Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Differenciálszámítást szeretné...

Differenciálszámítást szeretnék tanulni, hogy álljak neki?

Figyelt kérdés
2015. júl. 2. 13:04
1 2
 1/11 anonim válasza:
Hobbiból szeretnéd vagy szükséged is lesz rá?
2015. júl. 2. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Szükségem lesz rá, de csak 2 év múlva, most csak érdekel. Szeretném fejleszteni magamat.
2015. júl. 2. 13:22
 3/11 anonim válasza:

Erről a témáról vannak jobbnál jobb könyveim, jó leírásokkal, de annak idején hiába olvasgattam, nem jött le a lényeg. Viszont a DF-en voltak jó matektanáraim, akik előadásaiból sikerült megvilágosodnom.

Néhány mondatban el tudom mondani a lényeget, csak kérdés hogy milyen szinten állsz jelenleg?

Függvényábrázolás mennyire megy?

2015. júl. 2. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Nagyon örülnék, ha leírnád, amennyit letudsz.

Fogjuk rá, megy, de azért átnézem előtte (pár hónapja volt vizsga az iskolámban, ott azt mondták, hogy lesz ábrázolás, szóval akkorra nagyon vágtam, gyakoroltam stb, de azért még átnézem [egyébként nem is tettek bele olyat]).

A lényeg a lényeg, hogy azzal nincs különösebb gondom.

2015. júl. 2. 13:31
 5/11 anonim ***** válasza:

ha most mész 11.be pont most jönnek még az alapvető algebrai műveletek

logaritmus, exponenciális, gyök aztán a koordinátageometria, ami kb kicsit lebutítva az egyetemi anyag (ott majd x,y,z koordinátarendszerben számoltatnak háromszög területét)


van egy ilyen, hogy "készüljünk az érettségire emelt szinten" kioldod a nyáron azt tudsz matematikául


amúgy nem nagy cucc az differenciálszámítás, ugyan olyan matematikai eszköz, mint a többi, és mondjuk én taníttatnám a középiskolában, mondjuk a harmadik gyökvonás papíron helyett, és míg az előbbi szinte nélkülözhetetlen, harmadik gyököt senki sem von papíron

2015. júl. 2. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
12.-be fogok menni. A "2 év múlva lesz rá ténylegesen szükségem" részt úgy értettem, hogy jövőre nem, majd csak azutáni (remélhetőleg már egyetemi) években fogom használni.
2015. júl. 2. 13:36
 7/11 anonim válasza:
Úgy látom bezavartak a párbeszédünkbe, keress meg inkább privátban.
2015. júl. 2. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Nem tudtam, hogy más nem szólhat hozzá. :D


Ha hozászólhatok, én a megértés bizonyítására a gyakorlás túlzásba vitelét ajánlanám, példatárakat lapátszámra.

2015. júl. 2. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Az alapvető lényege teljesen egyszerűem a következő:


Van egy függvényed, f(x). Kíváncsi vagy a meredekségére, akkor elvégzed a deriválást.


Nézzünk egy egyszerű függvényt:

f(x) = 3x -3 (erről találtam leggyorsabban képet :D)

[link]

Ha matekos egyetemre készülsz, akkor középsuliban már tudni illik ennek a meredekségét. Ebben az esetben meredekség = 3.


tehát f'(x) = 3

(Az aposztróffal jelezzük hogy deriváltuk a függvényt)

Ebből mit tudtunk meg? Hogy x értéke akármi lehet, akkor is 3 lesz a függvény meredeksége. Az, hogy hol metszi a függvény melyik tengelyt, az mindegy. Ha a függvény f(x) = 3x - 4324324924 lenne, akkor is ugyanaz lenne a derivált.


Tehát két fix szabályt már megismertél (később belinkelem neked táblázatban)

1. ha f(x) = cx, akkor f'(x) = a (c=konstans)

2. ha f(x) = c, akkor f'(x) = 0.


Feltűnhet, hogy az "x"-ekből mindig egyre kevesebb lesz.

Tovább menve a hatványskálán:

ha f(x) = x^2 akkor f'(x) = 2x...

összefoglalva: f(x) = x^n, f'(x) = n x^(n-1)


A deriválás tehát megadja a meredekségét a függvénynek.

Egy másik tulajdonsága is vizsgálható a függvénynek, a maximum illetve minimum helye. Ez azon az x értéken van, ahol a derivált függvény értéke f(x) = 0.

Ugye amikor az előbb lineális függvényt deriváltunk, akkor az jött ki hogy f'=3. Ez soha nem metszi az X-tengelyt, mivel egy lineális függvénynek nincs is maximum vagy minimum pontja.


Egy négyzetfüggvényt deriválva lineális függvényt kapunk. A lineális függvény pedig egy ponton metszi az X-tengelyt, mivel egy négyzetfüggvénynek egy darab maximuma vagy minimuma van.


Itt egy táblázat a deriválási szabályokról:

[link]


Ha kétszeresen deriválsz egy függvényt, akkor megkapod ugye a meredekség meredekségét. Ez arra "jó", hogy ahol ez a függvény metszi az X-tengely, az eredeti függvénynek ott van az inflexiós pontja. (Inflexiós pont =ahonnan a "bal kanyar" és "jobb kanyar" találkozik.

[link]

Ezen a képen pont 0/0 koordinátánál van. Tehát ha ez egy út lenne akkor lentről felfelé haladva jobbra kanyarodnál, a 0/0 pont után balra.


Még sok mindenre alkalmazzák, ennyi legyen elég mostanra....


A deriválás ellentéte az integrálás:

tehát az f(x) = 3, ez integrálva = 3x + C (C mint konstans, ami bármi lehet, mivel deriválás során megbeszéltük hogy "eltűnik".


Gyakorlati alkalmazása:

A függvény alatti területet integrálással számolod ki.

[link]

Ha kíváncsi vagy a kék területre, akkor integrálod a függvényt, majd az x helyére behelyettesíted azt az értéket, ameddig a kék terület tart.


[link]

Ez a nyújtott S alakú jel az integrálás jele.


Nem akartam bonyolult nagyon matematikai dolgokba belemenni, ha valami nem világos, írjál nyugodtan...

2015. júl. 2. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Bolyai sorozatból ajánlom a Differenciálszámítást. Nézheted a többi kötetet is, a határértékszámításra már korábban is szükséged lesz.
2015. júl. 2. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!