Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért nincs a Duna mentén...

Berkes-Szabó Tamás kérdése:

Miért nincs a Duna mentén Vésztározó/szükségtározó?

Figyelt kérdés
Tudtommal ez az árvíz elleni védekezés igen hatékony módja és a Tiszán több helyütt ki is alakítottak ilyent. A Dunán miért nem?

#árvíz #Duna #2013 árvíz #árvíz elleni védekezés
2013. jún. 7. 01:02
 1/10 anonim ***** válasza:

Van.


Ha nagy a gáz, lerobbantják a gátakat Pesttől északra, hogy az ottani falvakat és városokat öntse el a víz, így Pest megmenekül.

2013. jún. 7. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Mert a Duna vízszintingadozása ritkán ér el extrém mértéket, a fővárost pl most sem fogja elmosni.


A Tisza és néhány mellékfolyója ( pl Sajó, Hernád .. ) sokkal gyorsabban képes nem várt mértékűt áradni, és ezeken sokkal gyakoribb az "átlagon felüli" vízszintemelkedés és a "szabályzott meder" sokkal közelebb van a hegyekhez ( legalábbis a mi szempontunkból, lehet Passauban nem így gondolják), mint a Duna esetében . Ha megnézed, már napok óta tudjuk, hogy kb mekkora lesz a vízszint vasárnap/hétfőn Budapesten, viszont ha egy hirtelen melegedés hatására megindul egy extrém hóolvadás a Kárpátokban, akkor tudjuk, hogy Vásárosnaményban 3 nap múlva várható az árhullám, csak lövésünk sincs a mértékéről :)

2013. jún. 7. 03:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Hát én se értem,hogy miért nincs.Egy jó pár száz hektáros területet ki kellene ásni,és belengedni a duna vizét,hogy oda follyon.
2013. jún. 7. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Mert nincs rá igény, a gát jobban megéri.

Előző: ássál! Borzasztó sokba kerül az, hogy csak úgy vésztározót építünk...

G.

2013. jún. 7. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Mert az nem kerül sokba,ha elönt mindent a Duna(vagy a többi folyó),és az emberek házai szétáznak,meg ez a homokzsákolás stb?
2013. jún. 7. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Mert a Duna mellett nincs olyan, mezőgazdaságilag is, alacsony értékű terület, ahol ezt meg lehetne építeni. Itt nagyságrendileg ezer-tízezer hektárban kell gondolkozni.
2013. jún. 7. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Előző vagyok: azt a kicsinységet még elfelejtettem megírni, hogy agyag záróréteggel is rendelkeznie kell az adott területnek.
2013. jún. 7. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

# 2/7


OK, értem. Ritkán, de akkor nagyon. Ráadásul vannak olyan partszakaszok, amelyek nagyon nehezen, vagy egyáltalán nem védhetőek egy ilyen esetben. Emellett nem szabad elfeledkezni az almásfüzitői vörösiszap-tárolóról sem, bár a "szakemberek azt mondják", hogy nincs miért aggódni, de azért van az embernek egy olyan sanda gondolata, hogy azt mondják, amit hallani szeretnénk.

Viszont például ez a mostani árvíz is olyan emberi és egyéb erőforrásokat emészt fel, ami talán indokolná egy (vagy több) ilyen építését.

Teljesen laikusként simán el tudom képzelni, hogy egy megfelelő méretű és fekvésű földterületről "félrekotorják" a termőréteget, majd kimélyítik a megfelelő szintre, hogy legyen agyag vízzáró réteg, stb. Ezt követően "vissza lehet kotorni" az eredeti termőréteget, a kitermelt földet pedig el lehet szállítani gáterősítéshez-, felújításhoz-, építéshez. Akár a vésztározó gátját is meg lehet belőle építeni.

Ezután a vésztározó területén nyugodtan lehet gazdálkodni, legfeljebb 10 évente egyszer az árvíz elleni védekezés jegyében tönkretett vetésért kárpótolja a kormány a gazdákat. Hosszú távon szerintem kifizetődőbb.

2013. jún. 7. 18:57
 9/10 anonim ***** válasza:
Majdnem jól írtad le a vésztározók építési és használati módját. De mégegyszer meg kell erősítenem, hogy jelenleg nincs ilyen terület Mo.-n. Ahol lehetséges lenne a kialakítás az Natura 2000 terület, és ezeket nem lehet bolygatni. ( Csak a rossz májam mondatja: csak abban az esetben ha az Audinak, vagy valamelyik kormányhoz közelállónak van szüksége rá.)
2013. jún. 7. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

"Majdnem jól írtad le a vésztározók építési és használati módját. De mégegyszer meg kell erősítenem, hogy jelenleg nincs ilyen terület Mo.-n. Ahol lehetséges lenne a kialakítás az Natura 2000 terület, és ezeket nem lehet bolygatni. ( Csak a rossz májam mondatja: csak abban az esetben ha az Audinak, vagy valamelyik kormányhoz közelállónak van szüksége rá.)"


Teljesen korrekt válasz. Nincs több kérdésem. :)

2013. jún. 7. 20:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!