Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Van olyan anyag ami vezeti az...

Van olyan anyag ami vezeti az elektromágneses hullámokat?

Figyelt kérdés
Úgy mint az optikai szál a fényt. (tudom hogy a fény is elektromágneses hullám de én a nem látható tartományú elektromágneses hullámok vezetésére vagyok kíváncsi)

2014. aug. 27. 09:41
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
34%
az optikai kábel nem vezeti a fényt hanem inkább terelgetni, nem tud kijutni felőle, mert olyan kis szögben érkezik a közeghatárra hogy teljesen visszaverődik, ilyen alapon, más hullámokat is lehetne terelgetni, csak ahhoz más anyagok kellenének szerintem
2014. aug. 27. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
szerintem az jobb kérdés lenne, hogy mi NEM vezeti őket ;)
2014. aug. 27. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Ólom?

De akkor végül is a megfelelő anyagból készített kábel ugyan úgy terelgeti a másikféle hullámokat is mint ahogy az optikai a látható fényt?


Melyik anyag lenne arra a legmegfelelőbb?

2014. aug. 27. 10:33
 4/13 Wadmalac ***** válasza:
100%

Olyan anyag van, szinte minden fém, amiről e hullámok visszaverődnek. De jócskán nem 100%-ban, jókora rész el is nyelődik. Ezért pl. egy fém csőben nem lehet úgy, olyan minimális veszteséggel vezetni em. hullámokat, mint fényt egy optikai szálban.

Egy bizonyos hulláhossz-tartományt az ionoszféra jórészt visszaver, itt van olyan jelenség, amire te gondolsz.

Persze mágneses térrel az em. hullámok irányíthatóak, elhajlíthatóak egy fókuszált sugárral, amit megfelelő mágneses téren vezetnek át, "be lehet venni a kanyart" (lásd pl. MIG 29 radarja), de mindig van elég sok veszteség, sőt, jeltorzulás is.

Olyan anyag, ami teljes visszaverődéssel visszaadja az elektromágneses hullámokat, tudtommal nem létezik.


Szupravezetők esetén nem vagyok biztos benne, hogy csaknem teljes visszaverődés, vagy éppen 100%-hoz közeli elnyelődés történik-e.

2014. aug. 27. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
attól függ milyen hullám, a lényeg ugyan az mint az optikai kábelnél, hogy a nagyobb törésmutatójú közegből lépjen a kisebbe, persze ezt egy röntgen vagy gamma hullám esetén nehezebb meghatározni
2014. aug. 27. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Persze hogy van.Ezek a dielektrikumok.

Általánosságban elmondható hogy a (jól)vezető anyagokba az elektromágneses hullám nem tud behatolni mert a belső töltések úgy mozdulnak el benne hogy a e.m. teret kikompenzálják.

A szigelelő anyagokban nincsenek ilyen töltések azért azok általában vezetik az e.m.-okat.

A dielektrikumokat általában elég 2 paraméterrel jellemezni az egyik a dielektromos állandó a másik a dielektromos veszteség.Az utóbbi szabja meg hogy a terjedés közben mekkora lesz a veszteség.

Ha konkrét kérdésed van akkor tedd fel mert álltalánosságban nehéz válaszolni vagy sokáig tartana.

2014. aug. 27. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 Wadmalac ***** válasza:

#6:

A kérdező valami olyasmira gondol, ami vezeti az elektromágneses hullámokat, mint vízvezeték az ivővizet, mint rézkábel az áramot. Az viszont a dielektrikumokra azért nem igaz.


Egyébként közben kiváncivá váltam, tényleg, mi történik, ha elektromágneses hullám szupravezetővel találkozik? Visszaverődés, elnyelődés?

2014. aug. 27. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Konkrét kérdés az csak simán az hogy hogyan lehet "vezetni" valamilyen anyaggal az elektromágneses hullámokat és azaz anyag miért képes rá.


Én eddig úgy tudtam hogy a mágneses mező nincs hatással az e.m. hullámokra. Tudnátok erről is írni kicsit?

2014. aug. 27. 13:38
 9/13 Wadmalac ***** válasza:
Nem akarok hülyeséget mondani, a radarhullám-görbítésnél egy elektromos ráccsal történik a hullám-terelés. A mágneses térrel irányítás hülyeség volt tőlem, itt elektromos térrel kitérítés van.
2014. aug. 27. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Hogyan hívják ezt a módszer? (hogy jobban utána nézhessek ennek)
2014. aug. 27. 14:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!