Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A tudósok miért küszködnek...

A tudósok miért küszködnek még a fúrással?

Figyelt kérdés
Láttam egy filmet,amiben fogalmam sincs hogy miért,de le akartak ásni nagyon mélyre,de csak 10km-ig jutottak,mert eltört a fúró,olyan kemény volt a réteg.Kérdésem: Miért nem használnak akkor savakat? a fluor-antimonitsav 10kvadmiliószor erősebb a kénsavnál (2x10 a 19-ediken),feloldja az üveget,és kb mindnet amivel találkozik.Akkor miért nem vetik be? Tudom,hogy hülyeségnek tűnik,de kíváncsi vagyok!

2014. jan. 28. 23:16
 1/5 anonim ***** válasza:
Mert mondjuk ők a tudósok és ők tudják jobban, hogy érdemes fúrni. Savval például pont nem, mert egyszerűen nem alkalmas rá.
2014. jan. 28. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Ekkora mélységben már nem csak a kőzet keménysége a probléma, bár az se semmi. Képzelj el 10 km vastag kőzetréteg által kifejtett nyomást. Nyilván nagyon kemény kőzet lapul ekkora nyomás alatt. Kérdéses, hogy vajon a gyémántfúró átviszi-e. Aztán ott van a hőmérséklet, és ez a fő probléma. A Föld felszínén a talaj egy pár méter mélységig még a levegőhöz hasonló hőmérsékletű. Aztán amikor már 10-20-30 méternyit lementél, a hőmérséklet beáll kb. 10.15 fokra. Ahogy haladsz lefelé, a hőmérséklet egyre nő. A Föld magját 5430 fokosra becsülik a tudósok. A ma létező legmélyebb bánya még 4 km mélységet sem éri el, mégis 55°C uralkodik benne. Bizony, légkondival kell ellátni hogy dolgozni lehessen benne. Az általad kérdezett 10 km mélységben a számítások szerint kb. 300°C lenne a hőmérséklet. Nincs az a sav vagy bármilyen kémiai roncsolószer ami ezt kibírná. Mind elpárologna vagy lebomlana. Legalábbis a fluor-antimonsav biztos. Ráadásul, hiába az a legerősebb ismert szupersavunk, kérdéses hogy feloldana-e egy olyan kőzetet, aminek molekulastruktúrája 10km kőzet nyomását már sikeresen kiállta. Talán igen, talán nem. Nem vizsgálták ezt a kérdést, mert fölösleges beszélni róla. Kivitelezhetetlen az hogy ilyen mélyre savat juttassunk.
2014. jan. 28. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Wadmalac ***** válasza:
100%

Aztán azt a fluor-antimonsavat mivel vezeted le, ami ellenáll a savnak meg bírja a több száz fokot is?

Ja meg nem törik szilánkokra a saját súlyától 10 km hosszon? :)

Mert remélem nem úgy gondoltad, hogy csak úgy locsolom be a lukba a levet? :D

Esetleg kérdezd meg a Greenpeace-t, mit szólnának, ha bárhol egy földbe fúrt lyukba be akarsz locsolni mondjuk 250 köbméter fluor-antimonsavat.

Hmm, meg hogy akarod felhozni a feloldott cuccot 10 km mélyről? Már csak hogy a savad ne híguljon a tonnányi oldástermékben.

Nem mondom, hogy nem lehetne megcsinálni.

Q drágán.

Q lassan.

Q veszélyesen.

2014. jan. 29. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Sajnos csak a második válaszoló adott értelmes választ.Neki köszönöm! :) Feltettem ezt a kérdést kémia tanáromnak,és ő is hasonló választ adott,bár ő annyiban eltérő véleménnyel volt,hogy át tudná "olvasztani",de nagyon nem lenne biztonságos.
2014. febr. 4. 13:14
 5/5 Wadmalac ***** válasza:

Hát ha számodra nem hasznos, csak sajnálni tudom.

Elég sok praktikus okot felsoroltam, ami miatt nem megoldható.

Hidd el nyugodtan, ilyen szinten mindenhol azt a módszert használják, ami a leginkább költséghatékony, kivétel az, ahol a hatékonyabb, olcsóbb módszer a környezetre való veszély vagy kiküszöbölhetetlen balesetveszély miatt kizárt.

Lehetne állati mélyre fúrni úgy is, hogy egy plutóniumos reaktorblokkot beejtenek a földbe. Olyan lyukat gőzölögtetne, hogy csak na és éveken át menne lefelé minden további beruházás nélkül.

Csak addigra lenne a lyuk körül egy 100 km sugarú köröd, ahol élőlény nem maradna meg és ember főleg nem léphetne be, plusz több ezer kilométerre eljutna az életveszélyes radioaktív szennyezés.


Hidd el, ahol lehet, használnak más módszert a fúrás helyett. Az Antarktiszon a jégfúráshoz csövön levezetett forró vizet használnak.

2014. febr. 4. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!