Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mit gondoltok, pontosan mi...

Mit gondoltok, pontosan mi tartozik az alapműveltség közé?

Figyelt kérdés

Néhány napja beszélgettem egy barátommal, aki mesélte, hogy X milyen buta, amiért nem tudta, hogy ennek az országnak ez a fővárosa. X egy vegyész, akinek erre nem sok szüksége van, így rákérdeztem, mi ebben a furcsa, vagy miért kéne tudnia, és a válasz az volt, hogy alapműveltség.

Megkérdeztem néhány embert, számára mi az alapműveltség, és néhányan azt mondták, hogy a magyar érettségi az alapműveltség, de én nem hinném, hogy az érettséginek akár csak egy kis része is fontos lenne, ha nem hasznosítod a mindennapjaidban. Azt is gondoltam, hogy az alapműveltség nem is a lexikális tudásra kellene, hogy vonatkozzon.


Nektek mi a véleményetek, mi az az alapműveltség, mi tartozik bele?


2015. aug. 10. 18:02
1 2 3
 1/28 A kérdező kommentje:
Lehet félreérthetően írta, a vegyész nem Magyarország fővárosát nem tudta, hanem valami nem-Európai országét.
2015. aug. 10. 18:04
 2/28 anonim ***** válasza:
74%

Hát igen. Jemen fővárosa az alapműveltség, de aki a hexánt a nátrium kloridtól meg tudja különböztetni, az már fölösleges és amúgy is mit okoskodsz hülyegyerek.

Az alapműveltség egy teljesen értelmetlen fogalom, amit a fölösleges dolgokat tanulók és tanítók találtak ki, hogy egy kicsit jobban érezzék magukat. Nekem ez a személyes véleményem, jól el lehet érte küldeni az anyámba.

2015. aug. 10. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
96%

Hogy minden ország fővárosát tudjuk, az nem kéne, hogy elvárás legyen, de az Európaikét azért nagyjából illik.


Az alapműveltség szerintem arról kéne szóljon, hogy értsünk bármilyen szöveget, ami a rádióban elhangzik vagy a könnyen hozzáférhető újságokban le van írva, legyenek azok bármilyen témájúak is. Azaz ne ijedjünk meg egy olyan szótól, hogy melanoma, sziszifuszi vagy diverzáns, és ha Szófiáról szólnak a hírek, akkor ne Zsófikát féltsük, hanem tudjuk, hogy a bolgárok csinálnak valamit.


> „Azt is gondoltam, hogy az alapműveltség nem is a lexikális tudásra kellene, hogy vonatkozzon.”

Pedig szerintem az alapműveltség igen nagyrészt lexikális dolog. Főleg latin és görög szavak jelentését bemagolva már könnyen kitalálható, hogy mit jelent a használt idegen szavak nagyrésze.

2015. aug. 10. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
71%
ProTip: Ha egy kelet-európai ember egy nem-európai ország fővárosával pesztrál, vagy azon van kiakadva, hogy milyen hülyék az amerikaiak, hogy nem tudják Bulgária fővárosát, akkor kérdezd meg tőle, hogy mi Washington állam fővárosa.
2015. aug. 10. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 A kérdező kommentje:
Nem feltétlen erről van szó, ha mondjuk egy európai fővárost nem tudott volna, akkor sem hülyéztem volna le, mert mi a fenéért tartozna pont az az alapműveltségek közé. Egy vegyésznek, egy informatikusnak, egy asztalosnak teljesen más az alap tudástára, érdekeltségi köre, stb., nem értem, hogy az alapműveltségnek nevezett fogalom mégis mi alapján jött létre. Mert lehet alapműveltség a DNS szerkezetének felépítése is, a fővárosok, az iskolai csengő működési elve, vagy akár a fejszámolás is.
2015. aug. 10. 18:34
 6/28 anonim ***** válasza:
100%

Az alapműveltség az olyan tudást jelenti szerintem, ami ahhoz kell, hogy az ember egy HÉTKÖZNAPI, beszélgetést érteni tudjon.


Amíg az emberek általánosságban inkább arról beszélnek, hogy Sanyika Amszterdamban nyaralt meg, hasonlók, addig azt mondom, hogy az alapműveltségnek inkább része az, hogy tudod, hogy Amszterdam Hollandiában van, mint az, hogy hogyan kell char-ból int-et konvertálni C#-ben, meg hogy hogy kell teljes függvényelemzést végezni.

2015. aug. 10. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:

"Nem feltétlen erről van szó, ha mondjuk egy európai fővárost nem tudott volna, akkor sem hülyéztem volna le, mert mi a fenéért tartozna pont az az alapműveltségek közé. Egy vegyésznek, egy informatikusnak, egy asztalosnak teljesen más az alap tudástára, érdekeltségi köre, stb"


Egyáltalán nem más az alap tudástársa, mindegyik ugyan azt a pár nagyobb hírportált olvassa, ugyan azokat a nagyobb adókat nézi, ugyan azt a pár nagyobb újságot olvassa, ugyan olyan általános iskolába járt, nagyjából ugyan azok a beszédtémák is. Azt ne mondd nekem, hogy a vegyészek csak az ipari alumíniumgyártás jelenkori helyzetéről beszélnek egymással és mondjuk nem a (hasra csapok) menekültügyről. Honnan jönnek a menekültek? Líbia, Szíria, Irak, Afganisztán? Ahá. Ezek hol vannak? Milyen történelmi előzményei vannak ennek? Most mi folyik ott?

Ezekről fognak beszélgetni és nem arról, hogy kell kiszámolni Irak területét 13 darab megadott adatból.

2015. aug. 10. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
100%

> „Mert lehet alapműveltség a DNS szerkezetének felépítése is, a fővárosok, az iskolai csengő működési elve, vagy akár a fejszámolás is.”

És ez mind az (a fővárosok persze nem teljességükben, a DNS szerkezete meg pláne nem teljes precizitással). De az irodalomtanárnál is elromolhat otthon a csengő, ami úgy működik, mint az iskolai, és elég egyszerű dolog ahhoz, hogy meg tudja javítani, vagy legalább lássa, mekkora a baj. Vagy egy óvónőnek is el kell tudni dönteni a boltban, hogy biztosan elég-e a pénztárcájában levő 1700 forint, hogy ki tudja fizetni ami a kosarában van, meg még azt az egy liter tejet, ami otthonra kell, még ha nincs is nála számológép.

2015. aug. 10. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 hollófernyiges ***** válasza:
Öntsünk tiszta vizet a pohárba, melyik volt az az ország?
2015. aug. 10. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 A kérdező kommentje:
Ebben az esetben én úgy gondolom, hogy az alapműveltség, aminek elvileg az alapnak kellene lennie, az emberiség nagyon-nagyon minimális százalékának adatott meg.
2015. aug. 10. 18:50
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!