Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Nulla a nulladikon dilemma?

Nulla a nulladikon dilemma?

Figyelt kérdés

Nem értem, hogy miért nem lehet egyszerűen azt mondani, hogy 1. Továbbá csak annyiban ellentmondás, hogy:


1.) Minden 0. hatvány 1, és 0 minden hatványa 0. Viszont ezt csak úgy mondjuk, nincs semmi teljes indukció stb. Ez szerintem nem zárja ki hogy 1 legyen. Mert 0 az elsőn lehetne 1*0 is. Általánosan n^k=1*n*n*n*...*n k darab n-nel. Ha k=0, akkor van egy egyesünk.


2.) a^n/a^k=a^(n-k) alapján 0^1/0^1=0, igen ám, de ezt nem tehetjük meg. Itt meg az szerintem a probléma, hogy 0/0 igenis értelmezhető, mégpedig úgy, hogy ez tetszőleges értékkel egyenlő. Miért ne lehetne egy művelet nem egyértelmű? A komplex számok halmazán ilyen a gyökvonás, akkor 0/0 miért nem jó?


Amiért az 1 mellett érvelek a következők:

0!=1

lim x^x x->0 határérték=1


stb...



2013. szept. 23. 23:25
 1/9 anonim ***** válasza:
81%

Állításaid több sebből véreznek:


Lássuk az 1.) pontodat:

"Minden 0. hatvány 1, és 0 minden hatványa 0. Viszont ezt csak úgy mondjuk, nincs semmi teljes indukció"

Ezeket nem csak úgy mondjuk, hanem az addig érvényes azonosságokat akarjuk érvényben tartani.

0-nak a pozitív egész hatványai mind 0, ez nyilvánvaló.

A 0-ik hatványt sem önkényesen vezetjük be:

b^0=b^(1-1)=(b^1)/(b^1)=1, ha bnem nulla persze.

Ez utóbbi a permanencia-elv, vagyis érvényben szeretnénk hagyni az addigi azonosságokat.


"0 az elsőn lehetne 1*0"

na de 1*0 az épp nulla és nem 1 !


A 2.) pontod:

Ha egy kifejezés tetszőleges értékkel egyenlő lenne, akkor jóformán minden egyenletnek akármi is megoldása lenne.

Aztán meg ha lenne 0/0, akkor ez egyenlő (1-1)/0-val ez pedig 1/0-1/0, ami ugye nincs. Ha még lenne is, akkor meg 0 lenne két "azonos szám" különbsége, nem?


A komplex gyökvonás sem úgy van. A valós számok halmazán is az x^2=1-nek két megoldása van, mégis csak az egyiket nevezzük gyök(1)-nek. Komplex síkon is az x^n=1 egyenlet megoldásait persze komplex egységgyököknek hívjuk, de csak az egyiket jelöli a n-gyök(x).


A határértékes verziódhoz hasonlóan lehet adni sokféle "0 a 0-on" típusú függvényt, amelyek 0-ban akármihez tarthatnak. Ugye f(x)^g(x)=e^ln(f(x))*g(x).

Itt a kitevőben végtelen*nulla típusú szorzat van, ami a L'Hospital-szabállyal kezelhető. Itt aztán szabad a vásár, bármihez tarthat a kitevő, nem csak a nullához.


Hidd el, ha lehetne értelmesen értelmezni 0/0-t, azt már réges-régen megtette volna pl. Gauss, vagy akárki azóta.

2013. szept. 23. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
0%

Mert 0*0=0

Semmiből nem lehet teremteni.

2013. szept. 23. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Makoscsiga ***** válasza:
100%

"Mert 0*0=0 "

Csakhogy ez 0^2 es nem 0^0... A 0^0 kifejezesben nincs semmi megszorozva semmivel, hiszen 0 nullaszor szerepel szorzotenyezokent.

2013. szept. 24. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

A 0/0 nem idevaló példa, a nullához tartó sorok hányadosa igenis egyértelműen értelmezhető és számolható. Sima konstans nullák hányadosaként természetesen nem értelmezett, de ez nem azt jelenti, hogy akármi lehet.

A határérték-számításoknál az fogja meghatározni a 0/0 hányados értékét, hogy a két sor honnan, hogyan tart nullához. Valahol ebben benne van, hogy az a nulla végtelenül kicsi mértékben, de mégsem nulla. Az "abszolút nulla-nulla" nem értelmezhető ilyen viszonylatban.

