Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Valóban butítani akarnak?

Valóban butítani akarnak?

Figyelt kérdés

Ugye sokan úgy gondolják (amivel én sem ellenkezem), hogy butítani akarják a népet, az most mindegy, hogy miért (butának könnyebb eladni pl.), vagy mivel (tv pl.).

Ennek lehet valóságalapja? Ha tényleg így van, akkor nem lehet, hogy a könyvek (még a tudományosak se) mondanak "igazat"? És mi van az ismeretterjesztő műsorokkal? Azok is "hamisak"?


Ti mit gondoltok erről a témáról?



2015. ápr. 4. 13:58
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
33%

"A tudósok Franklin-tól Morse-ig józan gondolkodók voltak, és nem alkottak téves elméleteket. A mai tudósok a józanság helyett elmélyülten gondolkodnak. Józannak kell lenni a hibátlan gondolkodáshoz, mivel gondolkozhat valaki elmélyülten, mégis lehet, hogy teljes tévedésben van. A mai tudósok helyettesítették a kísérleteket a matematikával, és egyenletről egyenletre vándorolnak, végül felépítenek egy olyan alkotmányt, aminek semmi köze a valósághoz."

Nikola Tesla

2015. ápr. 4. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
52%

Kérdező, a te érdekedben olvasd végig alaposan, amit most mondok neked.


Egyedül az ezotéria akar butítani. Nem véletlen, hogy az ezós elmeroggyantak azok, akik szidják a tudományokat, akik szerint nem matematikát, hanem meditációt kéne tanítani, meg miegymás hülyeséget mondanak. Biztos vagyok benne, hogy ezt a butítás dolgot az ezotériából hallottad. Szinte biztosra veszem. Te döntesz, hogy a képzelt, kitalált marhaságokban hiszel, vagy a tudományban. A te döntésed, és te döntöd el azt is, hogy vajon az ezotéria akarja elbutítani az embereket, vagy a tudomány. Tehát erre az esetre is elmondható az, ami a legtöbb dologra elmondható, hogy az állít valótlanságot a másikról, aki pont elköveti a dolgot. Ez esetben az ezoterikusok fogják rá saját bűnüket a tudományokra.


"Ugye sokan úgy gondolják (amivel én sem ellenkezem), hogy butítani akarják a népet"


És ez így is van. és butítják is, lásd ezotéria.


"az most mindegy, hogy miért (butának könnyebb eladni pl.), vagy mivel (tv pl.)."


Így van, a buta embernek könnyebb eladni dolgokat. Pl. könnyebb rábeszélni, hogy menjen el jósoltatni, meg könnyebb elhitetni vele, hogy a tudomány hazudik.


"Ennek lehet valóságalapja?"


Ennek nem valóságalapja van, hanem ez így igaz.


"Ha tényleg így van, akkor nem lehet, hogy a könyvek (még a tudományosak se) mondanak "igazat"?"


A legtöbb tudományos tankönyv és műszaki jegyzet igazat mond. Most ne is hozzuk fel a történelmet, meg az irodalmat, mert ott lehet olyan állítás, ami a történelem folyamán megváltozott, és valótlanságot állít, pont ez az, amiért én sem a történelmet, sem az irodalmat nem tartom tudománynak, sőt, az összes humán tantárgyat hülyeségnek tartom, a nyelvtanon kívül, mert az tényleg fontos.


És most térjünk rá azokra a tudományos könyvekre, amik igazi tudományos dolgokat tartalmaznak, pl magas szintű matematika, fizika, kémia, biológia, földrajz (nem társadalomföldrajz!), ilyesmik, ugyanis csak ezek nevezhetőek tudományos könyveknek.

Nos, te azt mondod, hogy ezek nem állítanak igazat. A kérdésem az, hogy miben hazudhatnának? Hiszen ha igazat állítanak, ha nem, te úgysem fogod őket megtanulni. De van egy kérdésem hozzád kérdező. Te fizika professzor lesz? Esetleg matematikus, vagy kémikus? Nem? Na, akkor neked úgyis mindegy, hogy hazudnak-e benne, vagy sem, mivel te úgysem fogod megtanulni ezeket, ha hazugságok, ha nem. Az, hogy 35 + 65 = 100 , ez nem hazugság, ezt te is beláthatod. Az, hogy két közönséges törtet közös nevezőre hozással adnak össze, az is igaz, ezt beláthatod. Az, hogy van agyad, szíved, vér folyik benne, beláthatod. Ennél többre neked úgy sincs szükséged, amiket te értelmetlen hazugságoknak ítélhetnél meg, azokat úgysem kel megtanulnod. Ha igen, akkor gondolkozz el azokon a dolgokon, amiket nem értesz, tedd fel ide a kérdéseid, és ha tudjuk, megválaszoljuk neked.


