Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A Hold felszínéről a Föld...

A Hold felszínéről a Föld felé húzzuk egy extra erős és hosszú kötél egyik végét. Milyen magasra kell húzni, hogy ha elengedjük, ne zuhanjon se vissza, se a Földre?

Figyelt kérdés

380000 km hosszú, mindig leér a Holdra, nem szakad el.

Olyan (milyen?) magasra kell húzni, ahol a Föld ua. erővel vonzza mint a Hold.



2015. márc. 25. 23:04
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:
Pontosabban: a Hold és a Föld kp-ját összekötő egyenesen húzzuk a Föld felé a kötelet.
2015. márc. 26. 11:48
 2/15 Wadmalac ***** válasza:

Szerintem pont a Földtől a Holdig érő kötél kell.

De ezt csak érzésre mondom, a szükséges integrálszámításhoz most időm sincs, meg kicsit lusta is vagyok hozzá. :D


Természetesen a fizikális megvalósítást a Föld és légkörének forgása lehetetlenné teszi.

2015. márc. 26. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:

Én is csak érzésre, de szerintem nem kell elérnie a Földet. Szerintem az L1 Lagrange pont Holdtól mért távolságának kétszereséig kell érnie. Ha a Földig érne, akkor az L1 ponttól felénk eső rész a Föld felé akarna zuhanni, márpedig az hosszabb, mint a maradék hossz, ami a Hold felé. (?)

(Amúgy érdekes kérdés, kíváncsi vagyok a pontos válaszra.)

2015. márc. 26. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Én is csak érzésre, de szerintem meg sem közelítheti a Földet, ill. a légkörét, mert a Föld gravitációja sokkal nagyobb.

Szerintem #3 közelebb van az igazsághoz, de kíváncsi vagyok rá, hogy jól érzem-e.

2015. márc. 26. 15:58
 5/15 Vree ***** válasza:

Mint elhangzott, a táv nem mindig ugyanakkora, hiszen sok test van a Naprendszerben, és még maga a Hold és Föld is eliptikus pályán mozog.


A Langrange pontokra lenne szükséged.

Kiszámítod az L1 pontra vontatkozó értékeket.

[link]


Az internet tanúsága szerint ez kb. a Föld-Hold középpontok távolságának 85%-ánál lesz.


De hozzáláthatsz egyszerűbb elemi fizikai módszerekkel is.


A gravitációs gyorsulás

g=GM/r^2

ahol

g a gravitációs gyorsulás

G az egyetemes gravitációs konstans

M az égitest tömege

r az égitest tömegközéppontjától való távolság


Csak annyit kell tenned, hogy öszeveted a kettőt:

G*M1/r1^2=G*M2/r2^2

ahol

r1 a kötél tömegközéppontjának a Föld tkp.-jától való távolsága

M1 a Föld tömege

r2 a kötél tgp.-jának a Hold tkp.-jától való távolsága

M2 a Hold tömege


amiből azt kapod, hogy

M1/M2=r1^2/r2^2

M1/M2=(r1/r2)^2


tehát a Föld és a Hold tömege a kötél-tkp. Földtől és Holdtól való távolság négyzetével arányos.


Megspórolok magamnak egy kis munkát, mert már tudom, hogy a Hold tömegének aránya a Földéhez 1,23%.


Ebből gyököt vonva nekem az jön ki, hogy √0,0123= kb. 0,111, azaz kb. a Hold-Föld táv 11%-ánál (a Hold középpontjától mérve) lesz a kötél közepe.


Fizika osztályt látogatóknak feltűnhet, hogy az elv ugyanaz, mint az emelő erőkarja esetében

[link]

csak figyelembe vettük, hogy a g gravitáció is változik.

2015. márc. 26. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

"Ebből gyököt vonva nekem az jön ki, hogy √0,0123= kb. 0,111, azaz kb. a Hold-Föld táv 11%-ánál (a Hold középpontjától mérve) lesz a kötél közepe."

Szerintem nem jó, és a kötél közepével sem lehet számolni.

Becslésem szerint kb. 100000 km-re lesz a kötél vége a Földtől, azaz kb. 3/4 Föld-Hold táv hosszú lesz.

2015. márc. 26. 22:01
 7/15 Vree ***** válasza:

^Indoklás? Vagy csak eldöntötted? :/


3/4 semmilyen számolás szerint nem jó.

2015. márc. 26. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

A kötél közepe, vagyis az L1 pont rendben van, máshol is 321392 km lett a Föld középpontjától számítva. De akkor ettől a ponttól a Föld felé eső részét és a Hold felé eső részét ugyanakkora erő húzza?

Mert ha igen, akkor jól sejtettem. :)) (#3)

2015. márc. 26. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 Vree ***** válasza:

Amúgy annyit még az "érzésed" is elmondhat neked, hogy ha a Hold tömege 1,23%-a a Földnek, akkor semmilyen aránnyal nem hozhatsz ki 3/4-es arányt.


mind1, ezt még itt hagyom (most találtam), hátha valakit érdekelnek a valós tények is.

[link]


Ad még pár tippet, hogy hogyan számolhatnád ki a ceintrifugális erőt és a Nap gravitációs hatását (elvileg ezek kellenek még a Hold-Föld rendszer tömegközéppontján kívül a pontos válaszhoz.)

2015. márc. 26. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Nem az L1 pont lesz a kötél közepe. Az egy pontszerű testre vonatkozik.

Erősen kerekítve, de a lényeget szerintem megértitek:

F-H: 385000 km, L1-H: 65000 km, R-Hold: 1700 km, L1-F: 320000 km

A kötél közepe L1 pontban, 65000-1700= 63300 km-re a Hold felszínétől.

A Hold a felszínétől induló 1m-es kötél darabra:

(65000/1700)^2 = 1462 -ször akkora gravitációs erővel hat, mint az L1 pontban lévő darabra!

A Föld a kötél másik végére:

(320000/(320000-63300))^2 = 1,55 -ször akkora gravitációs erővel hat, mint az L1 pontban lévő darabra!

Ha ez nem mond semmit, akkor sajnálom...

2015. márc. 27. 13:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!