Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Flexelt kard vagy kovácsolt a...

Flexelt kard vagy kovácsolt a jobb minőségre?

Figyelt kérdés

Helló!


Nagyon kard mániás vagyok és fő célom beszerezni egyet. Sok kovács van ma már az országban, akik foglalkoznak ilyesmivel. Viszont ahogy nézem különbözően készítik el a kardjaikat. Van aki rugóacéllapból vágja ki a pengét, azt edzi stb.. és készít rugalmas, jó tulajdonságú kardot, van aki meg rendesen kovácsolja.


Na most a kovácsolt kardok drágábbak, a laprugós meg jóvl olcsóbb. Tudom, hogy utóbbi nem történelem hű, de most igazából engem az érdekelne, hogy milyen a laprugós minősége. Szóval elmarad e a kovcsolttól, vagy a mai anyagok már így lapba rakva is jobbak vagy azonos szintűek? Kerestem a témában de nem találok semmit.


Hogy mire kell? Mint mondtam mániám, és kell egy, de akkor az már legyen erős, ütős. Nem akarok megölni senkit, csak birtokolni akarok valami fasza cuccot. :D



#kard #fegyver #kovács #fegyverkovács #flexelt kard #kovácsolt kard
2014. nov. 12. 19:06
1 2 3
 11/26 A kérdező kommentje:
De most mondom, hogy edzett a penge. Volt valahol a kardkészítés teljes folyamata, hevítette, megerezstette, visszaeresztés volt stb... volt még egy interjú is, e mostanra minden ilyen eltűnt a netről. Meg ott volt a kezemben, egész menő kis fegyó volt, szépen ruganyos, elhajlott aztán vissza, haver vív vele, imádja.
2014. nov. 12. 22:37
 12/26 A kérdező kommentje:
2014. nov. 12. 22:43
 13/26 anonim ***** válasza:

Japán teknikailag a világ élvonalában jár, de az igazi mester minőségű kardokat ma is kézzel készitik, hidd el nem vélelten. Lehetnek ezek bármennyire jók, fejlődnek persze, de nem veszik fel a versenyt.

Persze egy igazi kézzel készült kard alsó hangon is a sokszorosába kerül.

2014. nov. 12. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 A kérdező kommentje:

Hát ez tény, de erről: [link]

Mi a véleményetek. Nem akarok én itt kakaskodni, csak tényleg érdekel, meg infót gyűjtök.

2014. nov. 12. 22:51
 15/26 anonim ***** válasza:

Bocs ha úgy hangzott lehurrogunk, de az volt a kérdés melyik a jobb.

Természettesen ez sem egy rossz kard, ha jó árban van én is szivesen megvenném.

Így akkor mát tiszta a vélemény, a kovácsolt jobb, de ez is remek és olcsóbb.

2014. nov. 12. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 gromo ***** válasza:

A hosszúkardoknál két alapvető tulajdonságát kell figyelembe venni a fémnek : Nyilván a keménységét, minél keményebb anyagból van a kard, annál élesebbre edzhető, viszont rigidebb, törékenyebb lesz. A lágyabb acélból készített kardok rugalmasabbak, de ugyanakkor a vágóképességük gyengébb. Az egykomponensű acélból készült kardoknál a kard magja és az éle ugyanazon anyagból készül. A keménységét, edzettségét úgy kell beállítani, hogy még rugalmas maradjon, de az élképzése is megfelelő legyen. Nehéz dolog. Nem véletlenül alkalmazzák a japán kardok készítésénél a kétkomponensű pengét. A külső rész keményebb rétegesen kovácsolt, ún hajtogatott kemény acél, a belső lágyabb mag pedig rugalmasabb lágyabb acél. Régebben a lágy komponens köré teljesen körbekovácsolták a kemény részt, a mai modern kétkomponensű kardoknál már csak az él felőli oldal készül kemény acélból, a kard konkáv íve pedig lágyabb anyagból. Ez is jobb, mint az egykomponensű penge.

Amit a kereskedelemben nálunk kapni lehet, azok egykomponensű kardok, általában elfogadható minőségű, ún. szerszámacélból készülnek. Ezek olvadáspontja magasabb, keményebbek, jobban élezhetők, valamelyest még az éle is tartós. A laprugó anyaga nem edzhető annyira mint egy finomabb szerszámacél, repedések könnyebben jelennek meg benne, a flex-el történő kivágás pedig azért nem ideális, mivel az anyag szerkezete érintetlen marad, és lehetnek benne olyan hibák, zárványok, amik gyengítik a pengét, mivel ezek hengerelt acéllapok. Kovácsolásnál ezek általában eltűnnek. Mindenesetre pár tízezer ft-ér már lehet egy "fasza" cuccod, ha csak ezért kell.

