Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogy tud felemelkedni a...

Hogy tud felemelkedni a helikopter?

Figyelt kérdés

Illetve minden olyan gép, ami a rotorjait függőleges emelkedésre használja, mint a rotoros drónok pl.


Lássuk jól értem-e:

A rotorok a forgás közben a rotor fölötti levegőt lefelé nyomják így emelik fel a gépeket.


Jól gondolom?



2015. júl. 3. 07:04
 1/4 anonim válasza:
100%
Szerintem a működési elv hasonló a fix szárnyas repülőkhöz. A rotorlapátok alakja miatt a felső oldalukon alacsonyabb légnyomás alakul ki, mint alul. Ez "húzza" felfelé a helikoptert.
2015. júl. 3. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Wadmalac ***** válasza:
95%

A kérdés jó, mert nem egyszerű a válasz.

A helikoptert felemelő hatás eléggé összetett és magasság szerint is változik.

Persze a fő ok, amint írták is, hogy a rotorszárnyak profilja olyan, mint a repülőszárnyé, ezért a lapát fölött kialakult nyomáscsökkenés a fő emelő ok.

Belejátszik valóban a rakétaelv is, vagyis a lefelé "tolt" levegő ellenhatása, de ez a hatás itt nem nagy, mert viszonylag kicsi a levegő gyorsítása, ennek inkább a gázturbináknál van szerepe, ott ez a fő erő.

És még ott van egy hatás, ami csak talajközelben működik, felszálláskor ez a legerősebb és a kezdetleges helikopterek csak ezzel tudtak felemelkedni, ezen magasság felett instabillá vagy kifejezetten repképtelenné váltak.

Talajközelben kialakul egy párnahatás, mint a légpárnásnál, vagyis a rotor által lefelé tolt levegő nem tud olyan gyorsan távozni oldalra, mint ahogy a rotor pótolja felülről, ezzel jelentős nyomásnövekedés lesz a rotor alatt, egy magasnyomású légpárnán úszik a gép. Ez a hatás csak pár tíz méterig jelentős, fölötte már csak a szárnyprofil felhajtóereje adja a fő emelőerőt.

2015. júl. 3. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Értem és köszönöm a választ.


Csak azért kérdeztem, mert arra voltam kíváncsi, hogy mi történik akkor, ha egy dron esetében a szállítandó sújt a rotorok fölé helyezzük egy "állványos" szerkezeten.


Valami olyasmire gondolok, mint ami a videón van:


https://www.youtube.com/watch?v=bpko3CPHonQ


csak helytakarékosság miatt a rotorok közvetlenül a súj alatt lenének.


Ez lehetséges?

2015. júl. 3. 11:40
 4/4 Wadmalac ***** válasza:

Ha a rotorok légforgalmát nem zárja el, akkor lehetséges. De ne feledkezz meg a súlypontról, az minél magasabbra kerül a rotorokhoz képest, annál instabilabb lesz a szerkentyűd.

Persze ha most egy 3 vagy 4 rotoros drónról beszélünk, akkor a rotorok "terpesztése", azok távolsága növeli a stabilitást, de ezzel a drón méretét és akkor a tömegét is.

A lógatott teher a stabil megoldás, tehát rotorok alatti súlypont.

2015. júl. 6. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!