Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan magyarázol el egy...

Hogyan magyarázol el egy vaknak egy színt?

Figyelt kérdés

2013. aug. 22. 17:26
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:

Kapcsolom valami tárgyhoz vagy eseményhez amiből azonnal az adott szín ugrik be.

PL:

- olyan mint a nap (sárga)

- Flamingó árnyalatú (rózsaszín)

-

2013. aug. 22. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
99%

kedves első, ha a vak nem tudja a nap, vagy a flamingó színét, akkor nem ér semmit amit írtál


a vak - született vak - nem tudja értelmezni a színt, nincs mit elmagyarázni neki

2013. aug. 22. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
0%

Időpont ma 17:46

Nem írta hogy vaknak kell magyarázni.. Van amikor csak el kell magyarázni egy feladatnál a színt..(mondjuk iskolai feladat)

2013. aug. 22. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
100%

Ha emlékszik a színekre, akkor ugye nem nagyon kell neki magyarázni, mert tudja. Ha születésétől fogva vak, akkor természetesen kicsit bonyolultabb a helyzet, de – kedves 17:46 – nem kell róla azt feltételezni, hogy tök hülye.


Az emberek szokták értelmezni és tanulmányozni a dolgoknak olyan tulajdonságait, amit az érzékszerveikkel közvetlenül nem tapasztalnak. Például tudjuk, mi az a rádióhullám, és meg tudjuk különböztetni a Class FM-et a Kossuth rádiótól. Vagy meg tudjuk mérni a háttérsugárzást, tudjuk, hogy egy barlangban nagyobb sugárteljesítményt kapunk, mint egy hajón, de kisebbet, mint egy interkontinentális repülőjáraton.


Egy születésétől fogva vak embernek is el lehet mondani, hogy vannak szőke, barna, vörös és fekete hajú lányok. Ha azt is hozzátesszük, hogy mi nekünk a barnák tetszenek legjobban, akkor ha találkozik egy kedves lánnyal, megkérdezheti, hogy milyen színű a haja, és el tudja dönteni, hogy tetszene-e nekünk.

2013. aug. 22. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
69%

ma 17:46

bocs, mégis írta hogy vaknak..

2013. aug. 22. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
96%
#3 te a kérdést is elolvasod, vagy csak a válaszokat?
2013. aug. 22. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
100%

#4 a rádióhullámokkal és a sugárzással olyant keversz ide, aminek semmi köze az érzékeléshez (a Class FM adását próbáld már megkülönböztetni a Kossuthtól rádió készülék nélkül ... a készülék különbözteti meg, te pedig már a füleddel teszel különbséget)


a sugárzást sem tudod megkülönböztetni egymástól, legfeljebb megtanulod, hogy van ilyen, meg olyan, és vannak árnyékoló tényezők


tehát ezeket tudod de nem érzékeled, nem tudsz kettő különbözőt összehasonlítani


tehát szó sincs arról, hogy a született vak tök hülye lenne, egyszerűen nem tudsz számára különbséget tenni (a hajszíneket meg ne keverd már bele, hogy pl nekem mi tetszene, és akkor tetsszen az is másnak)


egy módon meg lehet próbálni elmagyarázni, de ezzel a vak általánosítani nem tud, és nem tudja később felhasználni a tapasztalatát: kifinomult - többnyire - a tapintásuk, így két teljesen azonos, csak különböző színű - mondjuk fehér és fekete - tárgyat érintetsz meg vele ... van rá esély, hogy érzékelni fogja a hőmérséklet-különbségüket ... de mint mondtam ezzel nem jut semmire, érteni nem fogja, hogy mi az a szín

2013. aug. 22. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
89%

ma 17:46

Miért ne lehetne egy vaknak a színeket elmagyarázni?? A bátyám vak. Vaknak született így elmondhatjuk hogy sosem látta a színeket, de mégis tudja mi milyen színű. Ahogy mindig is mondja, ő nem látja hanem érzi a színeket.

