Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyen nyelvet kezdjek el...

Milyen nyelvet kezdjek el tanulni hobbiból és milyen nyelvkönyvből?

Figyelt kérdés
Tetszik a francia, a kínai és a japán. Melyik a legnehezebb? Melyiket lehet egyedül is tanulni? A francia gondolom a legkönnyebb...

2013. jan. 17. 19:00
 1/8 anonim ***** válasza:
50%
C++.
2013. jan. 17. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
a 3 közül...
2013. jan. 17. 19:09
 3/8 anonim ***** válasza:
Ezt egyiket se fogod tudni egyedul megtanulni
2013. jan. 17. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
De csak hobbiból. Akkor mit tudok egyedül megtanulni?
2013. jan. 17. 19:17
 5/8 anonim válasza:

Hát franciáról tulajdonképpen semmit sem tudok. Bár hallásból elég nehéz a kiejtése, ami szerintem az a rész, amit a legnezehebb elsajátítani egyedül.


Kínainak a kiejtése nagyon bonyolult, szerintem tanár nélkül nem érdemes belevágni (persze bármit meg lehet tanulni egyedül, de ezt nem lesz könnyű).


Japán kiejtése nagyon egyszerű, angolul sok jó forrás van (pl. Tae Kim oldala). Szerintem ebben nyugodtan belevághátsz egyedül is.


Japán nyelvtana más, mint az európai nyelveknek, sokszor nehéz érteni a különbséget, máskor számunkra különböző dolgokat egy kaptafa alá vesznek. Például nincsen melléknév ragozás (középfokot tulajdonképpen partikulákkal fejezi ki; felsőfokot pedig külön határozókkal) és többesszám sincsen olyan értelemben, mint az angolban vagy magyarban (vannak többességre utaló szavak, de ezek a többesszámnál speciálisabb jelentését fejeznek ki inkább). Viszont ugyebár a beszélő-hallgató viszonytól függően több igeragozás is létezik, igeszerűen tudják ragozni mellékneveket (pl. múlt tagadó), dolgokat nem csak számokkal, hanem számláló szavakkal együtt számolnak csak (kicsit úgy, mint a 2 szem szőlő vagy 3 perc; de ezt mindenre - meg van az ember számláló szava, a kis állatoké vagy a madaraké. Bár nem kell megijedni, van egy általános is, amit használhatsz, ha nem tudod a megfelelőt, max. rögtön "bevallod", hogy még van mit tanulnod).


Viszont a ragozása nagyon logikus. Tulajdonképpen 2 ige van, ami kivételesen ragozódik, illetve egy-két alakjában van még egy-két ige, ami úgyszint kicsit más (de tényleg csak kevés). Mondjuk a tiszteletes-alázatos alakok közt van egy-pár, amit teljesen más ige fejez ki, de akár az angolhoz hasonlítva is is elenyésző a kivételek száma. Ezentúl 2 csoportba oszthatók az igék (egyetlen egy alakban többre, talán 5) és szabálykövetőek.


Három írásrendszer van, ebből 2 (kana-k) azt hiszem 46 jel, és hát a 2000+ kanji. A kana-kat meg lehet tanulni, ha nagyon oda teszed magad, akkor akár 1 hét alatt, a kanjikhoz viszont kell a kitartás (ez az, ami igazán nehézzé emeli a japánt).


A japán kijetést tulajdonképpen 1 óra elsajátítani. Új hanggal nagyon nem találkozol (R kicsit l és r között van, f pedig f és h között, de élesben igazából nem tűnik fel, ha r-t és f-t mondasz). Az kana írás maga fonetikus. Van egy-két szabály (pl. hogy ou az ó) és nehány kivétel (pl. ha ou-ról van szó, mint ige, akkor mivel u az igének a "jele", ezért mégiscsak külön ejted ou-ként és nem egy hosszú ó-nak), illetve három partikulát másképp írsz, mint ejtesz.


Tehát szerintem meg lehet tanulni japánul magadtól is, persze idő, főként a kanjikba azért kell időt és munkát ölni rendesen, de egy nagyon szép nyelv és ha tényleg tetszik akkor megéri. A könnyű kiejtés pedig pont egy olyan nyelvvé teszi, amihez nem annyira kell tanár.

2013. jan. 17. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Utolsónak nagyon szépen köszönöm:) kerestem egy hiragana-katakana táblázatot, és elkezdtem japán dalszövegeket írni hiragana jelekkel. Nagyon tetszik:) vegyek valamilyen nyelvkönyvet is?
2013. jan. 17. 20:25
 7/8 anonim válasza:

Személy szerint nem kedvellem a nyelvkönyveket.


Így hallásból Genki-t (nekem nem tetszik) szokták ajánlani. Aztán én tanultam Minna no Nihongoból, de az inkább csak feladat gyüjtemény.


Én jobban szeretem neten felkeresni, ha valami kérdésem van. Így addig keresgélhetek, míg kielégítő választ kapok és sokkal több véleményt olvashatok el: több oldalról kapom meg ugyanazt. Illetve hát Tae Kim-nak van neten egy oldala a japán nyelv alapjairól (egy olyan B1 szint körüli szintig visz el?), ami szerintem nagyon jó. Emelett Dictionary to ______ Japanese Grammar egy nagyon jó könyv (illetve hát könyvek, mert van Basic, Intermediate és Advanced), de ez már inkább haladóknak, egy-egy szó nyelvtani használatához.


De neked lehet, hogy jót tenne. Ez ízlés függő.

2013. jan. 17. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
japan a legerdekesebb 3 harom kozzul : legalabbis en azt probalgatom elsajatitani, es igen egyedul nem fog menni tanusitom...en is megyek majd ha tudok tanarhoz valamikor... de nehany alap elsajatitasahoz eleg egy egyszeru kis nyelvkonyv...konyvesboltokban biztos talalsz :P
2013. jan. 18. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!