven, ha valaki le akar beszélni.

Régebben elhatároztam, hogy a Trabantomba beleszerelek egy kétütemű Wratburg motort. Semmifél előképzettségem nem volt hozzá, mégis megcsináltam. Pedig közbe jött egy olyan hiba is, aminek kiderítésében csak magamra számíthattam. Ugyanis az elsőrangú autószerelők és gépészmérnökök mind megbuktak. Az történt ugyanis, hogy a Wartburg blokk kétszer is megszorult. Ez teljes gáznál nem jött elő, csak egy ártatlan 90-es tempónál. Mivel kétszer is előfordult, elsőre arra gondoltam, hogy benzin. Felvetődött még az is, hogy ehhez a teljesítményhez kevés lehet az autó súlya, így a keverékből, a 90-es tempónál nem juthat annyi olaj a benzinből, ami a kenéshez elég. Aztán felvetődött az is, hátha a a blokk repedt, és a vízköpenyből szivárog valami a főtengelyhez. Végül saját magam rájöttem.

A furat gyárilag ferde volt. Az egyes hengernél nagyon, a kettes hengernél már nem annyira, a hármas hengernél, pedig nem volt jelentős.

Szóval még ezt is kiderítettem úgy, hogy minden, nálam sokkal képzettebb emberek csak hülyeségeket mondtak.

Az az autó végül is tökéletes lett. Kívülről semmi jel nem utalt arra, hogy benne egy kétszeres teljesítményű motor dühöng.

Ezzel a kis kitérővel láthatja az olvasó, hogy aki elszánt, az másképp áll a feladathoz.


Engem is érdekel a nikkelezés, de nekem ennél részletesebb leírásra volna szükségem

2014. febr. 16. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

A másik recept egy egyszerű

Félliter ecet 4 kanál konyhasó

1 nikkel lemez

Erre kötjük a negativot a tárgyra meg a pozitivot

4.5 V és 1500mA kell hozza kb 5 perc alatt történik meg a galvanizacio


Viszon a galvanizalo barátunknak abba igaza van ha elektrolit ezüst vagy arany az tényleg ciánban vagy király vízben van oldva persze , maszkot használsz és tamponos eljárást akkor nincs gond , Kádas eljárás az már necces ... persze maszk és gumi kesztyű javasolt mindkét esetben ... enni cigaretta inni tilos vegyszeres környezetben úgy is :)

2019. nov. 12. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!