Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Erősebbet csapott így lóhátról...

Erősebbet csapott így lóhátról a harcos?

Figyelt kérdés
szóval az ősmagyarok de még a középkorban is sok nép lovasai harcoltak lóról közelherci fegyverekkel (karddal, fokossal) biztos ismerős filmekből is a jelenet ahogy lóval vágtatva súlytanak le az ellenségre. arra lennék kíváncsi hogy ha így támadtak, hozzáadódott még a ló sebessége a csapáshoz szóval gyorsabb, erősebb volt? nem tudom mennyivel vágtathat egy ló de pl. ha 45-50 km/h-val mentek és csaptak egyet akkor az hozzáadódott a csapás erejéhez? vagy ez nem befolyásolja?
2010. febr. 8. 19:11
1 2
 1/14 Gyakor ***** válasza:
Természetesen befolyásolja, jelentősen növekszik így a csapás ereje.
2010. febr. 8. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
és minden irányba vagy csak előre? nem tudom igazán mi céljuk volt ezzel mert ha egy páncélt nem vitt át a fegyver akkor nagyobb erővel sem valószínű hogy átviszi, nyilaknál nyilván igen de ezeknél a közelharci fegyvereknél nem tudom
2010. febr. 8. 19:33
 3/14 anonim ***** válasza:
36%

fizika!

erő=tömeg x sebesség

2010. febr. 8. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

fail

impulzus=tömeg*sebesség


egyébként igen, a haladási irányba megnő az átütőerő, de ezzel még nem tudtak átütni egy páncélt. Nem csoda, hogy a lovagseregek a közelharcban földbe döngölték a magyarokat.


A lóval lendületből támadást legjobban a nehézlovas harcmodor használja ki, de abban a roham alkalmával nem kardot használnak, hanem kopját. azzal, és a megfelelő lendülettel, amit a nehéz ló, a páncél és a nagy sebesség biztosított, már át lehetett lyukasztani a páncélokat, hiszen a kopja a teljes átütő erőt egy kis pontba érvényesíti (nagy nyomás), amivel átszúrja a páncélt, és jó eséllyel a mögötte tartózkodó embert is.


A könnyűlovas harcmodor ezért nem volt alkalmas akkoriban. A történelem során egyébként később újra elterjedt, amikor a tűzfegyverek megjelenésével a páncélok elavulttá váltak. Neves képviselői például a huszárok.

2010. febr. 8. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
51%
Nem tudom h a csapás erőssége változik-e, de ha íjjal lőnek akkor az nem hatol mélyebbre a célpontban...
2010. febr. 9. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Itt a kinyilatkoztatások jelentős része jól láthatóan nem fegyvertörténeti tényekből, hanem filmekből meg mendemondákból vett fura világképekből táplálkozik.


Természetesen a fizika az fizika, egy vágtató lovas sebessége hozzáadódik (a vágtatás irányában) az átütő erőhöz. Lovasroham, kopjaharc remélem mindenkinek megvan.


A magyarok földbe döngöléséről annyit, hogy a honfoglaló magyarok kitűnő közelharcosok is voltak, viseltek vértet (könnyű vérteket többnyire), és a korszakra jellemző nyugati vértet, a láncinget ha átvágn nem is, de átszúrni nagyon is tudták. Csak nem voltak olyan hülyék, hogy ha már tudtak lőni, akkor odamenjenek.


Az Árpád-korban nálunk is elterjedt ez a vérttípus, ami a a lovagos filmek általános képével szemben nagyon nagyon sokáig a lovagok egyetlen vértje volt. Olyannyira, hogy a lemezvért csodák, amiket mindenki úgy szeret, csak pár száz évig léteztek (úgy kb a XV. századtól terjedtek el, és a XVIII. században már erősen hanyatlott a koruk), míg a láncinget már az ókorban is használták, és szinte a mai napig létezett.


Egyébként innentől kezdve a Magyar Királyságban nagyjából ugyanazok a fegyvertípusok léteztek, mint nyugaton, bár megmaradtak jellegzetességek, illetve vettünk át szláv és török jellegű fegyvereket is. Visszahajló íjat még Mátyás király korában, sőt később is használtak (például megjelenik egy 1514-es festményen).


Na kicsit elkanyarodtam az alapkérdéstől.

2010. febr. 9. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
Szerintem az erősebb csapás csak egy mellékhatás. Alapvetően azért a lóról csaptak le, mert már rajta ültek, és nem volt okuk leszállni. Mivel lovas nép voltak, és az erejük a gyorsaságukban és mozgékonyságukban rejlett, ezért lóval jártak csatázni. Ha meg már rajta ülsz a lovon, akkor logikus, hogy onnan is hadakozol.
2010. febr. 9. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Természetesen hozzáadódik ló sebességéből származó impulzus is. Még a nyíl esetében is!!!
2010. febr. 9. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

A nehéz lovas rohamnak (aka. mikor a páncélos csillógó lovag nekivágtat az ellenségnek és kaszál) NEM az volt a lényege, hogy na most a lóról csapkodok lefele.

A lovagok nagyméretű, masszív, erős lovakat használtak.

Volt ugye a ló, ami ebben az esetben 600 kg körül volt. Meg volt ugye a lovag pajtás, aki kb 80, ha egy jól megtermett férfiról beszélünk.

Ezen kívül:

- Lovagi páncél, ami minimum 2 mm-es acéllemezből készült, súlya minimum 35-40 kg.

- Egy láncing, ami 4-5 kg

- Egy kard, egy pajzs, egy kopja. Jóesetben is 15 kg.

- a ló felszerelése (nyereg, szíjak, kantárok, PÁNCÉL) legalább 50 kg.


És mi is jön ki?

600+80+40+5+15+50 = 790 kg.

Tehát ez jön feléd vágtába. És nem egy, hanem csatasorba pár száz.

Csak a tisztánlátás végett, egy 1.0-ás 3 ajtós régi szuzki swift megközelítőleg 850-900 kiló volt, tehát alig nehezebb.


Magyarul a nehézlovasság legnagyobb fegyvere nem maga a harc volt a csatamezőn, hanem a ROHAM, amivel az első 10 sorban álló szerencsétleneket szó szerint a földbe tiporták anélkül, hogy akár egyet is csaptak volna. Kitartották a kopját oszt' had szóljon, ha mellélökött az se baj, a ló agyontaposta a gyalogosokat.

A nyílzápor ellen meg viszonylag jól védett a nehézpáncél és a ló páncélzata.


A gyűrűk ura 3. részében amúgy meglepően jól megcsináltak egy ilyen nehézlovas-rohamot.

2010. febr. 10. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
55%

"Ezen kívül:

- Lovagi páncél, ami minimum 2 mm-es acéllemezből készült, súlya minimum 35-40 kg.

- Egy láncing, ami 4-5 kg

- Egy kard, egy pajzs, egy kopja. Jóesetben is 15 kg.

- a ló felszerelése (nyereg, szíjak, kantárok, PÁNCÉL) legalább 50 kg. "


Adod itt a nagytudású okosat, de fingod nincs. Az én láncingem 12 kg, és nem is a legjosszabb fajta. Egy lemezpáncél 20-25 kg. A kard 1,5 kg körüli (az enyém annyi sincs), pajzsot, kopját még nem mértem (koronként eltér), de saccra 6-7 kilóból kijön az egész. Miután az adataid tévesek (és leginkább a különböző számítógépes játékokból is ismert sztereotípuiákon nyugszanak), miért higgyem el, hogy a többi jó?

2010. febr. 10. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!