Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A mensa online teszten 125...

A mensa online teszten 125 feletti IQ jött ki. A hivatalos teszten 100 alatti?

Figyelt kérdés

Pár hónapja megcsináltam az online tesztet, akkor is 025 feletti jött ki azt írta elértem a maximumot.


Viszont a rendes írásbeli teszten picit ráparáztam az időre, borzasztó lassan csináltam, annyit kaptam, hogy 100 alatti az eredmény.

Elég nagyot csalódtam, mert persze gondoltam, hogy nem teljesen reális az online teszt, ezt mégse gondoltam.


Konkrétan retardáltnak érzem magam...


Végül úgy döntöttem kitöltöm még egyszer az online tesztet úgymond önigazolásként, és megint 125 feletti jött ki "elértem a teszt maximumot"...

Nem értem, hogy miért van ekkora különbség.

Igazából milliószor könnyebbnek éreztem az online tesztet, annál, amit írásban írtunk.


Érdemes lenne valamikor ismét megírnom, de annyira megalázó volt... Hogy elment tőle a kedvem.

Eleve nem azért mentem, hogy bekerüljek a menzába, de ott rajtam kívül mindenki azért volt ott. Én csak kíváncsi voltam mennyi az IQ-m.


Mi a véleményetek erről a helyzetről?


Egyébként 24 vagyok.



2015. aug. 17. 13:02
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
81%

Ismerős.


Az online teszten nekem 125 fölötti eredmény jött ki, más hivatalos teszteken pedig 130-140 között.


Úgy gondoltam ezek után megpróbálok egy hivatalos tesztet is. Nos, 113-118 közötti eredmény jött ki.


Szar érzés volt , mert fizettem a tesztért és ezzel szemben ők a klimatizálatlan, meleg, emberekkel teli helyen íratatták meg a tesztet velünk, ami redikálisan csökkenti az emberi agy teljesítő képességét, meggyőződésem, ha kipihent vagyok és normális helyen írom meg kijött volna a 130 vagy feletti.


Mindenesetre az online teszteket ne vedd készpénznek, viszont arra is gondolj mielőtt újra megírod a hivatalos tesztet, hogy 1 év szünetet kell tartani és egész életedben kétszer írhatod meg.


25F

2015. aug. 17. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

Nálunk meg nyitva volt az ablak és kint hangos gépek dolgoztak.


Bár aki mellettem ült neki 125-129 jött ki, amin látszik, hogy volt akinek ilyen körülmények között is jól sikerült.

Bár tény nem tudjuk mennyi lett volna ha nem vonja el a figyelmét, no meg az se mindegy, hogy kinek milyen a koncentrálóképessége.

Egyébként én meg alapból picit lassabb vagyok, nekem eleve több időre volna szükségem.

2015. aug. 17. 13:23
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

Ezek a körülmények szignifikánsan befolyásolják a teljesítőképességet, így a teszt eredményét is. Így nyilvánvalóan hibás eredmény jött ki, hiszen a tesztet elvileg nem ilyen körülményekre validálták. Így tudományos szempontból mindenki tesztje érvénytelen, aki ott és akkor írta. Ezt érdemes lenne jelezni a központnak is.

Amúgy a saját szempontodból nem érdemes foglalkozni az eredménnyel, egyrészt mert az eredmnény a körülmények miatt nem reális, másrészt mert az IQ önmagában nem sok mindenre jó, a Mensába meg úgysem akartál bekerülni. Azt jelzi, hogy az átlagemberhez képest milyen gyorsan és hatékonyan tudsz megoldani speciális típusú logikai feladatokat (tulajdonképpen az IQ-teszteket). De még a logikai képességeket sem tudja rendesen mérni, mivel a logikának sok más aspektusa is van. De ha annyira kíváncsi vagy, és nem sjnálod rá a pénzt, érdemes lehet elmenni még egyszer kitölteni a tesztet. De az online tesztek is viszonylag reális eredményt adnak (sokszor még reálisabbat is a validált tesztnél, ha a validált tesztet nem standard körülmények közt íratják meg, mint pl. most), csak nem lesz róla "hivatalos" papírod.

2015. aug. 17. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
69%

Nincs használható online IQ teszt. Az összes kamu. Egytől egyig, a Mensáét is beleértve. Arra jó, hogy elcsaljon a fizetős tesztjükre, vagy hogy kitehesd a facebookra, hogy mekkora géniusz is vagy te.