2013. szept. 24. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Az, hogy a 0/0 tetszőleges értékkel bír, már definiálták ott, hogy "a b egész szám osztója az a egész számnak, ha létezik olyan r egész, hogy a=b*r", így definíció szerint a 0 önmagának osztója, persze ez nem azt jelenti, hogy osztja is magát! Definíció szerint mégis osztja magát, de ennek pont azért nincs gyakorlati haszna, mert az r értéke nem egyértelmű, ami pedig nem egyértelmű, azzal nem tudunk a gyakorlatban számolni.


Ezzel ekvivalens kérdésnek tartom a log(1)1 értékét, hogy az miért ne lehetne 0, mivel tetszőleges pozitív x-re log(x)1=0 (ez könnyen belátható). Igen ám, de az 1 tetszőleges hatványa 1, tehát lehetne az értéke 5000, e^3, bármi. Pont ezért, a gyakorlatban ennek sincs haszna ezért is zárjuk ki a lehetőségek közül.

2013. szept. 24. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Ebben a cikkben van néhány érv a definíció mellett és ellene is:


[link]

2013. szept. 24. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

A következőkben nem inkább a véleményemet, hanem egy matematika modellt írok le. Ennél a modellnél kezeljük 0-t és OO (végtelen)-t paraméterikusan és feltételezzük a következőket:

1/0 = OO

1/OO = 0

0 * OO = 1

0 = 1*0

2*0 = 2*0

x*0 = x*0 és nem = 0, hacsak x nem 1;

OO = 1*OO

x*OO = x*OO és nem = OO, hacsak x nem 1;

x-x = x*(1-1) = x*0

2-2 = 2*(1-1) = 2*0

Tehát: OO - OO = OO*(1-1) = OO * 0 = 1

OO*OO=OO^2

0-0 = 0*(1-1) = 0*0 = 0^2

OO^n * 0^m = OO^(n-m) = 0^(m-n)


(Érdekes, mert ezek szerint vannak olyan számok, amiket, ha önmagunkból vonunk ki, akkor nem nullát adnak; illetve lehet 0-ból, a semmiből teremteni valamennyit. Mivel még egy embernek sem sikerült 0-tól egyesével OO-ig elszámolni, ezért a OO-t materiálisan elképzelhetetlennek tartjuk, így transzcendensnek is.)


Ezen modell alapján vizsgáljuk meg a kérdést:


a^n : ha n 0-nál nagyobb, akkor annyiszor szorozzuk az 'a'-t önmagával, míg kevesebb, mint 0, annyiszor osztjuk le 'a'-val. Értelmezhető mindkettő szorzással és osztással is.

Elmélkedéseink során arra juthatunk, hogy: x^0 = x/x (ezt bízom benne, nem kell kifejtenem)

Tehát 0^0 = 0/0, ami a modell szerint 0^0=1


Jelenlegi álláspontom szerint, helyesnek tartom ezt a modellt, amit igen is lehet egzaktan kezelni. Úgy gondolom, hogy a 0 és OO kizárása a számolásokból egy olyan dolog, amivel rengeteg új lehetőségtől zárnánk el magunkat, ezért ezt ellenzem. És bátorítanák még olyan embereket, hogy merjenek belevágni az ismeretlenbe, akiket még nem agymostak. Ez a terület, olyan most, mint száz évekkel ezelőtt a komplex számok, hogy írhatunk-e negatív számot négyzet gyök alá. És akkor is győzedelmeskedett a tiszta logika és újítani merő gondolatok, most is fog.

2014. ápr. 25. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:

A 0ᵒ kifejezés nem értelmezhető ellentmondásmentesen.

A 0!=1 célszerűségi okokból felvett érték (ha 0 lenne, minden faktoriális érték is 0 lenne; ugyanez vonatkozik az 1!=1-re is, hol van itt a másik szorzótényező?)

2016. jún. 5. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Nem, közben már egyetemen néhány éve tanultam pár dolgot, nem matekszakon csak közel hozzá. Nyilván ezt a rendszert úgy kéne megfogni, hogy testként értelmezzük, és itt lesz baj. Létezik is a kibővített valós számok halmaza a plusz és mínusz végtelennel, de ezekkel nem végezhetünk akármilyen műveletet mert az eredmény függ, attól, hogy milyen sorozat határértékeke az adott végtelen 0 stb... Vannak még ezenkívül egyéb vicces dolgok, mint a szürreális számok ha a kontinuum hipotézist elvetjük, de nincs sok értelme ilyesmivel foglalkozni.


Az alapkérdésre meg visszatérve.. minden definíció kérdése. Hatványsorok esetén amikor a0*x^0+a1*x^1+...-ot látunk, akkor egy pillanatra sem gondolkozunk el, hogy "x" helyébe 0-át mit értünk, természetesen a0-át, itt 0^0 az 1 akar lenni.

2016. aug. 26. 17:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!