Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan fogjak hozzá?

Hogyan fogjak hozzá?

Figyelt kérdés

Van egy adatsorom:2006 januártól 2009 decemberig, minden hónaphoz egy szám (kb. 2-9 közötti, nem egész). Az adatok közt valamiféle összefüggést kellene találom,vagy periodicitást, vagy bármit, amivel "jósolhatok" adatok a jövőre nézve.

Annyit csináltam eddig, h Excelben csináltam belőle diagramot, az nem sokat árult el. Inkább majdnem semmit :)


2010. febr. 28. 22:05
 1/6 anonim ***** válasza:

Attól függ, hogy milyen adatok ezek, illetve hogy mit akarsz vizsgálni. pl ha ez a 'hotelben foglalt szobák száma', akkor esetleg érdemes évszakonként vagy egyes ünnepek környékén megnézni a kihasználtásgot, és összemérni az uborkaszezonnal.


Ez csak egyetlen példa, ezernyi dolgot lehet kihozni azokól a számokból, de egy statiszikai értékelés kérdésekre ad választ (illetve valójában arra sem), és csakúgy egy adathalmazból nem nagyon von le magától megállapításokat.


Szóval írj kicsit az adatokról és akkor hátha tud valaki segíteni kérdéseket feltenni.

2010. márc. 1. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Ez nagyon kevés adat ahhoz, hogy bármilyen használható statisztikát lehessen rá csinálni. Mondjuk kéthavonkénti összegzésre (az már 6 adat) megpróbálhatsz ANOVA tesztet csinálni, hátha kijön valami, de szerintem inkább nem fog kijönni semmi.

Megpróbálhatsz fedőgörbét fektetni az adatsorra, de ha annyira össze-vissza, akkor nem fog sikerülni. Titkosak a számok? Mert így a vakvilágba ötletelni nem olyan könnyű.

2010. márc. 1. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
köszi a válaszokat! nem titkos: a munkahelyem havi veszteségadatait szeretném tisztába tenni, valami következtetést levonni. meg hogy jó-e egyáltalán a havi lebontás. ez elárul valamit?
2010. márc. 1. 12:15
 4/6 A kérdező kommentje:

az ANOVA tesztenek utánanézek, köszi!

ha segít, megadom az értékeket.

2010. márc. 1. 12:16
 5/6 anonim ***** válasza:

Szerintem gondolkozz el azon, hogy milyen tevékenységgel foglalkozik a céged. Ha ez valami szezonális jellegü dolog akkor érdemes összevetni az aktív részt a passzívval.


Esetleg hasonlítsd össze az egyes éveket, hátha ugyanazon idöszakban ugyanúgy alakult a hiány.


Aztán pl számolj egy átlagot és egy szórást, és keress kiugró értékeket. Hátha egyes adatok nagyon elütnek a többitöl, és ennek talán valami oka volt akkor.


Ha a jövö évre szeretnél valamit elörejelezni, akkor a legegyszerübb dolog amit tehetsz, hogy megnézed az eddigi három évet, az azonos havi értékeket átlagolod, és egy tisztességes szórással együtt megadod, hogy a jövö év azonos hónapjára ugyanezt várod. Ez persze elég kezdetleges és bizonytalan, de legalább valami.

2010. márc. 1. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
köszi! ezeket, amiket írtál, már elvégeztem. még valami ötlet?
2010. márc. 1. 21:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!