Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi történik akkor ha egy...

Mi történik akkor ha egy ledre fórdítva kötjük vagy túl nagy feszültséget kötünk?

Figyelt kérdés

2015. ápr. 3. 17:45
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Ha a névleges feszültségét kötöd fordítva, semmi sem történik, diódaként lezár.

Ha nyitóirányban növeled a feszültséget, akkor kezdetben egyre nagyobb fényerővel világít, majd elhalványul és tönkre megy.

2015. ápr. 3. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Akkor ha váltakozóáramra kapcsoljuk akkor pedig vilogni kezd és az egyik irányba lezárja az áramott.
2015. ápr. 3. 17:51
 3/12 A kérdező kommentje:
Köszi
2015. ápr. 3. 18:07
 4/12 anonim ***** válasza:
Én egyszer rákötöttem 24-voltra egy ledet, felrobbant a kezemben
2015. ápr. 3. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Mit értesz az alatt hogy felrobbant??

Pontosan mi istörtént?

2015. ápr. 3. 21:12
 6/12 anonim ***** válasza:
Mikor összeértek volt egy nagy pukkanás, és darabokban volt utána a led(tudtommal ezt rövidíti a robbanás). De ezt csak egyszer sikerült megcsinálni, valószínűleg gyári hibás volt az a darab, a többi csak simán nem működött utána
2015. ápr. 4. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

A ledek az adatlap szint záró irányban 5 V-ot bírnak el. Legalább is ennyit adnak meg a gyári adatlapon. Fölötte átüt záróirányban és tönkre megy.


Nyitó irányban pár tized Volt pontossággal be fog állni a szükséges feszültség, ha megfelelő áramot figyelő és a feszültséget annak alapján beállító áramkörrel (áramgenerátorral) táplálod meg.


Egyébként néhány tized Voltos feszültség emelkedés jelentős áram növekedést jelentene. Ezért nem a feszültséget kell pontosan meghatározni és beállítani, mert a led igénye a hőmérsékletétől is elmászhat. Viszont ha az átfolyó áramot állítod be egy úgynevezett áramgenerátor áramkörrel, akkor a feszültség követi a led áramfelvétel igény változását, hogy stabilan mindig azonos legyen az áram értéke.

2015. ápr. 4. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

"Ha a névleges feszültségét kötöd fordítva, semmi sem történik, diódaként lezár."


Igen lezár 5 Voltig, csak fölötte üt át.

2015. ápr. 4. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:

Amíg a Zener effektus nem következik be addig semmi. Hogy ez mennyi az az adatplán megtalálható. 5Vnál azért szerintem jóval több.

Ha váltakozó áramot kapcsolsz rá és a szokásos 50Hz-ről beszélünk akkor valóban villogni fog csak a szem tehetetlensége miatt nem látod. Mivel 50%-ban "teljes" fénnyel világít, 50%-ban egyáltalán nem (ami a szinusz jellegg miatt nem egészen igaz) ezért csak annyit fogsz látni, hogy halványabban világít.

2015. ápr. 5. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

"Amíg a Zener effektus nem következik be addig semmi. Hogy ez mennyi az az adatplán megtalálható. 5Vnál azért szerintem jóval több."


Amit eddig néztem gyártói adatlapot, még mindegyiken 5 Voltos "reverse Voltage" (fordított feszültség) értéket láttam, de nézz körül magad is.


-


Itt egy CREE led adatlap:

(a második lap tetején vannak erre utaló adatok)


[link]


-


Vagy itt vannak pl. a Seoul Semiconductor ledjei, annál is 5 Volt a záró irányban megengedett gyári érték.

(negyedik oldal tetején)


[link]


-


Esetleg utána lehet nézni a Nichia -nak vagy Philipsnek de van még számtalan cég akik foglakoznak ledekkel.

Azért mertem ilyen biztosan állítani, mert sokat nézegettem már adatlapokat ledekről.


A luxeonnál pl azt írják a "Reverse Voltage" Fordított Feszültség érték helyett, "LUXEON Rebel LEDs are not designed to be driven in reverse bia"

-vagyis-

"A Luxeon Rebel LED-et nem tervezték fordított meghajtásra."

Ennál nem is adnak meg semmilyen értéket, hanem egyenesen kizárják a lehetőségét hogy valaki netán így köthesse be. Ezzel elhárítanak minden felelősséget ha emiatt kár keletkezik.


Régeben volt amikor blocking oszcillátorral felemeltem másfél Voltos elem feszültségét, hogy arról hutal kivewzetéső ledet működtessek és a ledek sorban elszálltak, tönkre mentek. Aztán kiderült, hogy a záróirányú tüskék átlépták az 5V értéket.


Kényes dolgok ezek a ledek. Persze lehet biztonságosan üzemeltetni őket, ha biztosítjuk a megfelelő üzemi körülmnyeket, mint pl az 5 Voltnál nem nagyobb záró irányú feszültség és a megadottnál nem nagyobb áram, valamint a teljesítmény lednél a megfelelő hűtés megléte.


Mélyebben 2003 óta foglakozom ezekkel.

2015. ápr. 6. 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!