Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mit gondoltok, pontosan mi...

Mit gondoltok, pontosan mi tartozik az alapműveltség közé?

Figyelt kérdés

Néhány napja beszélgettem egy barátommal, aki mesélte, hogy X milyen buta, amiért nem tudta, hogy ennek az országnak ez a fővárosa. X egy vegyész, akinek erre nem sok szüksége van, így rákérdeztem, mi ebben a furcsa, vagy miért kéne tudnia, és a válasz az volt, hogy alapműveltség.

Megkérdeztem néhány embert, számára mi az alapműveltség, és néhányan azt mondták, hogy a magyar érettségi az alapműveltség, de én nem hinném, hogy az érettséginek akár csak egy kis része is fontos lenne, ha nem hasznosítod a mindennapjaidban. Azt is gondoltam, hogy az alapműveltség nem is a lexikális tudásra kellene, hogy vonatkozzon.


Nektek mi a véleményetek, mi az az alapműveltség, mi tartozik bele?


2015. aug. 10. 18:02
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:

Én is azt látom, hogy az emberek szerint az az alapműveltség, amit ő tud.

Volt egy videó (lehet belinkelték már), ahol az utcán embereket kérdezgetnek olyan dolgokról, amik a riportkészítői szerint az alapműveltséghez tartoznak.

Volt olyan kérdés, hogy "Mettől meddig tartott a második világháború?" és olyan, hogy "Mi történik egy tollal a Holdon, ha leejtjük?"

Azok az emberek a suliban, akiket érdekelt a történelem, totál kiakadtak azon, hogy a sok idióta nem tudja, mikor volt a II. vh. De ugyanezeknek az embereknek fogalmuk sem volt, mi történik a leejtett tollal a Holdon, viszont szerintük ez nem is olyan fontos, mint a II. vh ideje.

Akit a fizika érdekelt, az nyilván a Holdas kérdésre tudta a választ, és teljesen sötétnek nézte azt, akinek fogalma nem volt róla...

2015. aug. 11. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 anonim ***** válasza:

A kérdéses videó: [link] (mondjuk itt általános műveltségnek írják, még ha elég alapkérdések is)

Itt viszont tényleg alap dolgokról van szó: https://www.youtube.com/watch?v=fJuNgBkloFE

2015. aug. 11. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 anonim ***** válasza:

Már több ilyen kérdés volt, ha hazaérek megkeresem, és álltalában mindenki lepontoz mindenkit, illetve nincs egyetértés(ahogy itt sincs).


Nem tekintem magam szakbarbárnak, de nagyon messze állok a polihisztortól

2015. aug. 11. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonim ***** válasza:

#19-nél van a pont!


A felvetődő kérdéseket alapvetően kétféle csoportba lehet rakni:


1. Olyan kérdések csoportja, melyekre egyértelmű válasz létezik és abba belekötni nem lehet.


2. Olyan kérdések csoportja, melyekre nem adható egyértelmű válasz. Ha nem adható egyértelmű válasz, annak alapvetően ismét két oka lehet:


2/a. Több válasz is helyes a kérdésre, azonos fogalmi definíciók mellett;


2/b. Több válasz is helyes , de más-más fogalmi definíciók és értelmezések mellett.


A valóságban a kettő keveredhet.

A kérdező által feltett kérdés a 2/b kategóriába tartozik.


Ezért bárki akármilyen választ írhat ide a kérdésre, mind helyes és zöld kezet érdemel, ugyanis ahányféle ember (vagy hasonló gondolkodású emberek csoportja), annyiféle belső fogalmi defíniciók csoportja, ill. elfogadott elvek halmaza létezik.


És nyílván, mivel az adott gondolatmenetek, és elfogadott elvek a legkülönbözőbbek lehetnek, így a kérdésre adott válaszok is meglehetősen széles skálán mozoghatnak, ám mindegyik helyes és kielégíti a választ a saját axiómarendszerében.

2015. aug. 11. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 anonim ***** válasza:

"Nagyon nem olvassa mindenki ugyanazt, én pl informatikusként kb csak techlapok cikkeit olvasom, plusz a HVG-n a cikkek címeit. Nagyon rég volt, hogy elolvastam volna egy nem tech/tudomány cikket.

De pl sokan nem olvasnak tech cikkeket, mert nem érdekli őket, nem értik stb."


Na, akkor te egy töredék százaléknyi kisebbséghez tartozol. De gondolom te sem a hardverek mély működéséről olvasol, hanem, hogy az ASUS naccerű új processzora ekkora meg akkora Ghz-es. Na ez aztán nem túlságosan speciális tudás.

2015. aug. 11. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 anonim ***** válasza:

@utolsó

Pedig viszonylag előkelő helyen mozognak a techlapok. Például a Prohardver lapcsaládnak van itthon talán a legkiterjedtebb, leglátogatottabb fóruma.

És sem a szakbarbárság, sem a beszűkült egyszerűség nem jellemző a tech-világra. Legalább annyira tág témakör ez (IT+elektronika+tudományok), mint mondjuk a politika és pénzügy.


"De gondolom te sem a hardverek mély működéséről olvasol, hanem, hogy az ASUS naccerű új processzora ekkora meg akkora Ghz-es. Na ez aztán nem túlságosan speciális tudás."

Bagatellizálsz nagyon. Nyilván ahogyan a HVG sem csak közgazdasági elemzésekből áll, itt is kellenek az érthetőbb, esetleg bulvárosabb cikkek, de ugyanúgy lehetőséget ad az elmélyülésre is.

2015. aug. 12. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 anonim ***** válasza:
Azért az informatikai fórumokon megint csak nem az általános műveltség a téma. IT-ben dolgozom én is, ha ez általános műveltség, akkor lefosom a bokámat. Nem lenne vele munkám, ha ez általános tudás lenne és mindenki meg tudná csinálni.
2015. aug. 12. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:
Hajrá Orbán!
2022. szept. 15. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!