Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Valaki elmagyaázná részletesen...

Valaki elmagyaázná részletesen a szociológia miről is szól? (hülyén fogalmaztam. ) tobbi lent.

Figyelt kérdés
Mondták, hogy a szociológia , nekem ideális lenne , mert a reálos tantárgyak nem nagyon mennek. De valaki részletesen magyarázza már el ennek a lányegét. (: Köszi♥
2015. szept. 14. 16:05
 1/5 anonim ***** válasza:

Most őszintén, ha azt se tudod, miről szól, mégis, milyen alapon gondolod, hogy ezt el kell hinned?

A szocilogia azt jelenti, társadalomleírás, társadalomismeret. Rendkívül komplex, összetett tudományág, amely a társadalom ésannak egyes csoportjainak viselkedését tanulmányozza, írja le és modellezi. Komoly történelmi, vallási, etnokultúrális, nyelvi, pszichológiai, gazdasági, földrajzi ismereteket igényel. A kiváló szociológusok a társadalmi működések megértésével hozzájárulnak a politikai döntéshozatali mechanizmusok helyes irányba tereléséhez (fájdalom, kevés sikerrel), összpolitikai szinten fontos kutatásokat végeznek.

A teljesség igénye nélkül: hány kábítószeres van az orzságban, és miért? Mi a f..szért vett fel enyni bamba ember lakáshitelt? Hogyan fog változni egyes körezetek népessége? Mi a figyelmeztető jele egy fiatalkorú kriminalizációjának? mennyit kell dolgozni a megélhetéshez? Mekkora jövedelem szükséges ahhoz, hogy a társadalom újratermelje saját magát? Mekkora távolságról ingázik és mekkora távolságról költözik egy dolgozó? Itt, ott, amott, ebben és ebben az országban, régióban, földrészen.

Nem hókuszpókusz, bár sokan annak tartják, és sok esezt igényel, bár ezt számosan nem így vélik.

Miért?

Azért, mert a mai magyra rögvalóságban, a gyakorlatban a tudományegyetemek a "hülyebétékás" szinonimájaként tömegével, kvázi futószalagon gyártanak szocilógusnak nevezett képzetlen személyeket, akiknek az általános műveltségük csekély ahhoz, hogy mindezzel komolyan foglalkozzanak, arról nem si beszélve, hogy mivela valós munkaerőpiacon erre tényleges szükség nincsen (esetleg HR-esként lehet vele elhelyezkedni), majd elmennek a mekibe mosogatni. Félek, hogy te is ezek táborát fogod gazdagítani.

2015. szept. 14. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Az előttem szóló utolsó bekezdéséhez annyit még. Az oktatást módszeresen tönkretették/teszik. Ezért a színvonala folyamatosan züllik. Az infrastruktúrában, az oktatói színvonalban és a hallgatói minőségben is. Ezért az eredményes munka mind oktatói, mind hallgatói oldalon egyre eredménytelenebb. Ettől a sok képzetlen diplomás, bár szeretne (némelyikük) képzett lenni, de ez keveseknek sikerül.

Tudni kell, hogy az oktatás nagyon eltérő színvonalú, a semlegesebb reáltudományokban kevésbé rossz (kivéve a nagyon pénzigényes kísérleti tárgyakat). A humán tudományok, különösen a társadalommal foglalkozó szociológia jobban politikafüggők, kevésbé egzaktak(nak látszanak), ezért többen vélik, hogy belepofázhatnak alappal. De nem. Ez érzékenyebb terület, tehát itt szélsőségesebbek a viszonyok. Ahol (még) akad egy karakán nagy tudású és nagy hatású professzor, ott jobb a helyzet. a többi viszont sokkal erőteljesebben züllik. Nagyobbak ott az ellentétek, torzsalkodások is a megélhetési bizonytalanság miatt. E terület erősen politikafüggő, a megrendelés is zömmel onnan jön, így nagyobb a megalkuvás, szakmaiatlanság veszélye.

2015. szept. 15. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Ha a reálos tárgyak nagyon mennek, akkor eszedbe ne jusson szociológiára menni. Menjél helyette valamilyen mérnöknek, informatikusnak, mert ezeknek áll mostanában a világ, ezekkel lehet jól keresni.


A szociológia a társadalomtudományok közé tartozik, és inkább humán ismeretek kellenek hozzá, mint reálosak (történelem stb.). Igaz, hogy nagyon komplex tudomány, tehát kell hozzá logika és át kell látni, mert a szociológia a társadalmi folyamatokkal, jelenségekkel foglalkozik. Ilyesmire kell gondolni, hogy a születéskor várható élettartamnak mik a hatásai a munkaerőpiacon, és ezek hogyan hatnak ki az oktatásra, és a családi életben ennek milyen következményei lesznek... Tehát minden mindennel összefügg, a szociológus gyakorlatilag ezeket a társadalmi jelentéseket értelmezi, vizsgálja. Ha nagyon egyszerűen akarom megfogalmazni: a múlt társadalmaival a történészek foglalkoznak, a jelenével pedig a szociológusok. De emellett egzaktabb tudomány is valamivel, mint a történettudomány, mert száraz statisztikákra, adatokra alapoz a szociológia, tehát konkrét adatokról von le következtetést, míg a történészek sokszor adatok hiányában csak következtetnek (és ez magában hordozza a szubjektív látást).


Na mindegy, ha reálos vagy, menj mérnöknek, ez a lényeg.

2015. szept. 16. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Bocsi. de azt ítam , hogy a reálos tantárgyakat nem tudom:)

de azért köszi ♥

2015. szept. 16. 18:21
 5/5 anonim ***** válasza:
Jah igaz, bocsi... tegnap nagyon fáradt voltam, félreolvastam.
2015. szept. 16. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!