"És mi van az ismeretterjesztő műsorokkal? Azok is "hamisak"?"


Így van, meghamisítják az oroszlánokat, meg a hangyákat. És ha véletlenül antilopot látsz, akkor tudd, hogy azok valójában bennszülöttek, csak direkt antilopnak hamisítják őket. A múltkor meg láttam egy ismeretterjesztő filmet a keselyűkről, amiben azt mutatták, hogy repülnek. Nahát, az úgy hazugság ahogy van, a keselyűk a valóságban nem tudnak repülni, hanem a háton fekve úsznak a homokban.


Mégis hogy tudnának meghamisítani egy ismeretterjesztő műsort? A vombatot zsiráfnak álcázzák? Vagy mi? Van két szemed, két füled, és a tévén keresztól beérkező információkból el kell tudnod dönteni, hogy az a valóság, amit a Harry Potterben mutatnak, vagy az, amit egy természettudományos filmben. Vajon az a valóság, hogy a keselyű repül a levegőben, vagy az, hogy egy ember egy pálcával mozgatja a köveket, aztán felül egy seprűre és elrepül vele? Ezt neked kell eldöntened. Ha te teljesen természetes dolgokat hazugságnak ítélsz meg, és a tévében bemutatott számítógépes trükköket valóságosnak, akkor az a te hibád, és mi nem tudunk rajtad segíteni.

2015. ápr. 4. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
89%

Áltudományos könyveknek hívjuk azokat a "tudományos" könyveket, amelyek nem alkalmazzák a tudományban megbízhatónak tekintett módszereket és alá nem támasztott hülyeséget tolnak szándékos megtévesztés, vagy nagyot akarás céljából.


Ettől persze a tudománynak is voltak és lesznek melléfogásai, illetve a tudományban is dolgozhatnak érdekek.


Ha valahol hallasz valamit, mielőtt készpénznek veszed, érdemes megnézni, ki mondja, kiknek mondja, mi érdeke fűződhet hozzá, mit mondanak a hitelesnek tartott források a témában, stb.

Az egészséges szkepticizmus nem árt.

2015. ápr. 4. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
93%

#1-es:

Nem létezhet a kísérleti vonal az elméleti nélkül, és fordítva.


El kell ismerni Tesla kiemelkedő eredményeit, de a hibáit is. Hajlamos volt a szélsőségre és a túlzásra. Sok olyan elméleti előrejelzést hülyeségnek tartott, amik később igaznak bizonyultak, mint az atom további oszthatósága, a tömeg-energia ekvivalencia, vagy a tér görbíthetősége.

2015. ápr. 4. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Először is: köszönöm részletes válaszodat.


Másodszor:

Nem, nem "ezós elmeroggyantaktól" hallottam ezt.

Egyébként konkrétan a hatalmon lévő politikusokra gondoltam.


Nem mondtam/írtam olyat sehol, hogy nem állítanak igazat a tudományos könyvek. Kérdésbe foglaltam azt, amiről szeretném a véleményüket kikérni az itteni embereknek.


Miben hazudhatnának? Na igen, ha kijelentettem volna az általad említett dolgot, akkor nyilván lennének példáim, de mivel ilyet nem tettem, és nem is gondolom így, ezért nem tudok és nem is akarok válaszolni.


Még sajnos nem tudom, hogy mi lesz belőlem. 17 éves gimnazista fiú vagyok, olyan ember, akit sok minden érdekel. Most, hogy mondod, nem is hangzik rosszul a "nevem + fizika professzor" megnevezés.


Nagyra tartom az észt, intelligenciát, gondolkodást, nem dokkmunkás, segédmelós, esetleg gyári munkás szeretnék lenni (ez biztos, bár sose tudni).


Ismeretterjesztő műsorok körébe tudtommal nem csak az állatvilág tartozik, hanem a tudomány különféle ágai is, bár ezt gondolom tudod, de azért írom le, mert csak állatos példákkal hozakodtál elő.


Úgy vélem, kicsit elhamarkodottan tettél megjegyzéseket a jövőmmel és a személyiségemmel kapcsolatban. Amint említettem, érdekel sok minden, és szoktam is tudományos témájú könyveket olvasni.

A kérdésemet is ez miatt tettem fel. Egyszerű "mi van, ha tényleg így van?".

