Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi történne ha egy napkitörés...

Mi történne ha egy napkitörés eléri a földet?

Figyelt kérdés
Nos, azt tudom, hogy megszűnne minden elektromosság, de úgy szűnne meg, hogy MINDEN tönkre megy, használhatatlanná válik ?Autók, repülők, szóval minden tönkre menne?Ez esetben, hogy javítanák ki 10 év alatt?Vagy maga az elektromosság csak úgy szűnik, hogy minden amit jelenleg E áram működtet, de a vihar után "generált létrehozott" áram az már menne, és csak azért tartana évekig?

2013. júl. 22. 21:58
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

" Nos, azt tudom, hogy megszűnne minden elektromosság, de úgy szűnne meg, hogy MINDEN tönkre megy, használhatatlanná válik ?Autók, repülők, szóval minden tönkre menne?"

A Földet érte rengetegszer már napkitörés , de a Föld mágneses mezeje megvéd a nagyobb károktól.


Nem szűnne meg az elektromosság, nem lenne minden használhatatlan - idáig a hosszú tápvezetékekben okozott problémákat (lásd 1989, Quebec: [link] ), vagy a rádiós kommunikációban zavarokat.

2013. júl. 22. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Eléggé gyakran elérik a napkitörések a Földet, alapból nem történik semmi extra. A Föld mágneses mezeje rendkívül hatékony védelmet nyújt - a légkör szintén.


Ha azonban egy valóban hatalmas napkitörés telibe találná a Földet, akkor sem állna le az áram. Teljesne más történne - a napkitörés ugyanis leginkább ionizált részecskék, és ezek mágneses tere (meg az összeomló földi) indukciót keltene a nem kellőképpen szigetelt és védett berendezésekben - ezek pedig tönkre vágnák az elektromos eszközöket. A fizika szabályai attól még hírből sem változnának meg :) Ugyanúgy működne az elektromosság, mint addig, csak a mi gépeink mennének tönkre a hatalmas extra feszültségektől.


Csak az menne tönkre (elsősorban) ami elektromos hálózatra van kötve, hiszen a több száz km hosszú távvezetékek lennének ennek a hatásnak legjobban kitéve, ott indukálódna a legnagyobb feszültség. Az autók speciel védve vannak, hiszen ott semmi ilyesmi nem történne (vagyis, kicsiben igen, de az nem okoz kárt) a repülők szintén remekül szigeteltek, bár minden bizonnyal a műszereket alaposan összezavarnák, és megszakadna egy időre a rádiókapcsolat is - lennének katasztrófák, de a legtöbb pilóta vélhetően le tudná tenni a gépeket.


Ezeknél azonban lenne egy sokkal, de sokkal-sokkal nagyobb katasztrófa - nagy eséllyel a teljes műholdas rendszer tönkremenne. Mégpedig jelenlegi életünk szinte minden szegmense a műholdas hálózatokra épül. ha azokat kiütnék, akkor hatalmas összeomlás lenne belőle, megszakadna a távkommunikáció, és a műholdas rendszert pótolni nagyon sok évbe telne (anyagiakról nem is beszélve).

2013. júl. 22. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Ezt nem nagyon értem, hogy érted, hogy jobban szigeteltek?Mitől nem menne gajra a hajtómű, meg ezek?

De ugye a műholdak is működésképtelenné válnának, szóval akkor sodródnak az űrben, de annak helyreállítása akkor lehetetlen lenne nem?

2013. júl. 22. 22:28
 4/9 anonim ***** válasza:

A keletkező feszültség attól függ, milyen hosszú az éppen irányba eső tárgy.

Tehát egy autó 4 méterén keletkezne 3 mV - egy távvezeték 4000 km-én meg 33 kV, ha éppen irányba esik.


A műholdak a nagy részecskeáramtól mennének tönkre, amit viszont a légkör nekünk felfog és eltérít.

2013. júl. 23. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Igen, a műholdak helyreállítása nehézkes lenne, de főleg azért, mert ha a Sir Buchter által említett adag érné a földet, a televíziód még hagyján, ha éppen ki van kapcsolva, de te már nem, ha éppen kint tartózkodsz. Az emberiséget akkora adag részecskesugárzás érné, hogy a műholdak helyett inkább a saját kipusztulását fogja megakadályozni. Ekkora sugárzástól olyan mértékű sugárbetegség hullám indulna el, ami a termelést alapvetően befolyásolja, az egészségügyi intézmények nem bírnák a terhelést, szóval egy szép kis gazdasági káosz lenne annak minden következményével.
2013. júl. 23. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

A részecskék nem érnek le a felszínre!

Még csak a mérsékelt övig sem érnek el, mert a Föld mágneses tere eltéríti ezeket a sarkok felé.

Ha elérnének, akkor mindenhol sarki fény lenne - de a felszínre még akkor sem érnének le!

2013. júl. 23. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Kérdező, ajánlom figyelmedbe Alok Jha-50 meghökkentő elmélet a világvégéről c. könyvét. Hasonló témákat boncolgat, mint ez a kérdés.
2013. júl. 23. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Szerbusz!

Nem a legújabb választ tudom adni,kb.15 éve van meg a könyv(Sas doktor Úr).

Vannak napfoltok,ciklusuk 11 év,behatárolt a mozgásuk a Nap felszínén.Hőmérsékletük a Nap felszínéhez viszonyítva,1000 Celsiussal kevesebb.

A napfoltok környékén sokszor kifényesedések jelennek meg,1-2 perc alatt jönnek létre,kb.20-30 percig aktívak.

Ez a napkitörés.

Szerencsére bolygónk tudja ezt kezelni,olvass utána a Van-Hallen öveknek,ez a Föld mágnesességéből adódik.Nem lesz nagy baj a következő kitörésből Neked.

2013. aug. 24. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Reméljük. Köszönöm szépen a válaszokat!
2013. aug. 26. 23:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!