Próbáld ki akármelyiket. Töltsd ki úgy, ahogy szerinted egy átlagos, egy buta, és egy klinikailag retardált ember töltené ki, és nézd meg az eredményeket.


Az IQ egy olyan mérőszám, aminek a teljes népességen mérve definíció szerint 100 az átlaga, 16 a szórása (vagy 15, két sztenderd létezik) és gaussi, köznyelven haranggörbe eloszlású. Ez azt jelenti, hogy az emberek felének 100 alatti az IQ-ja. Pont. Ezzel a ténnyel nem lehet vitatkozni, ez egy definíció.


Érdekes módon ember ezen a Földön magáról még nem állította, hogy 110 alatti lenne az IQ-ja, annak ellenére, hogy valójában négyből egy ember esik 110 fölé.


125 fölé? Húszból egy. Tudom, hogy nem szép a földön fekvő emberbe belerúgni, de... most komolyan, nézz magadba egy percig, olvasd újra a szánalmas kérdésedet. Tényleg te lennél az a csávó, aki húsz emberből tizenkilencnél nagyobb koponya? Nem? És ha nem, akkor szerinted ez akkora probléma?


Nagyon könnyű túllihegni ezt az IQ-kérdést. A sok hülye, felfújt online pontszám után most végre kaptál egy valós eredményt, ami azt mondja, hogy az IQ-d úgy tűnik, hogy egy leheletnyivel átlag alatti.


Ezt tényleg olyan nehéz elfogadni? Mennyiben más ez, mint hogy a fizetésed, a magasságod, a feleséged mellmérete, az énekhangod és egy csomó más dolog közül néhány átlag alatti? Semmiben.


Nem értem miért olyan fontos azzal hitegetned magad, hogy valahogy neked mégis 125 az IQ-d, húszból tizenkilenc embernél magasabb, csak meleged volt, izgultál, kib.sztak veled a feladatsorral, bla bla bla. Ez pontosan olyan, mintha azzal hitegetnéd magad, hogy a kétszázezres fizetésed helyett milliót kereshetnél ha a főnököd nem utálná a kékszemű embereket, vagy hogy a kissé repedtfazék hangoddal az X-faktor döntőjébe bejutottál volna, ha a Tóth Gabi nem aznap menstruált volna.


Nyugodj meg. Semmit nem számít ez a teszt. Kezeld a helyén és hagyj fel a felesleges tévképzetekkel. Nagyon kevés embernek van 125-ös IQ-ja, neked sincs, nekem sincs, ki a f..t érdekel.

2015. aug. 17. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

Megragadtad a lényeget, nyilván mindenkinek más az elvárása saját magával szemben.


Engem nem zavar ha téged nem zavar ha átlag alatti bármiben a teljesítményed.

Engem sajnos igen.


És nem tudom elfogadni, hogy átlag alatti legyen az iq-m.

Hogy miért?

Nem tudom... Egyszerűen így szocializálódtam.

Nem hiszem magamról, hogy 125 feletti, félreértés ne essék.

Egyszerűen csak a papír alapú eredményét nem tudom elfogadni.

De felesleges is erről vitát nyitni, én arra voltam kíváncsi mennyire hiteles, amire választ is kaptam, szerinted nem az.


Köszönöm a válaszodat! :)

2015. aug. 17. 22:30
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

#4: Hadd vitatkozzak egy kicsit. :)


"Nincs használható online IQ teszt."

Egyik sem tökéletes, de azért vannak, amik közelítésnek jók. A Mensa fizetős tesztje szintén nem tökéletes, mivel nem figyelnek a körülmények standardizáklására, ld. a mostani kérdést.


"Ez azt jelenti, hogy az emberek felének 100 alatti az IQ-ja. Pont. Ezzel a ténnyel nem lehet vitatkozni, ez egy definíció."

Ez teljesen korrekt. De ebben benne vannak a súlyos értelmi fogyatékossággal rendelkezők is pl. Ne felejtsük el, hogy aki már eljut odáig, hogy kíváncsi az IQ-jára és kitöltsön egy IQ-tesztet, ők nagyobb valószínűséggel az átlag feletti tartományból kerülnek ki.