2015. ápr. 4. 15:05
 6/11 A kérdező kommentje:

Az előző kommentemet a kettes hozzászólónak címeztem, elkerülte a figyelmemet, hogy időközben új válaszok is érkeztek.


Köszönöm mindenkinek, jöhet még. Érdekelnek a vélemények.

2015. ápr. 4. 15:07
 7/11 anonim ***** válasza:
89%

A TV-ben menő ismeretterjesztő műsorok általában - a magas nézőszám érdekében - inkább szórakoztatnak, mint tanítanak.

Éppen ezért - és itt az élettelen természettudományos témájúakra utalok - a közérthetőség kedvéért egyszerűsített modellekkel operálnak. (mint a közoktatásban is, a differenciált oktatás miatt - nem mindenkiből lesz fizikus, vegyész, biológus,...).

2015. ápr. 4. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
89%

> „Valóban butítani akarnak?”

Én attól tartok, hogy nem az okos emberek akarják butítani a népet, sőt, gyakran, akik hülyeségeket beszélnek se hátsó szándékkal teszik; hanem a nép igényli azt, hogy butítsák. Legalábbis nehezen tudom elképzelni, hogy mi másért futnának be 'Való világ', 'Jóban rosszban' és hasonló színvonalú TV-műsorok.

Viszont vannak olyanok is, akik néha tényleg akkora hülyeségeket beszélnek, hogy megnyugtatóbbnak érzem, ha hátsó szándékot feltételezek mögötte… S az is egy elég hangos kisebbség, ami abból él, hogy k* drágán akar eladni bárhol könnyen beszerezhető dolgokat, és ehhez persze extra hülyéket (lásd például 'fényevők') kell gyártaniuk maguknak (amiben a fentebbi, „igényelt” műsorok persze nagyban segítik őket).


> „Ennek lehet valóságalapja? Ha tényleg így van, akkor nem lehet, hogy a könyvek (még a tudományosak se) mondanak "igazat"? És mi van az ismeretterjesztő műsorokkal? Azok is "hamisak"?”

Összesítve igen, van valami valóságalapja, de én úgy hiszem, hogy általában nem akarják butítani a népet az emberek, legalábbis ritkán az a fő cél.

Az ismeretterjesztő műsorokkal/könyvekkel meg inkább az a baj, hogy nem tudnak alapozni, így kénytelenek pongyolák lenni, illetve nagyon nagy zseni kéne mögéjük, hogy közérthetőek és precízek is maradjanak. Ilyen zseniből pedig sajnos kevés van, és még kevesebb akar ilyen műsort csinálni/könyvet kiadni – Feynman volt az egyik. (Én például képtelen vagyok a saját szakomhoz kapcsolódó témában ismeretterjesztő filmeket nézni, mert zavarnak ezek a pongyolaságok, amik elvileg egy középiskolásnak is feltűnhetnének. Amúgy néha itt GyK-n is előfordul, hogy ilyeneket kell kimagyarázni.)

2015. ápr. 4. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

"Egyébként konkrétan a hatalmon lévő politikusokra gondoltam."


Jaaa, így már értem. Nos nem, nem akarnak butítani. Egyszerűen szarnak ránk. Ez a válasz. Se butítani, se tanítani nem akarnak, mert ha az lenne az életcéljuk hogy tanítsanak, akkor nem politikusnak mentek volna, hanem tanárnak.


"Ha tényleg így van, akkor nem lehet, hogy a könyvek (még a tudományosak se) mondanak "igazat"?"


Nem ők írják a könyveket, tehát még arra is képtelenek, hogy butítsanak minket. Jelenleg ami a legjobban butítja a társadalmat, az az ezotéria, és a tudományoktól való eltávolodás (a kettő egész komolyan összefügg), illetve az egész nép felfogása, hogy "minek tanulni, úgyse használjuk fel semmire". A műszaki vagy természettudományi főiskolát végzetteken kívül elég kevés ember van, aki érdeklődik a tudományok iránt, ezért éltem az "egész nép" kifejezéssel, mert beláthatod, az általam említett főiskolát végzett értelmes emberek elhanyagolható mennyiségben vannak jelen az társadalomban.


"És mi van az ismeretterjesztő műsorokkal? Azok is "hamisak"?"


Inkább csak le vannak egyszerűsítve. Amúgy a politikusok túlságosan el vannak foglalva egymás lejáratásával, eszükbe sem jut ismeretterjesztő filmeket meghamisítani.

2015. ápr. 4. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Na ez jó kérdés.:-)

csak azt lehet butítani aki hagyja magát. Aki nem akar buta lenni az utána olvas illetve néz dolgoknak.

2015. ápr. 5. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!