Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Nem értem a matekot! Lehet,...

Nem értem a matekot! Lehet, hogy megbukok félévkor. Mit tegyek? /16/L/

Figyelt kérdés
Az a helyzet, hogy 9 éven keresztül kitűnő tanuló voltam, szinte mindenből. Ami a minden alól kivétel az a matek és a kémia. A kémia még annyira nem is baj, (már csak ebben az évben van és nem lesz fakultációs tárgyam, nem kell érettségire sem és nem tervezek vele) de a matek...az kegyetlen. Egyszerűen nem megy. Nem azért mert lusta vagyok vagy mert nem akarom, hiszen járok különórára és próbálkozom, de egyszerűen nem megy. Az alapvető dolgok (összeadás, kivonás, szorzás, osztás) és a geometriai rész megy. De az egyenletek, hatványok, négyzetek, négyzetgyökök és tudja a f---- mik azok nagyon nem. Látom a feladatot, néha még meg is értem kicsit az elején, de ahogy elém kerül és meg kell csinálnom, azt sem tudom hol kezdjem, hol a vége és hol az eleje. Olyan mintha az egyik fülemen be, a másikon ki menne. Azt régóta tudom magamról, hogy humán beállítottságú vagyok : történelem,magyar, nyelvek, és művészet tantárgyakhoz húz a szívem. Későbbiekben jogot és társadalomtudományt szeretnék tanulni. De az akadály a matek...ráadásul életemben először most úgy állok, hogy megbukhatok. Mit tehetnék?? kérlek segítsetek! :(

2014. nov. 26. 19:20
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Írj ki egy kérdést a Közoktatás, tanfolyamok kategóriába.
2014. nov. 26. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Nekem írhatsz nyugodtan, konkrét kérdéseid lehetnek (19/F).
2014. nov. 26. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

1. köszi, sokat segítettél :)

2. köszönöm szépen, lehet hogy élek is az ajánlattal! :)

2014. nov. 26. 19:35
 4/12 anonim ***** válasza:
Nekem is, ezt a témát nagyon vágom.
2014. nov. 26. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Általánosságban is szívesen magyarázok, ha van egy témakör, ami nem megy.
2014. nov. 26. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Nekem is írhatsz, nekem is megy a matek :)

17/f

2014. nov. 26. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen mindenkinek!:)
2014. nov. 26. 19:43
 8/12 anonim ***** válasza:
77%
Ami segíthet (a megértés mellett), ha rengeteg, de szó szerint rengeteg példát megcsinálsz, akkor idövel kialakul egy fajta séma, hogy melyik feladatot hogy kellene megcsinálni.
2014. nov. 26. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 2xSü ***** válasza:
100%

Ahogy én látom, aki nem jó matekból, az általában jóval előbb veszíti el a fonalat, mint mikor ez problémává válik. A matematika érthető.


Persze be lehet magolni képleteket, be lehet magolni megoldási eljárásokat, de ha nem érted, hogy miért úgy kell kiszámolni, ahogy, ha nem tudnád magadtól kitalálni, ha esetleg elfelejtenéd a képletet, akkor valójában nem érted, függetlenül attól, hogy a megtanult képletekkel sikeresen megoldasz feladatokat. Be lehet magolni, hogy „törtet törttel úgy szorzunk, hogy”, de ha nem tudod megmagyarázni, hogy miért úgy kell csinálni, ahogy csinálod, akkor valójában nem érted.


A megoldás lassú és nehéz. Vissza kell menni a matektudásban és megnézni, hol vesztetted el a fonalat. Akár 5-6 évvel is, akár az általános iskola alsó tagozatig is vissza kell menni. Meg kell nézni, hogy mi az, amit „tudsz és megtanultál”, és mi az, amit valóban értesz is, amire azt mondod, hogy „ja, ez triviális, persze hogy így kell, mégpedig azért, mert…”.


Pl.:

a*(b+c) = a*b + a*c

Megtanultad? Érted is miért? Tudsz szemléletes, vizuális példát mutatni, amiből egyértelművé válik, hogy miért van így?


(a+b)*(a-b) = a² - b²

Megtanultad? Érted is miért? Tudsz szemléletes, vizuális példát mutatni, amiből egyértelművé válik, hogy miért van így?


a^n * a^m = a^(n+m)

Megtanultad? Érted is? stb…


Számtani sor összegképlete:

S = (a[1] + a[n]) * n / 2

Megtanultad? Érted is? stb…


Nehéz megtalálni azt a pontot, ahol elvesztetted a fonalat. De ha megtaláltad, relatíve könnyebb újra felépíteni rá a meglévő tudásodat, immár megértésre alapozva. Persze ehhez nem árt egy jó kísérő, aki nem csak az adott éppen aktuális problémához ad jól használható, de számodra teljesen értelmezhetetlen, viszont bemagolandó receptet, hanem kellően kreatív is ahhoz, hogy feltérképezze, hogy valójában mit tudsz és mit nem.

2014. nov. 26. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 TallandThin Boy ***** válasza:
0%

Be kell magolni a képleteket. Nézzétek meg a Tanároddal, hogy mi az ami nem megy. Ha meg van, hogy mi az, akkor be kell magolni és gyakorolni.


Egyébként én is voltam mélyponton matekból a középiskolában, volt, hogy első félévben 4 db 1-esem volt, de visszahoztam az átlagot különórák nélkül kettesre. Na jó a Tanárnő jóindulata is belejátszott egy kicsit. Azután már jobban ment, pedig sosem tanultam 1 óránál többet otthon. Csupán figyeltem az órán, megtanultam a képleteket és néha megcsináltam egy-két feladatot. Szépen lassan belém ivódott a matek a sok órai gyakorlástól, egyre jobban ment és az érettségi is simán meglett, pedig nagyon rá voltam parázva. Aztán mikor vége lett már csak nevettem azon, hogy mennyire ideges voltam, mert mondhatni könnyű volt.

2014. nov. 26. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!