Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Fénysebességnél gyorsabb...

Fénysebességnél gyorsabb szimplex információátvitel interferometrikus hullámfüggvény-összeomlás indukációval Mit gondoltok, tényleg lehetséges? (egy kis anyag hozzá)

Figyelt kérdés

A kísérlet célja, hogy megpróbáljuk kivitelezni a "lehetetlent" - fénysebességnél gyorsabban információt továbbítani A pontból B pontba, két tudatos szemlélő (nevezzük őket Alíz-nak és Bob-nak) között, akik legyenek egymástól nagyon távol; a példa kedvéért a Földön és a Marson.


Normál esetben kb. 10 percig tartana, amíg a fény elérne a Földről a Marsra és fordítva; ugyanez igaz a rádióhullámokra is, és az Einstein-i relativitáselmélet szerint ennél gyorsabban elvileg is tejességgel lehetetlen kommunikálni.


Megjegyzés - Annak idején, amikor a párkeltés és a non-lokalitás jelenségét felfedezték és elkezdték tanulmányozni, természetesen az elsők között merült fel, hogy nem lehetne-e ezt felhasználni fénysebességnél gyorsabb kommunikációra. Hiszen a szétválasztott ikerpárok közötti kényszer-kapcsolat azonnali és mind térbeli, mind időbeli távolságtól teljesen független; és ha ez igaz, joggal reménykedhetnénk abban, hogy ezt "végtelenül gyors" információ-átvitelre is fel lehet használni.


Sok-sok kísérletet végeztek, ám mindegyik kudarccal zárult; méghozzá pont azért, mert bármelyik oldalon próbálták is megmérni az összekapcsolódott részecskepárok tulajdonságait, az eredményből nem derült ki semmi. Bár maga a helyi mérés mindig adott valamilyen eredményt (pl. 1-est vagy 0-át, ami lehetett spin, polarizáció, vagy bármilyen más komplementer tulajdonság terén), ebből nem lehetett eldönteni, hogy a másik oldal "akarta-e ezt" nekünk küldeni, vagy pont mi, a mérésünkkel tettük azt "ilyenné". Később, amikor (hagyományos kommunikáció útján) az eredményeket összevetették a két oldalon, akkor persze bizonyíthatóvá vált, hogy bármelyik fél is végezte el a mérést, mindig abban a pillanatban megváltozott a távoli részecske-ikertestvér állapota is (és valóban azonnal, fénysebességnél gyorsabban), de ehhez hagyományos úton össze kellett a mért eredményeket vetni. Még egyszerűbben fogalmazva - a távolbahatás végtelenül gyorsan megtörtént, de hiába, mert az információt ebből nem lehetett kihámozni. Pontosan ezt fejezi ki az egyik legnevezetesebb matematikai bizonyítás, az ún. Bell-féle egyenlőtlenség.


Mi ennek a "megkerülését" javasoljuk, kihasználva azt a tényt, hogy egy összefonódott fotonpárokat használó apparátusokban mindkét oldalon összeomlik a hullámfüggvény, ha kinyerjük a "melyik-út" információt, méghozzá térbeli és időbeli távolságtól függetlenül.


Vagyis, nem a részecskepárok tulajdonságaiból próbáljuk meg méréssel kitalálni, hogy mit akar nekünk küldeni a távoli fél, hanem éppen ellenkezőleg - a mérést éppen csak arra használjuk, hogy összeomlasszuk vele a hullámfüggvény interferenciáját a másik oldalon.


Az általunk javasolt kísérlet sematikus elrendezését az alábbi ábra szemlélteti.


[link]



Ebben az elrendezésben félúton a Föld és a Mars között helyezkedik el a jelforrás, ami az összefonódott részecskepárokat kelti egy kétrés-apparátus közbeiktatásával, majd a szignál és idler (másoló) párokat kvázi párhuzamos pályán a két távoli szemlélő (Alíz és Bob) felé küldi. Példánkban egyirányú kommunikációs csatornát alakítunk így ki, amelyben Bob elméletileg csak passzív szemlélő, Alíz viszont szabadon dönthet arról, hogy miként viselkedjen a hullámfüggvény mindkét oldalon.


Alíz tudja, amit mi is (mármint, hogy semmilyen információt nem fog tudni kinyerni ha detektálja a "melyik-rés" információt; mégis úgy építi meg adóberendezését, hogy az képes legyen erre a mérésre. Nem azért, hogy a mért eredményekből következtessen, hanem azért, hogy ha akarja, össze tudja omlasztani a hullámfüggvényt (és az interferencia-képet) Bob oldalán, aki ezt látja.