2014. nov. 12. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:
100%

1)Először is a kovácsolt kard jobb.

2)Miben különböznek a mai acélok a középkori bucavastól?

A bucavasban több salakzárvány, gázhólyag akad. Viszont kristályszerkezete - feltéve, hogy nem hevítették túl - finomabb lehet.

A középkorban nem ötvöztek. Ami mangán a vasércben volt, annak egy része természetesen bekerült a bucába. Bizonyos svéd vasércek volframot is tartalmaztak.

3) Egy igazi viking kard külön téma, kompozit anyag mint a damaszkuszi pengék. kemény, és lágyabb acélrudakat csavartak egybe, és összekovácsolták.

---

Szuper viking-kardot akarsz? Fektess be kb. 2 Rolls Royce árát! Rendelj egy acélműből 1 adag K4, vagy vele azonos minőségű szerszámacélt [ C= 0,95-1,11% , Si= 0,15-0,35% , Mn= 0,15-0,40% , Cr=1,3-1,5% ] extra vanádium ötvözéssel V=0,20-0,40%.

Az acélöntecset még egy elektrosalakos, vagy elektonsugaras átolvasztásnak alá kell vetni.

Kihengerlés után az adagból készült köracélt normál C35, vagy C45 minőségű acéllal összecsavarva karddá lehet kovácsolni.

Lesz 1 kardod és 5 - 10 tonna jó minőségű szerszámacélod. Ha az utóbbit ügyesen adod el, még jól is járhatsz.

Persze, ha végig gondolom a szintereléses eljárás lehet, hogy egyszerűbb lenne.

Én most éppen nem tudnék annyi zsozsót összekaparni, tehát megelégednék egy rugóacélból kovácsolt karddal. A 60SM néha rideg tud lenni, inkább az 50CrV4-et ajánlom.

Megjegyzés a flexelt kardokhoz: A rugóacélokat néha nemesített ( edzett, megeresztett ) állapotban árulják.

2014. nov. 12. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:

Gromo válaszod nálam zöld pacsit ér! De megjegyzem, kovácsolásnál nem tűnik el a zárvány, csak az alakja változik. Az is valami.

( Feltéve, hogy nem a bucavas salakzárványára gondolsz.)

2014. nov. 13. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 Wadmalac ***** válasza:

Szóba került a laprugó, mint alapanyag.

Ez hengerelt, edzett anyag, szálszerkezete teljesen jó, azonos a kardhoz szükségessel.

Viszont ha ebből simán élt köszörülnek, maga az éltartóssága nem lesz olyan jó, mint a kovácsolt kardnak, mert hiányozni fog belőle az élhez közelítő ék keresztmetszetben a szálsűrűsödés.

Hajlamosabb lesz csorbulni, élt veszteni.

Azt a laprugót kard formára kovácsolva ("szilvamag-kersztmetszet") majd megfelelően hőkelezelve (élek beedzve, mag edzetlenül) egész jó eredményre lehet jutni. Persze messze lesz egy bulatból hajtogatott-rétegelt katanától, de jobb is lehet, mint aminek akkoriban a vikingek már nagyon tudtak örülni.

2014. nov. 13. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:

A laprugóból készült kard nagyon jó minőségű lehet. Nincs igaza annak, aki azt hiszi, hogy a régi eljárások jobbak a maiaknál. A régi emberek célja a minél jobb anyagminőség elérése volt, ezt meg is valósították a kor technikai szintjén. A mai tudomány viszont már sokkal tisztább és erősebb ötvözetek előállítására képes.


Kovácsolás önmagában nem jelent többet, mint annak a módszere miként formálják meg a kardot. Végeredményben mindegy, hogy kivágják egy "laposvasból" vagy kalapáccsal formázzák. A lényeg az ezt követő edzésben van. Erre tökéletes példa Darkswords armory kínálata. Piacvezető márka, a pengéiket viszont nem kovácsolják: CNC gépek vágják ki őket, majd finomítanak rajtuk és megedzik őket.


Magyar kovácsokról nem tudok, de nézzél körül a nemzetközi kínálatban is. Nagyon nagy mennyiségben találsz jó minőségű olcsó kardokat.

2014. nov. 13. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!