Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szerintetek segítenének?...

Művész Úr kérdése:

Szerintetek segítenének? Tudnánk valamit adni nekik cserébe? Többi lent!

Figyelt kérdés

Tegyük fel ha pár év múlva egy 13 fényévnyire lévő bolygón élő rendkívűl fejlett civillizációval sikeresen felvennénk a kapcsolatot (valahogy megértené a két faj egymást),de ők semlegesek lennének az emberiséggel szemben.Ha küldenénk nekik üzenetet hogy hoszabb távon az emberi faj kihalásra van ítélve,és csak akkor éli túl az emberiség ha kirajzik a világűrbe(Stephen Hawking szavaival mondva),de nincs meg a technológia.Szerintetek segítenének?Tudnánk cserébe adni valamit?Vagy egyátalán tudnánk használni amit adnak?Mert ugye megkéne tanulni használni azt technológiát.Ugye ez olyasmi lenne mintha egy F-35 öst visszavinnénk a múltba mikor még Homo Habilis volt és nekik adnánk hogy jó vadászatot.(mert ennél lehet sokkal durvább lenne,ez "csak" 2 millió év).

Előre is köszönöm a válaszokat!


2014. jún. 19. 01:19
 1/10 A kérdező kommentje:
Szegények szerintem nem is látnák a vadászgépet mert nem fognák fel.
2014. jún. 19. 01:25
 2/10 Wadmalac ***** válasza:

Egy ajándékot tudnánk adni: azt, hogy megismerhetnek egy teljesen más evolúciót, civilizációt.

Ha ebben náluk mi lennénk a huszadik, akkor ez talán nem olyan nagy érték. De ha nekik is mi lennénk az első, akkor az megér egy misét.

Egy olyan civilizáció, aki képes technológiát, űrtechnikát építeni és ezt teszi is, abból kizárt, hogy hiányzik a kíváncsiság és a tudásvágy.

2014. jún. 19. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

13 fényévre lévő másik civilizációval 26 évig tartana egy "levélváltás". Ez kábé pont egy generációnyi idő, tehát ami üzenetet te küldesz nekik, arra a választ a kisfiad kapja meg, és ha válaszol rá, akkor a következő üzenetet már az unokád fog megkapni. Így nem túl hatékony az információcsere két civilizáció között, főleg úgy nem, hogy az egyik halálra van ítélve. Ennél gyorsabb információközlési lehetőséget pedig egyelőre nem ismerünk.


Továbbá, a jelenlegi legjobb kémiai meghajtású űrhajónkkal is többtízezer évig tartana az út, mire elérnénk odáig. Ha hasonló fejlettségű civilizációról van szó mint a miénk, akkor nekik sem menne gyorsabban. De még ha kitalálnák egy olyan hajtóművet, amivel a fénysebesség jelentős hányadát el tudnánk érni, akkor is problémás lenne eljutni odáig.


Elsőként ugye a relativisztikus sebesség elérése során csak az űrhajóban tartózkodók ideje telne lassabban, tehát lehet, hogy az űrhajó legénysége mondjuk 50-100 évet mérne útidőként, de eközben többezer év is eltelne mind a Földön, mind az idegen civilizáció számára.


Másrészt, ha a fénysebességnek mondjuk 99%-ára tudnánk felgyorsítani az űrhajónkat, egy mákszemnyi meteordarabkával való találkozás is minimum kábé egy Tsar-bomba hatóerejével felérő rombolást végezne az űrhajónkon. Ekkora sebesség mellett még egy hidrogénatom is egy kézigránát robbanásának erejével összevethető erőhatást gyakorolna az űrhajónk orrára. Akkor vajon mit produkálna egy öklömnyi, focilabdányi, vagy még nagyobb méretű-tömegű égi objektummal történő találkozás? Kikerüléséről szó sem lehetne, egyszerűen nem lenne rá időnk bármit is tenni az észlelését követően.


Harmadrészt, ez nem olyan dolog, mint hogy felhívom a haverom, és félúton találkozunk megbeszélni a dolgokat. Itt csak arról lehet szó, hogy vagy ők jönnek el hozzánk, vagy mi megyünk el hozzájuk, más lehetőség nem nagyon van. Ha pedig már többezer vagy többtízezer évnyi utazás után még épségben meg is érkeznénk, semmi garancia nincs rá, hogy tényleg azok, akiknek mondják magukat. Ha netán átejtenének és eleve pusztulásra lenne ítélve az űrhajónk ami az ő csillagrendszerükbe utazik, arról csak évezredek vagy tízezredek múltán kapnánk információt - miután odaért az űrhajónk, és rájöttek utasai, hogy csapda volt az egész manőver - ha egyáltalán kapnánk, és nem árnyékolnák le valami fifikás módon az űrhajónkból a Földre visszaküldött vészjelzéseket.


Tehát jól hangzik, hogy 13 fényév távolságban egy másik civilizációval felvenni a kapcsolatot, de már a velük történő kommunikációnak is egyelőre szinte áthághatatlan akadályai vannak, nemhogy egy esetleges kölcsönös találkozás lebonyolításának...

2014. jún. 19. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Wadmalac ***** válasza:

Ha már többen említették a saját magunkból kiindulást, felvetem, mi van, ha olyan fajjal találkozunk, aki rendkívül civilizáltan, etikusan viszonyul saját fajához, akár egész világának ökonómiájához, de az ő etikája itt véget ér, a saját globális prioritásai mellett a mi érdekeink neki egyáltalán nem szempontok.

