Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Matekosok, napi fejtörő?

Matekosok, napi fejtörő?

Figyelt kérdés

Ha x-hez hozzáadom a 10%-át, azaz x+x*0,1 akkor kapok egy számot (legyen y). Y-hoz megint hozzáadom a 10%-át, azaz y+y*0,1=z. Z-hez megint hozzáadom a 10%-át, azaz z+z*0,1... és így tovább. A lényeg, hogy x= 1-től indulunk. Tehát:

1+1*0,1=1,1

1,1+1,1*0,1=1,21

1,21+1,21*0,1=1,331

és így tovább...


A kérdés:

Hányszor kell ezt eljátszani ahhoz, hogy elérjük az 1MILLIÓ-t?



2014. júl. 22. 08:52
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:
Ja tényleg! Úgy nem sima Word formázási beállításként működik, hanem szimbólumként :) Köszi a tippet! :D
2014. júl. 22. 23:52
 12/16 2xSü ***** válasza:
100%

> Visszatérve: iskolákban tanultad + otthon :D oké, de milyen forrásból? :) Mely könyvek, esetleg mely tanárok?


Teljesen átlagos általános iskolába jártam, és egy teljesen átlagos középiskolába – villamosenergia-ipari technikusnak tanultam –, majd informatikusnak tanultam egy főiskolán.


A tanáraim is teljesen hétköznapi tanárok voltak. És sima tankönyvből tanultunk. Hogy pontosan melyikből, azt már nem tudom, de ez nem hiszem, hogy tankönyv kérdése. Pl. általános iskolás koromban még csak egyféle tankönyv létezett. Középiskolában is egyeduralkodó volt az a könyv, amiből tanultunk. (Zöld könyv.) (Hozzá kell tegyem, hogy 37 éves vagyok.)


De bármelyik középiskolai tankönyv megteszi, ami éppen a logaritmust tanítja. Ez elég alap feladat középiskolás szinten.

2014. júl. 23. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
100%

Levezetem én is :D

Látható, ezzel az 1.1 pozitív egész kitevős hatványait gyártjuk rendre.

Az első tökéletesen csinálta.

(1.1)^n>=10^6

Vesszük mindkét oldal log-át

log[(1.1]^n)]>=log(10^6)

nlog(1.1)>=6

n-re rendezünk:

n>=6/[log(1.1)]

Innen

n>=144.9531, ergo

ha el akarjuk érni a milliót, 145-ször kell ezt eljátszani.

2014. júl. 26. 03:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 A kérdező kommentje:

Csavarjuk meg a fejtörőt! MUHAHAHAHAaaaaa xD

Hányszor jön ki út közben természetes szám?

Vagyis hányszor fordul az elő, hogy ha valamihez hozzáadom önmaga 10%-át, az egész számot eredményez.

Tehát: 1, 2, 3, 4, 5 ... 1.000.000

2014. júl. 26. 10:28
 15/16 2xSü ***** válasza:

Csavarjuk. Nem viccesebb, de csavarjuk.


Mindig 11/10 -el szorzunk. A számláló prímszám, a nevező meg 2 és 5 prímek szorzata. Ezt bármilyen pozitív egész hatványra emeled, a számláló 11^n lesz, a nevező meg 2^n * 5^n. Magyarán nem lesz közös osztójuk, így a tört nem lesz egyszerűsíthető, ergo soha nem lesz egész szám. Ha egymillióig, ha 1 trilliárdig, ha googolplexig számolsz el így, akkor is így lesz.


Általánosítva, ha van egy racionális számod, ami nem egész szám, annak bármilyen pozitív egész hatványa is olyan racionális szám lesz, ami nem egész.

2014. júl. 26. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
Jól írja az utolsó, de szerintem kicsit túlbonyolította: a számláló és a nevező egymáshoz relatív prím, ennélfogva nem lesz egész...
2014. júl. 26. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!