Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyen negyedik és ötödik...

Milyen negyedik és ötödik TÉRBELI (! ) dimenzió (időt most hagyjuk)? Szeretném, hogy ha valaki 75%-osan tudja minimum, akkor el is magyarázza mi az?

Figyelt kérdés

[link]


E szerint van ötödik dimenzió is. Érdekelne, hogy ez mennyire igaz? Ha lehet nézzétek meg a képet, ti is látjátok-e!



Én a linkelt képnél csak a negyedik dimenziót találtam felfedezni, ami (ha jobban megnézitek) nyolc testből áll. Lehetséges, hogy esetleg itt van az orrunk előtt a nagyedik dimenzió és mégse látjuk? Tehát most arra gondolok, hogy a dimenziók a következőek: magasság, szélesség, hosszúság és (valamilyen) belső tér, azaz egy testet több test alkot. Ez azt jelentené, hogy a negyedik dimenzióban levő testek több darabból álnnak. Mármint egy kockának belül levő élei is vannak,ebből pedig más test is kijöhet. (Ez nem lett olyan értelmesen megfogalmazva, de így tudom a legjobban.)


Azaz ha forgatjuk, úgy tűnik, mintha hajlékony élei lennének, de mégsem azok. Tehát háromdimenziósan akarja látni a szemünk, de van negyedik is, amit nem nagyon tud feldolgozni, ezért lehet ez így:

[link]

Ebből lehet arra következtetni hogy van az a dimenzió.



Másik ötletem a dimenziók ötletére: magasság, szélesség, hosszúság, csúsztatás.


Ez alapján a testeket (amelyik alkalmas rá!) egy újabb dolog alapján meg lehet határozni: hogy magához képest hogy van elcsúsztatva. Ha jobban megnéztek egy hiperkockát 8 ugyanolyan testből áll. Ezek egymáshoz való elcsúsztatásából lenne meg így a negyedik dimenzió.



Azaz a negyedik dimenziót nem is olyan nehéz kitalálni: ha (így egy kiadós vacsi után eszembe jutott :D) egy testet több testre lehet felbontani az élek mentén, akkor az a négy dimenziós test a harmadik elméletem szerint.


Szóval: egy test négy dimenziós, ha van annyi belső éle, hogy a külső élekkel kombinálva belül egy (vagy több test) is kijöjjön. Ha ezek teljesülnek, akkor egy újabb mértékegységet be lehet vezetni: a testeket.


Ha egy testnek több teste van, akkor az minimum 4D-s. Ebből egyértelműen lehet arra következteni, hogy a "hiperkockák" több 3D-s testből állnak (azaz az ember képes látni 4Dben, viszont erre nem mindig képes) tehát a negyedik dimenzió ez lenne a harmadik elméletem lényege. (És ez a legreálisabb.)


Az ember néhány testnél képes látni a negyedik dimenziót (Mivel 3D-ben látunk, és több 3D-s testből összerakott testeket is tökéletesen láthatnánk). Ez arra enged következtetni, hogy szét lehet bontani a 4D-s testeket több 3D testre, azokat pedik képes az ember látni, szóval miért ne lehetne több téglatest egy testben?


Azaz a negyedik dimenziót képesek vagyunk látni, de nem hisszük hogy van. Mivel csak pár testen lehet ezt látni, hiába keresnénk egy SIMA kockán, nem tudnánk észrevenni. Viszont ha egy olyan testet veszünk alapul, amiben van min. 5-6 él, akkor már rá lehet jönni, hogy van.



Ezután azt olvastam, hogy a (3. dimenzión túli) dimenziókban megjelennek az érzések, gondolatok. E cikk szerint nincs több térbeli dimenzió, hanem csak az előbb említett dolgok vannak.



Ha nincs több térbeli dimenzió, akkor az érzések, stb. dimenziót hogy lehet kifejezni? Mármint azt értem, hogy minden térbeli dimenzió egy új kiterjedés:


1D: csak egy kiterjedése van.


2D: szélessége és hosszúsága van.


3D: már van magassága is.


4D: (térbeli dimenzió) egy olyan test 4D-s, amelyben több test található.


5D: keresem a választ.



A harmadik elméletemet alá tudom azzal támasztani, hogy nincs olyan 3D-s test, amelyben "belső test" található.


Azaz van néhány test, amelyben több találhatóak belső testek, de nincs olyan amit kívűlről látnánk. Tehát az elméleten pontosítvan aminek látjuk a belső éleit, az a 4D-s test.



Egy kis infó: a hiperkocka hálója csupa kockából áll.



