Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Valaki segítene? Nem értem a...

Valaki segítene? Nem értem a kémiai egyenletet (7. -es vagyok) pl: metán+oxigén ------>szén-dioxid + víz vagy kalcium+ oxigén ---> kalcium-oxid. Ezt hogy írom le egyenletbe? És az együtthatók hogy vannak mikor kell őket kirakni?

Figyelt kérdés

2014. máj. 9. 16:51
 1/2 anonim válasza:
100%

A metán égése:

CH4+2 O2-->CO2+2 H2O

Kalcium égése:

2 Ca + O2--> 2 CaO


Az együtthatók az anyagmennyiséget (azt, hogy hány mol kell) jelölik. A periódusos rendszerben van néhány elem, köztük az oxigén, a halogének, a nitrogén..., amik kétatomos molekulákban vannak, ezért valami2 a képletük, ezt kell mindig leírni az egyenletbe. Ahhoz, hogy rendezni tudd az egyenletet, elengedhetetlen a helyes képletek ismerete (enélkül esélytelen a dolog).A kalcium égésénél ugye megvan az együtthatók nélküli egyenlet. Össze kell számolni az anyagokat mindkét oldalon (anyagmegmaradás törvénye). Oxigén: bal oldalon 2 atom, jobb oldalon 1 atom. Itt gyanakodjál, és írj a jobb oldal elé olyan számot, ami kiegyenlti a mennyiségeket (esetünkben a 2-t)! Oxigén kipipálva. Kalcium: bal oldalon 1 db, jobb oldalon mostmár 2 db. Újfent gyanakvós a helyzet, a 2 és az 1 legkisebb közös többszöröse a 2, ezért odaírjuk a 2-t a bal oldali kalcium elé és tádámm, kész a rendezett egyenlet.

Remélem segítettem legalább egy kicsit ezzel a rakás szöveggel :)

2014. máj. 9. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm. Sokat segítettél
2014. máj. 9. 18:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!