Apum tanította meg rá, hogy bizonyos dolgokhoz kapcsoljon egy színt..

Emlékszem amikor először táboroztunk, és apu csinált tűzet a szalonna sütéshez. A bátyámmal a tűz fölé tettük a kezünket ami ugyan nem égetett meg minket de nagy meleg volt. Apám elmondta milyen színeket lát, és a bátyám azóta ha tűzet érez valahol akkor a vörösessárga szín jut eszébe.

Tudja hogy az én hajam színe barna.. Ezt is elmondás alapján tudja. Apu akárhová mentek, akármit csináltak mindig mindennek elmondta a színét.

" Dini, tapogasd meg a fa kérgét.. Barna színű, de olyan fakó barna.. Most éppen őzikét simogatsz.. Ő is barna de neki olyan meleg barna színe van. A húgos haja is meleg barna.. A kezedben tartott föld is barna.. És így mindennek elmondja a színárnyalatát..

A bátyám érzékekhez,ízekhez, tapintáshoz viszonyítja a színeket. Pár éve voltunk a fekete tengernél.. Bent a vízben apu elmesélte hogy milyen színeket lát.. Azóta mindig az mondja hogy a víz színe kék, a tenger színe azúrkék..

Van amikor megvicceli a barátnőimet akik még nem tudják hogy vak.. ( nem lehet észrevenni rajta mert a vakokkal ellentétben neki szép barna szeme van, és megtanulta használnia szemét.. (nem mozog ide-oda, hanem képes 1 nem látható pontra összpontosítani, így olyan mintha látna)

Amikor eljönnek és bemutatkozik, mindig megkérdezi tőlem:

víz, föld, vagy fű?? Én tudom hogy a szemszínre kíváncsi így csak mondom hogy mi. Ha kék a szem akkor víz. Ha barna akkor föld. Ha zöld akkor fű. Ha kék akkor rátesz egy lapáttal.

- nem láttam még ilyen gyönyörű azúrkék szemeket..Csodálatosak.. :)


Szóval a színek elmagyarázása nem egyik napról a másikra megy, de van fogalmuk a színekről a vakoknak is. Valamihez hozzákapcsolják..

.

2013. aug. 22. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
100%

#8

nekem nincs benn tapasztalatom, neked - sajnos - van, de az utolsó bekezdésben kb erről akartam írni ... megtanulta, mert remekül megtanítottátok, hozzá köti valamihez és használja is a színeket az ismert dolgokra


a kérdésre próbáltam válaszolni: elmagyarázni egy színt született vaknak nem lehet, csak megtanítani rá, hogy mi látók tudunk az adott dolog még egy tulajdonságáról

2013. aug. 22. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
74%

nemáááá, nem írtam semmit sem arról, hogy neked milyen hajú lányok tetszenek. Tudod a magyarban a többes szám első személy az általános alanyt is kifejezheti.


Az a módszer, amit az utolsó bekezdésedben javasolsz elég nagy hülyeség...


A rádióhullámokat és a háttérsugárzást azért hoztam fel, mert csak műszerekkel tudjuk mérni, és csak közvetve megtapasztalni őket. Ugyanígy egy vaknak is eszközök kellenek ahhoz, hogy a színeket dolgokhoz társítsa, illetve csak közvetve tudja őket megtapasztalni, ahogy 18:26 mesélte a testvéréről.


Szóval én csak azt mondom, hogy ahogy az iskolában el tudják magyarázni mindenkinek a rádiósugárzást vagy a radioaktivitást, amiket a csupasz érzékszerveinkkel nehezen tapasztalunk meg, ugyanúgy el lehet magyarázni a vakoknak is a színeket.


Ő… Izé. Akkor hogy nemááának is tetsszen a hozzászólásom, az „elmagyaráz” igéket helyettesítse a „megtanít”-tal, és akkor ugyanazt mondtuk végig.

2013. aug. 22. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!