Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Placebo hatás létezik? Ha...

Placebo hatás létezik? Ha igen, mi rá a tudományos magyarázat?

Figyelt kérdés

Nekem C vitaminnal kapcsolatban van ilyen tapasztalatom, Béres félét szedtem, nem is voltam úgy beteg.

Aztán szóltak, hogy amit szedek szar 50 mg-os, másikban 10* ennyi van, de van 1000 mg-os.

Majd olvastam olyat, hogy egyszer egy férfinek bebeszélték, hogy megégett a keze, aztán égett, sérült területek jelentek meg behatás nélkül az addig egészséges karján.

Ez hoax vagy valóban megtörtént?



2015. febr. 9. 18:49
 1/2 2xSü ***** válasza:
100%

Laikusként: Az az agy, ami hisz a gyógyulásban vagy éppen a betegségben, az ugyanaz az agy, ami vezérli a testet. Össze vannak huzalozva egy eléggé összetett, bonyolult hálózatba. Tehát az, hogy tudatosan mit hiszel magadról, az kihatással lesz arra, ami a tested reakciója lesz. Ha azt hiszed, hogy gyógyulsz, akkor nem tudatosan, de a tested is ennek hitében fog cselekedni, hogy itt egy megnyerhető meccsről van szó, tehát belead mindent, pl. fokozza bizonyos szerverek működését, bizonyos anyagok termelését…


Ugyanígy lehetséges, hogy ha nagyon elhiszi valaki az adott betegséget, akkor valóban azokat az immunválaszokat adja rá, pl. lázas lesz, stb…


Az égési sérüléses dolog kicsit hoax ízű, mert ott nem a test immunválaszai miatt keletkeznek a sebek.

2015. febr. 9. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Vree ***** válasza:

Alapvetően nincs benne "varázslat": amikor bizonyos dolgokat érzel, gondolsz, akkor a tested töbi része is bizonyos módon reagál. Hormonokat termel, módosítja az életfunkcióidat, megpróbál "felkészíteni" a feladatra.

TUDOD, higy amikor félsz, akkor felgyorsul a szívverésed; amikor felkészülsz, hogy valami meg fog ütni, akkor a tested 'megfeszíti' magát.

Alapvetően minél inkább az agyad fennhatósága alá esik valami, annál fontosabb, hogy hogyan gondlkodsz.

A félelem, a stressz hatásai biológiailag is megmutatkoznak, pl. a sok aggódás gyengíti az immunrendszer.


Tehát ha a jó hozzáállást ki tudod váltani, azzal hatásosan kezelhetőek olyan dolgok, mint:

depresszió; fájdalom; stressz; vérnyomás; érzékelés; stb.

A "meglepőbb" az, hogy szemmel láthatólag még olyan dolgokat is lehet így befolyásolni, mint mondjuk egy allergén reakció (és más immunválaszok) vagy mondjuk a hőszabályozás.

Nem tudni, hogy pontosan milyen mértékben váltható ki tudatosan természetes immunválasz a testben; ezt sokat kutatják.


"Majd olvastam olyat, hogy egyszer egy férfinek bebeszélték, hogy megégett a keze, aztán égett, sérült területek jelentek meg behatás nélkül az addig egészséges karján."


Ez viszont kamu. xD


Ez olyan, mintha meghekkelnél egy számítógépet, hogy a monitor felrobbanjon.


Olyannal viszont kísérleteztek, hogy férfiakkal forró dolgokat fogattak, miután egy "érzéstelenítő" vagy "fájdalomcsillapító" tablettát (valójában ártalmatlan placebót) etettek velük. Lehet, hogy ezt jelentette neked hibásan valaki.


Megjegyzendő, hogy a placebo hatás hatékpnyságát sokszor eltúlozzák. pl. ez a kutatás:

[link]

állítja, hogy nem volt tapasztalható különbség klinikai hatás tekintetében.


Nyilván ha nyugodtabb vagy, magabiztosabb vagy, az mindenkinek jót tesz, és immunolóilag igazolhatóan is pozitív hatása van, míg a sok aggódás rosszat tesz a szervezetnek is; ez tökéletesen orvosilag ihazolható. Lényegében a placebo hatás "ennyi".

2015. febr. 9. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!