"Tudom, hogy nem szép a földön fekvő emberbe belerúgni, de... most komolyan, nézz magadba egy percig, olvasd újra a szánalmas kérdésedet."

Miért lenne szánalmas? És amúgy miért ne lehetne ő az, aki 20-ból 19-nél nagyobb koponya?


"Most végre kaptál egy valós eredményt."

Mivel a tesztet nem az adott körülményekre validálták, így az eredmény nem valós. A nyelvvizsgáknál szintén nem véletlen, hogy nem elég a nyelvvizsga-teszteket és a hangfelvételeket validálni, hanem a termet is jóvá kell hagyatni, ahol a nyelvvizsgákat írják. És még ott is közbejöhetnek ennek ellenére nem várt problémák, pl. nem megfelelően állítják be a lejátszón az equalizert, nem sikerül megoldani a teremben az egyenletes hőmérsékletet, stb. Általában ott sem foglalkoznak ezekkel, pedig igen komolyan befolyásolják a teljesítőképességet.


"Nem értem miért olyan fontos azzal hitegetned magad, hogy valahogy neked mégis 125 az IQ-d"

Ha a körülmények zavarták, akkor nagy valószínűséggel képességei alatt teljesített. Ez nem hitegetés, ez tény.


"Nyugodj meg. Semmit nem számít ez a teszt. Kezeld a helyén... Nagyon kevés embernek van 125-ös IQ-ja"

Ebben igazad van.


"Neked sincs, nekem sincs"

Ezt nem tudhatod, amíg nem töltöttél ki egy validált tesztet standard körülmények között.

2015. aug. 18. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

A kérdező szempontjai világosak. Neki fontos ez az adat önmaga miatt. Ahogy mondja, így szocializálódott. Ha szabad kitérnem rá, mi az az "így". Némi kisebbrendűségi érzés. Nem tud szabadulni a gondolattól, hogy bizonyítson önmagának. Hogy jobb, mint aminek önmagát hiszi.

Jobb vagy kérdező, és nem az IQ teszt bármilyen eredményétől. Az ilyen típusú ember mindig jobb, mint amink képzeli magát.


De térjünk vissza az IQ teszthez. Mire való? A Mensa tagság alapjába az önhiúság legyezgetése. Az egyéb, kisebb képességek estén is annyi: hú, hát mi jobbak vagyunk, mint az átlag. Sőt, sokkal jobbak. Az ember alaptermészete a hiúság, na de ennyire, már nem normális.

Ugyanis csak az számít, mit teszel az asztalra. Ha valóban ordítóan magas az IQ-d, akkor a szakterületeden briliáns leszel. És ez már számít, akár összhangban van az IQ-dal, akár nem. Ha alacsony, ez be fog bizonyosodni az iskolában, amikor sorozatosan nem érted azt, amit a többi már rég. Amikor állásinterjúra mész, és soha nem sikerül. Jó, ez manapság döntően kapcsolat kérdése, de mégis.


Töltöttem ki én is ilyen tesztet szórakozásból, kíváncsiságból. De hogy egy alap minőségi mutatón túl (amelyet más körülmények alapján amúgy is sejtettem) érdekeljen, annak az önmagáért valóságot leszámítva, nem tudom az okát. Vélem, nincs is.

Akinek ez számít, aki ettől jobban érzi magát, szánja rá az időt. De az igazi megmérettetés nem itt történik. És a végeredmény majd utólag állapítható meg. Mikor befejezted.

2015. aug. 18. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
71%

Higgyétek el nekem, hogy nem rosszindulatból írtam, amit írtam. Az IQ egy olyan dolog, amin felnőttkorban sokat nem tudunk már változtatni. Tehát az, hogy nehéz-e elfogadnod egy adott eredményt, vagy sem, nem igazán számít, hiszen a helyzet adott (függetlenül attól, hogy valóban 100 alatti-e vagy csak a körülmények miatt mértek alul).


A súlyodon könnyen tudsz változtatni, tehát ott jól jön az önkritika, és a bele nem törődés. A szakmai előmeneteled szintén ilyen, jó munkával, kitartással, a lehetőségek felismerésével általában előre lehet jutni.


De a magasságodon, a ritka vércsoportodon, az IQ-don akkor is kár lovagolni, ha elégedetlen vagy velük. Fura is lenne, ha valaki azt mondaná, hogy "lehet hogy téged nem zavar ha valamiben átlag alatti vagy, de én nem tudom elfogadni, hogy színvak vagyok". Nem tudsz mit csinálni az IQ-ddal, úgyhogy ne ez alapján határozd meg magad, ne ez legyen a mércéd.


