Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogy magyarázzam el anyámnak...

Hogy magyarázzam el anyámnak hogy a kilogram és a tonna között miért nincs még két "lépés"?

Figyelt kérdés

anyukám tanítónő, és a suliban harmadikosokat tanít. ma este tőlem kérdezte meg hogy a kg és a t között van-e még két "lépés", mert szerinte kéne lennie. én így magyaráztam el neki:


1 ezer -> 10 ezer -> 100 ezer -> 1 millió

1 kiló -> 10 kiló -> 100 kiló -> 1 tonna


szavakkal szépen elmondtam neki, hogy azon se szoktunk gondolkozni hogy az ezer meg a millió között miért nincs a közbülső két mennyiségnek külön elnevezése, csak simán tízezernek és százezernek hívjuk őket. azt mondta, hogy ő ebből semmit se fogott fel, és hogy csodálja hogy a barátaim néha nem esnek nekem, amikor ilyen hülyén magyarázok.


valami ötlet, emberek? velem van a baj?


2012. nov. 14. 22:09
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:

és a 100 kilogramm = mázsa


talán a 10 kilogrammnak azért nincs mert nem volt olyan tétel amit régen nagy tömegben mértek volna 10 kilogrammonként, míg a termények csomagolásuknak megfelelően (zsák búza, stb) indokolták az önálló elnevezést (mázsa, tonna)


ja, és a gramm nem súly, hanem a tömeg mértékegysége :)... a súlyé a newton, illetve az SI-n kívül a kilopond felelhet meg neki (jobban ne menjünk a részletekbe, hogy a föld mely pontján állítható párhuzamba a pond és a gramm)

2012. nov. 14. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 A kérdező kommentje:

kedves nemáááá!


minden tisztelem a tiéd de egyetlen szóval sem mondtam hogy a kiló egy mértékegység, azt pedig pláne nem hogy a súlyé lenne. tehát talán legközelebb olvasd el kétszer a kérdést :)

2012. nov. 14. 23:20
 13/24 anonim ***** válasza:

dehogynem ... a 9. hsz-ben :)


a súly meg a tömeg összefüggését meg csak azért írtam, hogy lásd milyen okos vagyok :))


nem azért ám, de pl ezt nagyon kevesek tudják így (viszont nem veszítenek semmit) ... egyébként a kérdésedben említett tonna az súlymértékegység, míg ugyanott a kilogramm tömeg ... de nehogy már ezen összevesszünk :)

2012. nov. 14. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 A kérdező kommentje:
a 9. hsz-ben sem említettem mértékegységet (de ha említettem is volna, te akkor is a buta kérdésemről beszéltél az előbb), a 10kilo és 100kilo alatt pedig természetesen a kilogramot értettem, de ugye a piacon se tolnak le ha a 2 kilogram krumplit 2 kilo krumplira rövidítem. attól még tudják, hogy mire gondoltam :)
2012. nov. 14. 23:37
 15/24 anonim ***** válasza:
gratulálok a tanítónőnek
2012. nov. 14. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 A kérdező kommentje:

a tonna súlymértékegységi illetőségével kapcsolatban pedig számomra ez a cikk a te szavad feled áll :)


[link]

2012. nov. 14. 23:39
 17/24 anonim ***** válasza:

bár a wiki nem igazán elfogadható tudományos forrás, de igazad van én tévedtem


viszont a buta kérdés/válasz ügyében rosszul érzed a hangsúlyt, ott a lényeg (miután pedagógustól származik), hogy bármilyen kérdésre korrekt választ kell adni

2012. nov. 14. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 A kérdező kommentje:
azzal tisztában vagyok hogy ez egy szólás/mondás/akármi, én arra utaltam hogy te úgy állítottad be a dolgot, mintha a kérdésemben emlegettem mértékegységet, miközben csak egy hozzászólásban. (ott se, de most nem ez a lényeg:D) viszont utólag felfogtam hogy a hsz-ben is szerepelt egy kérdés, illetve arra való utalás, tehát én is tévedtem bizonyos szempontból :)
2012. nov. 14. 23:58
 19/24 anonim ***** válasza:
100%

Szia :)


Először is: ne haragudj meg érte, de kellett ~ 5 perc, hogy magamhoz térjek a megdöbbenésből. Egy tanítónőnek *tudnia kellene*, hogy *nincs* "még két lépés" a kg és a t között; a tömegmérést ugyanis tanulta az általános- és a középiskolában, továbbá a főiskolán is. (Ha régen járt a tanítóképzőbe, akkor még lehetett szó a mázsáról; ez esetben ezt a "lépést" kellene ismernie; plusz a folyamatos önképzési kötelezettség miatt tudnia kellene az egyes változásokról is.)


További 5 perc kellett, hogy találjak egy olyan megközelítési módot, ami talán segít anyudnak elfogadni, hogy márpedig ez így van, és kész. :)


Kérdezd meg tőle, hogy szerinte miért kellene lennie?

Ha a tízes váltószámra hivatkozik, akkor kérdezd meg tőle, hogy más esetekben miért nem hiányoznak neki?

Én nem tudnám megindokolni így...


A tömegmérésnél ugyanis a g és a dkg között 10 a váltószám, mivel a dkg a g-nak a 10-szerese (deka = 10 --> dekagramm = 10 gramm).

A dkg és a kg között pedig 100 a váltószám (kilo = 1000 --> kilogramm = 1000 gramm). Elvileg mondhatjuk azt, hogy innen is hiányzik egy lépés, nem? :)


A kg és a tonna között 1000 a váltószám; tehát itt nincs 10-szeres, ill. 10 x 10 - szeres, azaz 100-szoros mennyiség. Ezt tudomásul kell venni, hogy így alakult ki; nem kell rágódni rajta.


A hosszúság mérésénél teljesebb a sor, mert 10-szeres a különbség a mm - cm, a cm - dm és a dm - m között; azaz a nagyobb mennyiség pontosan a 10-szerese a kisebbnek.

Ezután pedig egyből a kilométer következik, de a m és a km között 1000 a váltószám; tehát a kilométer a méter 1000-szerese. Innen nem hiányzik két lépés? :D

(milli = ezred; centi = század; deci = tized)


Az űrtartalom mérésénél 10 a váltószám a dl és a l között (deci = tized; deciliter = tizedliter). Ezután a hektoliter "következik", 1 hl = 100 l. Itt sincs 10-szeres mennyiség, tehát innen is "hiányzik" egy lépés.


Tehát anyud miért épp a m és km közötti lépéseket hiányolja? A többit miért nem? :)


(A prefixumok magyar jelentésének ismerete egyébként nagyon hasznos még a kicsik számára is, hiszen több mértékegységnél is használjuk ezeket.)


Üdv. :)

2012. nov. 15. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 mustafa33 ***** válasza:
Emlegetitek a mázsát. Vigyázat az métermázsa = 1q = 100 kg, mert volt öreg mázsa azaz bécsi mázsa ami viszont nem 100 kg, hanem 100 bécsi font ami 3200 bécsi lat, vagyis 56 kg.
2012. nov. 15. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!