Az ötödiket nem értem, azt magyarázzátok el légyszíves!



Szeretném, ha sikerülne megfejteni, ajánhattok könyveket vagy filmeket is!



2015. febr. 7. 21:56
1 2
 1/13 anonim válasza:
2015. febr. 7. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
82%

4 fölötti dimenziókat nem tudjuk elhelyezni a térben, és mivel mi ehhez vagyunk szokva, így nem is tudjuk elképzelni.


Ha elakarod képzelni az 5d-t, akkor fogd föl úgy, mintha a dimenziók koordináták tárolására akarnád használni.


1d: vonal, 1 számmal kifejezhető és egyértelműen azonosítható, hogy az 1dimenzió melyik pontjára vagy kíváncsi


2d: itt már 2 koordinátára van szükséged, kézen fekvő síkban ábrázolni


3d: 3 koordináta, térben való ábrázolás


4d: mint említetted érdemes úgy elképzelni, mintha több tered volna és a 4. koordináta az határozza meg, hogy melyik térben vagy kíváncsi az adott 3d-s koordinátára. Eddig még te is eljutottál. Azért kényelmes az időt ide kötni, mert a különböző 3d-s terek helyett inkább mondhatjuk azt, hogy időben máskor választjuk meg a 3d-s pontokat, és hogy mikor, azt mutatja meg a 4. dimenzió. Tehát ez is koordináta.


5d: Képzeld el, hogy egymástól függetlenül több végtelen nagy világegyetem van, amik az 5. dimenzió segítségével különböztethetőek meg. Mind tartalmazza a korábbi 4 dimenziót, tehát időt és teret, amiben mi is vagyunk. Tehát 5. koordináta adja a világot, 4. az időt, az első 3 meg a térbeli elhelyezkedést.


Ha még több dimenziót akarsz elképzelni, akkor csak gondolj arra, hogy az 5. dimenzió is be van csomagolva rengeteg társával egy hatalmas dobozba és azokból a dobozokból sok van egymás mellett, melyek a következő dimenzió által különböztethetőek meg. És így tovább és így tovább...

2015. febr. 7. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
83%

Akárhogy olvasom az irományodat, az jön le, hogy a 4D-t a 3D-re próbálod ráerőltetni, mintha a 4D-s objektumot, akarnád 3D-ben megjeleníteni


Holott, ha belegondolsz, egy 3D-s objektumot sem lehet, 2D-ben, nemde?


Én is sokat olvastam erről a dologról, egy bizonyos pontnál egy érdekes kép jött a fejembe, de végül nem sikerült felfogni :D Az az érdekessége pl. 2 dimenziós négyzetnek, hogy ha a sarkát megnézzük, tudunk belőle húzni egy olyan vonalat, ami merőleges a vertikális és horizontális tekintetben egyaránt, DE ezt csak úgy tudjuk megtenni, hogy ha a 2D-s négyzetből egy 3D-s kockát csinálunk..


Valahogy így van ez a 4D-vel is de ezt ember nem tudja elképzelni nagyon, bár azt olvastam, hogy LSD hatása alatt vannak beszámolók..

2015. febr. 8. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
83%

Ezzel a kérdéssel a matematika kategóriában jobban jártál volna, de ha már ide tévedtél. Az előző nagyjából jól elmagyarázta a lényeget.

Azonban már a kérdésben is van pár hiba. A szemünk 2D-ben lát nem 3-ban. Ez csak illúzió, hogy te 3D-ben látsz. Amúgy a harmadik elméleted alátámasztása sem áll stabil lábakon. Keress rá a Möbius szalag kifejezésre és megérted mire gondolok.


Az idő a térnek szerves része, egyik nincs meg a másik nélkül, úgyhogy nem értem miért akarod hanyagolni ezt. Olyan, hogy 4. meg 5. térbeli dimenzió nincs, mivel a tér az 3D-s. Illetve 5D-s valójában, csak ebből 3-at használunk testek közelítő leírására, illetve térbeli elhelyezkedés megállapítására.

Sci-fi-sen összefoglalva:

4D - idő leíró koordináta

5D - párhuzamos valóság leíró koordináta.


Ebből kiindulva a 6D-nek nincs értelme, ugyanis ha az 5D "megdupláznánk, az nem mutatna ki a "párhuzamos valóságok" halmazból. Persze egyáltalán nem állítom, hogy nem létezik több dimenzió, mert a matekban pl igenis létezik. De az én képzelő erőm egyelőre 5D-re limitált.

2015. febr. 8. 02:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

https://www.youtube.com/watch?v=s27n3QzuE4E


ez talán összezavar kellőképpen!