Ezt azért mondom, mert gyanítom, hogy egy év múlva újra meg fogod írni a tesztet, és látva hogy mennyire fontos ez neked, előfordulhat, hogy ismét ráparázol, és nem kapsz jobb eredményt. Te magad is beismered, hogy alapból kicsit lassabb vagy, tehát az efféle időre mért tesztek nyilván jövőre sem neked fognak lejteni.


Úgyhogy ne engedd, hogy összetörjön a dolog és az önbizalmadat gyengítse, vagy ilyeneket higgy, hogy retardált vagy. Legjobb lenne, ha nem is tömnéd a zsebét ennek az IQ-fetisiszta bagázsnak.


--


#6-os, igazad van, hogy az értelmi fogyatékosokat kivéve egy hajszálnyival 100 fölé kerül az átlag, de nem sokkal. Ha a teljes alsó 10%-ot leszámítod, és megnézed a centilis-táblázatot, a maradék 90% mediánja még mindig csak 102. Az egészséges emberek döntő többsége továbbra is 100 közelében van. Oké, 100 alatt nem tízből öt, hanem kilencből négy, ami továbbra sem gáz.


Azzal viszont nem értek egyet, hogy az IQ-tesztek iránt annyival jobban érdeklődnének az átlag feletti, mint alatti emberek. Nagyjából ugyanúgy érdekel mindenkit. Szóba hozni persze csak átlag feletti számokkal szokás, ami az általad említett benyomást keltheti.

2015. aug. 18. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

Az a véleményem - Tisztel Kérdező - az általad vázolt esetről, hogy valami hiba csúszott a rendszerbe.


Kifejtem:

Az online teszt jó, validált és sok valós kutatás áll mögötte. A szórásra így is kell gondolni. Tegyük fel, hogy az online teszten kicsivel többet mutat mint ami vagy (max 15+ többet) és az írásbelin valamilyen okból kicsit gyengében teljesítettél (max eltérés -15).

A teremteszt is jó és szintén validált és kutatások állnak mögötte.


Következtetés:


Az online teszt szerint lehetsz legkevesebb 110 IQ

A terem írásbeli szerint lehetsz legfeljebb 115 IQ


Az átfedés létezik, nyugodtan megismételheted a mérést, valószínűleg kb. 95 - 120 közti IQ eredmény jön ki ismét.


Végül elmondható:

A rendszerben lévő hiba az önértékelésedben és esetlegesen tégedet értékelő személyekben kereshető, mindkét mérés a szóráson belül van, hát totál oké. Az már egy másik kérdés, hogy miként értelmezed a szórást tartalmazó sávban értelmezendő eredményt.

2015. aug. 18. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

Tudom, hogy bután hangzik de az az érték számomra már teljesen tökéletes lenne.

Az "az ön iq eredménye 100 alatti" nevű értesítés meglehetősen magam alá dobott.

Ugyanis a teszt 100 alatt nem mondhat pontos eredményt, holott lehet, hogy nekem 99 lett volna az írásbelin.

Viszont ez a 100 alatti olyan tág, hogy borzasztóan megijedtem attól, hogy esetleg én nem értékeltem magam eddig megfelelően. (Azért nyilván nem gondolom magam enyhe értelmi fogyatékosnak, de akkor se hiszem, hogy jól esett volna bárkinek ezzel szembesülni).


Azt hiszem azzal semmi problémám nem lett volna, ha 100-105 közötti értéket kapok.

Az egyetemi teljesítményemet elnézve egyébként nem is gondoltam volna, hogy 20 emberből benne vagyok az 5 legrosszabba. Tekintve, hogy korábban csoportelső voltam.

Tehát volt okom feltételezni magamról, hogy talán még sincs az átlag alatt az iq-m.

Hangsúlyoznám ha azt mondják átlagos vagyok elfogadom.

De az átlag alatti... Rita szarul esett.


Úgyhogy tudom hogy mindez másra nem jó, mint arra, hogy elhitessem magammal az írásbeli tévedett.

Merem remélni...

Mindenesetre köszönöm mindenkinek a válaszát!

2015. aug. 18. 19:47
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!