Így végső soron Alíz 1-bites információt tud küldeni Bobnak a következőképpen - Ha az elforgatható tükröket úgy állítja be, hogy a fotonpárok nála is interferáljanak, akkor Bob oldalán is interferálni fognak, és egyezményesen ez jelentheti például a 0-át. Ha viszont Alíz úgy állítja be az elforgatható tükröket, hogy minden egyes fotonpár útvonal-információját detektálni tudja, (sőt, ezt akár még meg is jeleníti saját maga számára, hogy tudatos szemlélőként ismerhesse azt minden egyes fotonnál), akkor az interferencia-képnek Bob oldalán is össze kell omlania egyetlen unalmas "fénykúppá". Ez jelentené az 1-es bit elküldését.


Fontos látnunk, hogy - bár az interferencia-kép kialakulása vagy összeomlása időt vesz igénybe - tekintve hogy csak több tíz, száz vagy ezer egyedi foton egymásutánisága alakítja ki az interferencia-képet (vagy nem), mégis - az ennek értelmezéséhez szükséges idő teljesen független a távolságtól.


Alíz és Bob lehetne akár egy másik naprendszerben, galaxisban vagy a világegyetem két peremén, milliárd fényévnyire, ez a távolság ebben az esetben teljesen lényegtelen.


A következtetésünk a következő - ha a fizikai törvényei működnek, és a világegyetem objektív realitás, akkor Alíznak képesnek kell lennie ezen a módon 1-bites információt (vagy 1-bites információs csomagok egymásutániságát, tehát gyakorlatilag bármit) fénysebességnél gyorsabban küldeni.


A kísérlet másik lehetséges kimenetele


Tegyük fel, hogy a nem túl távoli jövőben - akár 10-15 év múlva - képesek leszünk megépíteni ezt a kommunikációs kísérleti eszközt, de nem járunk sikerrel. Alíz hiába méri meg a foton-ikerpárok paramétereit, ezzel valamiért mégsem omlasztja össze Bob oldalán az interferencia-képet.


Nos, a negatív eredmény ezt jelenti, hogy nem tudunk fénysebességnél gyorsabban kommunikálni. Helyette viszont kísérleti bizonyítékot kapunk egy legalább ilyen furcsa és ijesztő felvetésre - hogy a világegyetem nem objektív valóság.


Ha a hullámfüggvény nem omlik össze Alíz megfigyeléseitől Bob oldalán, ez azt jelenti, hogy a hullámfüggvény összeomlása nem egy objektív, fizikai folyamat. Ilyen esetben azt kell, hogy feltételezzük, hogy maga a megfigyelő képes csak összeomlasztani a hullámfüggvényt, vagyis a megfigyelő szubjektív világegyeteme független a másik megfigyelőétől.


Ebből az következne (kísérletileg igazoltan!), hogy nincs objektív valóság.


Másképp - minden szemlélő a saját szubjektív világegyetemében él, amelyet saját maga, saját magának alakít ki, vagy él meg - és csak a saját megfigyeléseitől (esetleg hitétől) függ, hogy abban összeomlik-e egy hullámfüggvény, visszapattan-e egy labda a sarokról, leesik-e egy váza, lezuhan-e egy repülő, és hogy léteznek-e valójában tündérek, boszorkányok, szörnyek, lidércek és sárkányok.


Ez nyilván sokkólóan nagy ugrásnak és hirtelen váltásnak tűnik az elektronok, fotonok és egyéb, felfoghatatlanul kicsiny részecskék és a számunkra lényeges "megfoghatónak tűnő" világegyetem tárgyai és élőlényei között, de ha valaki jobban végiggondolja, nem az.


Ha a kvantumok szintjén szubjektív a világegyetem, akkor magasabb szinteken is az. Ilyen egyszerű, bármilyen döbbenetesen hangzik is mindez.


Ha viszont a hullámfüggvény összeomlik, amint Alíz elkezdi megfigyelni a "melyik-út" információt, akkor az objektív realitás értelmében "csupán" az Einsteini relativitáselmélet dől meg, és egyben képesek kell, hogy legyünk egy nagyon különleges távérzékelési eszköz létrehozására, amelyet "kvantum-radarnak" neveztünk el.


