Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogy magyarázzam el anyámnak...

Hogy magyarázzam el anyámnak hogy a kilogram és a tonna között miért nincs még két "lépés"?

Figyelt kérdés

anyukám tanítónő, és a suliban harmadikosokat tanít. ma este tőlem kérdezte meg hogy a kg és a t között van-e még két "lépés", mert szerinte kéne lennie. én így magyaráztam el neki:


1 ezer -> 10 ezer -> 100 ezer -> 1 millió

1 kiló -> 10 kiló -> 100 kiló -> 1 tonna


szavakkal szépen elmondtam neki, hogy azon se szoktunk gondolkozni hogy az ezer meg a millió között miért nincs a közbülső két mennyiségnek külön elnevezése, csak simán tízezernek és százezernek hívjuk őket. azt mondta, hogy ő ebből semmit se fogott fel, és hogy csodálja hogy a barátaim néha nem esnek nekem, amikor ilyen hülyén magyarázok.


valami ötlet, emberek? velem van a baj?


2012. nov. 14. 22:09
1 2 3
 21/24 anonim ***** válasza:

A mennyiségek mérésére az elnevezések az igények szerint alakulnak ki. Eleinte a mérésre a mindig "kéznél lévő" eszközök méretét használták, mint hüvelyk, láb, könyök. Mindig olyan váltószám kapott elnevezést, amire szükség volt. Csak ezek sokfélék voltak és nem egyértelműek, ezért amikor sűrűbb lett a nemzetközi együttműködés, sok nehézséget és félreértés okoztak. Ez és a tudomány fejlődés hozta, hogy rendszerezték az egyes mennyiségek mértékegységeit, ez a CGS (centiméter-gramm-szekundum) rendszer, ami decimális váltást jelent, és általánossá vált a tudományban. Ott minden tízes váltásnak van neve, de ezeknek nem mindegyikére van szükség. Így általában a gramm-kilogramm-tonna használatos a súlyméréshez, mert ez elegendő. Természetesen van közöttük még "két lépés", csak nem használjuk, mert nincs rá szükség. A hétköznapi életben a súlyra a kg százas váltója, a mázsa még szerepel, de csökkenő mértékben. A szükségletek diktálását mutatja, hogy a 10 gr, 100 gr-ra ugyan nem használjuk a deci centi szavakat, de a folyadékok mérésénél közismert a deciliter és centiliter (alkoholnál cent) kifejezés.


Tehát anyukádnak a válasz: van két "lépés" a tudományban, de nincs szükség rá a napi életben, ezért nem is honosodott meg sem a szakkifejezés, sem valamilyen "népi" elnevezés.

2012. nov. 15. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 A kérdező kommentje:

köszi a válaszokat, most már több mint eleget megtudtam az érveléshez :D


Berta Wooster: sietve olvastam el a válaszod, mert most nem érek rá, de ami feltűnt: én tudom rosszul hogy dekaméter és hektométer is létezik? a m után nem közvetlenül a km jön szerintem

2012. nov. 15. 10:32
 23/24 anonim ***** válasza:

kérdező megint mondom hogy ez nem érvelés... ezek csupán információk arról, hogy mit hogyan szokás jelölni.

És a kérdésből már sejtettem, de a későbbi hsz-eidből kiderült, hogy nagyon nagy arcod van. Mutass kicsit több tiszteletet anyukád felé.

2012. nov. 15. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 A kérdező kommentje:

bár semmi közöd hozzá, de leírom hogy ezzel az üggyel kapcsolatban egy csöpp tiszteletlenséget sem mutattam anyukám felé. nem tudom hogy ezt honnan szűrted le, de igazából nem is nagyon érdekel. itt ő volt az aki leoltott engem; úgy éreztem, igaztalanul.


viszont attól hogy valaki anya, lehet hogy nem érdemel egy szöges lándzsát se a hátsó felébe, elvégre vannak mindenféle mocsok anyák. szerencsére az enyém egy nagyon aranyos asszony, de ameddig nem ismersz minket, addig légy szíves ne pofázz bele.

2012. nov. 16. 22:23
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!