Ez azt jelenti, hogy egy ilyen, ránézésre teljesen civilizált, békés, jóindulatú faj a mi szempontunkból gátlástalan, kegyetlen hódító és pusztító is lehet.

Nézz meg egy oroszlán nőstényt, hogyan bánik a kölykeivel és hogyan a gazellával.

2014. jún. 19. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Wadmalac ***** válasza:
A pozitív végkifejletre ott van példának egy film: A kapcsolat.
2014. jún. 19. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Sceptic értem én ezeket,de 1 levélváltás elég lehet ha a lényeget "írják".Egy ilyen fejlett civillizáció valószínűleg tud a féregjáton keresztül utazni,ugyan még a féregjáratok léte nem bizonyított,de valószínűsíthető.Tehát amint megkapják az emberek üzenetét és elindulnak ide,talán összejöhetne.
2014. jún. 19. 13:28
 7/10 A kérdező kommentje:

"Harmadrészt, ez nem olyan dolog, mint hogy felhívom a haverom, és félúton találkozunk megbeszélni a dolgokat."



Ha küldenénk nekik üzenetet hogy hoszabb távon az emberi faj kihalásra van ítélve,és csak akkor éli túl az emberiség ha kirajzik a világűrbe(Stephen Hawking szavaival mondva),de nincs meg a technológia.

2014. jún. 19. 13:33
 8/10 A kérdező kommentje:
Én egy szóval nem állítottam hogy az emberek mennek oda,pont ez hogy ebben kéne segíteniük hogy az emberiség megtelepedhessen más bolygókon,ezzel biztosítva a faj fennmaradását.
2014. jún. 19. 13:39
 9/10 anonim ***** válasza:

Először is el kell juttatni hozzájuk az üzenetet. Ez kábé olyan nehézségű művelet lenne, mintha valaki egy pörögve zuhanó repülőgépről akarna golyós puskával lelőni egy tőle 5 km-re a levegőben cikázó méhecskét.


Tegyük fel, hogy sikerül a művelet, és megkapják a jelfolyamot. Így lesz a kezükben egy teljességgel ismeretlen jelfolyam, amiről azt sem tudják, hogy hol az eleje, hol a vége, mely része hasznos jel és mely része zaj, milyen bitsűrűségű, milyen kódolású, satöbbi.. Így van a kezükben egy jelfolyam, amit először meg kell fejteniük, bármiféle mellékelt kódtábla vagy egyéb segítség hiányában. Minél hosszabb a jelsorozat, annál nagyobb esélyük lesz megfejteni ha hibátlanul megkapják - ám ugyanakkor annál nagyobb az esélye a hibák előfordulásának és annak, hogy csak egy (vagy több kisebb) része érkezik meg az üzenetnek. Tehát az üzenetet többszöri ismétléssel kellene elküldenünk, hogy legalább maga a jelfolyam biztosan a kezükben legyen elejétől a végéig.


Tegyük fel, hogy ezen a technikai akadályon is sikeresen átvergődünk, és megkapják a teljes jelfolyamot. Lesz a kezükben egy nullákból és egyesekből álló jelfolyam. Vajon hogyan tudnák dekódolni ezt a jelfolyamot? Hiszen a világon semmi garancia nincs rá, hogy legalább nagyvonalakban hasonlít az ő civilizációjuk a miénkre, az ő történelmük a miénkre. Lehet, hogy egy rakás olyan fogalomra - amelyek nálunk teljesen hétköznapiak -, nekik még szavuk sincsen, mert náluk ezek a dolgok nem létezőek, sosem volt rá szükségük, vagy ugyan lett volna, de lehetőségük nem volt rá. Tehát egy közös kódrendszert kell kialakítani, amelyben az egyes fogalmak egymásnak kölcsönösen meg vannak feleltetve, ehhez viszont egy üzenet édeskevés. Nem úgy megy a dolog, hogy lekódolom azt a szót hogy veszély, és ők odaát már tudják is hogy mire gondolunk. Képet, hangot sem tudunk küldeni, mert azt is először le kell kódolni egyesekké és nullákká. Olyan ez, mintha egy kínaival akarnál trécselni telefonon keresztül, mindenféle tolmács vagy fordító nélkül, ráadásul csak pittyeghettek a telefonba. Hogyan oldanád meg?


Sok-sok üzenetváltásra van szükség ahhoz, hogy legalább egy nagyjábóli közös kódtábla kialakuljon, ehhez pedig még egy 13 fényévnyire lévő civilizációval is talán évszázadokra lenne szükség, mire összejönne.

2014. jún. 19. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Wadmalac ***** válasza:

Hát azért nagy segítséget kívülről nem nagyon kellene várni.

Egyrészt szerintem nem lehet jellemző, hogy a nálunk akár jóval fejlettebb civilizációk raktáron tartanak egy teljes bolygó költöztetésére elegendő űrhajó-készletet.

Másrészt ha segítenének, max. azzal, hogy küldenének nekünk szép dokumentációt, hogyan építsünk magunknak hajókat.

Jelentős műszaki szint eltérés esetén arra iis elég bután néznénk.

A legvalószínűbb, hogy kapnánk egy nagyon együttérző részvétnyilvánítást válaszként. :)

2014. jún. 19. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!