2015. febr. 8. 02:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Ozmium42 ***** válasza:
73%

Az a személyes véleményem, hogy a matematika nem mindig a valóságot ábrázolja, attól, hogy valami matematikailag belátható, nem jelenti azt, hogy gyakorlati értelme is van.


Jelen esetben, mint a 2. második válaszoló is utalt rá, érdemes a koordináta geometriából kiindulni. Itt az objektumod pontjait megadhatod koordináták segítségével. Egy koordináta egy egyenes (1D) mentén határoz meg egy pontot, két koordináta már két, egymásra merőleges egyenes mentén határozza meg a pontot, három koordináta pedig 3 egymásra merőleges egyenes mentén határozza meg a pontot. Eddig könnyen elképzelhető. Pusztán a matematika talaján állva, nincs akadálya, hogy írjunk negyedik, ötödik, vagy akárhány koordinátát. Számolásokat is el lehet ezekkel végezni. A fizikában téridőnek van négy dimenziója, de ez már nem egyszerűen csak geometria, hanem azért vezették be, mert könnyebben, egyszerűbben, szebben ki lehet így számolni dolgokat. Nem érzem az analógiát helyesnek, mivel nem a térnek van negyedik dimenziója, hanem a 3 dimenziós térhez rendelik hozzá az időt, mint negyedik dimenziót, így hozva létre a téridőt.


[link]


Nincs bizonyíték arra, hogy háromnál több dimenzió létezne egyébként, bár a matematikai összefüggéseket ki lehet terjeszteni úgy, mintha lennének.


A húrelméletben 10, 11, 26 dimenziókkal is számolnak. De mindez tiszta matek, semmilyen konkrét fizikai megfigyelés nem támasztja alá.


Hogy az érzéseket, gondolatokat hogyan keverted ide, arról fogalmam sincs.

2015. febr. 8. 02:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 Ozmium42 ***** válasza:
100%

"Holott, ha belegondolsz, egy 3D-s objektumot sem lehet, 2D-ben, nemde?"


Hogy a viharba ne?


[link]


Ez 3 dimenziós tárgy leképezése 2 dimenzióba.

2015. febr. 8. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

2,3,4-nek köszönöm!

(3-nak) Nem 3D-ben próbálom elképzelni, hanem úgy gondolom, hogy a negyedik térbeli dimenzió a harmadiknak a továbbfejlesztése, azaz több 3D-s test. Azaz fel lehet bontani.

De még valami: ha továbbmegyünk a hetedik dimenzióig, és a benne lévő 1D-7D-s dolgokat megnézzük, hogy mennyi 1D, stb. dolog van benne, észrevehetjük azt, hogy az előző dimenziós testeket felfedezzük benne kivétel nélkül.

6, az érzéseket és gondolatokat valaki kitalálta, és én megtaláltam a neten.

2015. febr. 8. 09:58
 9/13 anonim ***** válasza:
Ha nézed a szobád sarkát akkor látod ahogy az élek találkoznak 3 különböző irányból melyek merőlegesek egymásra, magasabb térbeli dimenziók matematikalag ezek továbbterjesztése, tehát az elöző 3-ra merőleges irány lesz a 4-ik térbeli irány (ilyen persze nincs az észlelhető világban, nagyon kis tartományokban talán lásd: húrelmélet, megjegyezném ezek nem bizonyítottak). Attól persze hogy megteheted hogy matematikalag leírod gyönyűren a 4-5-...-n dimmenziós valamikat, attól még nincsenek, épp ezért felesleges is megpróbálni levetiteni 2 dimmenzióba egy 5 dimmenziós objektumot és forgatni mert úgysem fogod érteni (számítógépes szimulációk vannak ahogy egy 2 dimmenziós vagy akár 3d-s vetülete forog magasabb dimmenziós dolgoknak). Ezek persze csak matematikailag kezelik az elöző 3-hoz hasonlóan az objektumokat.
2015. febr. 8. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Fizika: tizenvalahány térdimenzió létezik, de három kivételével mind mikroszkópos méretű. Mintha az univerzum egy nagyon vékony szelet lenne.

A matematikában akárhány, sőt végtelen dimenziós terek is léteznek. Ezekben a terekben még több koordináta kell ahhoz, hogy megadjuk egy pont helyét. Négy dimenzióban négy, öt dimenzióban öt koordináta kell. A véges dimenziós terekkel a lineáris analízis, a végtelen dimenziósokkal a funkcionálanalízis foglalkozik.

2015. febr. 8. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!