Van még valami, én itt a Földön indítanám a fotonokat, itt lenne a 2 rés, és itt kelteném a csatolt párokat. Tehát minden ugyanaz, csak nem félúton van a szerkezet, hanem itt. Én vagyok Aliz. Viszont Bob ugyanúgy a Marson van. Ebben az esetben minden ugyanúgy működik, csak éppen Bob cselekede előtt 10 perccel én már látom a cselekedetét?

Erre persze hagyományos úton válaszolni is tudok (fénysebességgel), ami persze Bobhoz az ő cselekede után érkezik meg, tehát nem változtatja meg a kauzalitást. Hiába kiabálok neki, hogy ne úgy tekerje a tükröket, már későn éri el őt, fénysebességgel. Ellenben ha van még 1 ilyen szerkezet, ahol én vagyok az aktív fél. Hol a csapda?


Pl ha 1 megabájt adatot szeretnék elküldeni Bobnak, pl 1 zenét, ezzel a technikával, ő azonnal látná azt, tértől és időtől függetlenül?



2013. febr. 1. 16:44
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

"Szerintem egyszerű: ha zavarják, akkor soha nem lesz interferenciakép.

Ennyire meg Bob sem hülye, hogy értelmes jel helyett csupa 1-et adjon, órákig."


Egyrészt azt ad Bob amit akar. Zavarás nélkül ha pl. RZ digitális kódolást használ akkor csupa 1-et is küldhet akár meddig akkor is lesz gyakran interferenciakép.


A másik ,hogy nem mondtál semmit hogy egy részecskéről hogyan lehet eldönteni zavarás nélkül ,hogy összefonódott állapotban van e. Az oké hogy el lehet dönteni sok sok részecskéről hogy megzavarták, de egyetlen részecskéről hogyan? 10 a sokadikon részecskéből egyet megfigyeltünk az nem rontja le az interferenciaképet, amúgy is becsapódhat oda csak kisebb valószínűséggel.

2014. máj. 29. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:
Valaki azóta hallott valami újat erről a témáról?
2014. okt. 25. 13:41
 13/16 anonim válasza:

Emeljük a tétet!

Bob legyen sokkal közelebb a forráshoz.

Az igazi kérdés az, hogy Bob időben előbb észleli-e azt, amit Alíz majd később fog csinálni?

Mivel Bob nem mérte a "melyik rés" információt, ezért a rá vonatkozó hullámfüggvényt sem omlasztotta össze. Annak összeomlásáról majd Alíz fog dönteni. Sokkal később.

2016. febr. 3. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim válasza:

A témáról nem hallottam, viszont arról tudok, hogy egy hasonló kíséretet elvégeztek az ELTE-n. Schuster Ferenc csinálta, sajnos ő 2005-ben meghalt.

Ő gömbfotonokat detektált két detektorral. Sajnos nem tudom, hogy milyen módon keltette a gömbfotonokat, én radioaktív bomlásra tippelek, mert képes volt egyszerre egy gömbfotont kibocsátani a forrása. Ez nagy felezési idejű radioaktív anyaggal megvalósítható. A meglepő kísérleti tapasztalat az volt, hogy mindig csak a közelebbi detektor detektálta a gömbfotont, ugye az izotróp terjedés miatt ott omlott össze a hullámfüggvény.

Namost ennél is az van, hogy ha a forrástól ellenkező irányban jó messze de nagyjából egyforma távolságra rakjuk a detektorokat, és a forrásunk fix időközönként kibocsát egy fotont, akkor az adó oldali detektor közelítésével vagy távolításával át tudunk a másik oldali detektornak információt sugározni arról, hogy a hullámfüggvényt összeomlasztottuk-e vagy sem. Ha az adó detektort távolabb vittük, akkor a vevőhöz el tud érni a táguló gömbfoton, ez lehet az 1-es érték. Ha az adót közelebb visszuk a forráshoz, mint az ellenkező oldali vevő, akkor nálunk pukkad ki a gömbfoton, ergó őhozzá nem fog megérkezni az aktuálisan közeledő gömbfoton, ergó tudja, hogy egy nullát küldött át az adó.

Érdekes szakdolgozati téma lenne ez.

2019. ápr. 2. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

@15:42

Ennek hol lehet utána olvasni? Publikáció vagy valami van róla?

2019. ápr. 4. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim válasza:

Tudtommal nem publikálta. Leépítették, utána elment középiskolai tanárnak.

Nekünk Kísérleti Fizika előadáson beszélt erről a kísérletről. Sajnos nem eleget. És még sajnosabb, hogy nem jártam utána, mert engem is foglalkoztat nagyon azóta.

2019. ápr. 5. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!