Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Összefoglaló a komplexképzésről?

Összefoglaló a komplexképzésről?

Figyelt kérdés
Nem sikerült még találnom egy rendes, érthető összefoglalót a komplexekről. Honnan tudom, hogy milyen komplex képződik, milyen töltéssel? Honnan tudom például, hogy az [Al(H2O)6]3+ -ban 6 H2O kapcsolódik az alumínium-ionhoz, vagy 4 NH3 a rézhez a [Cu(NH3)4]2+-ben? Illetve a töltés mindig megegyezik az ionéval, mert a molekula semleges? Hogy van ez, mindent szívesen várok a komplexekről, előre is köszönöm!

2015. dec. 10. 12:34
 1/2 sadam87 ***** válasza:

Az, hogy milyen komplex alakul ki nem egy triviális kérdés. A kristálytér elmélet alapján lehet ezt megjósolni. A lényege nagyon dióhéjban, hogy a ligandumok hatására a központi fémionban az addig egyforma energiájú atompályák különböző energiájúak lesznek, azaz az alhéjak felhasadnak. Az, hogy hogyan történik ez a felhasadás, a geometriától függ. Ez alapján függ a felhasadás típusa a fémion telítetlen alhéján levő elektronok számától (milyen felhasadás biztosítja az energiaminimumot), illetve a ligandum minőségétől (mekkora felhasadást okoz). De őszintén szólva én sem ismerem nagyon az elméletet, úgyhogy ennél többet nem írnék, hátha van, aki jobban ért hozzá.

A kopmlex töltése a központi fémion és a ligandumok töltésének összege. Amennyiben a ligandumok semleges molekulák (mint az általad írt példában), a komplex töltése egyenlő a központi fémion töltésével. Azonban a ligandum is rendelkezhet töltéssel (Cl-, CN-, SCN-, stb.), ebben az esetben ezzel is számolni kell.

Például a hexaciaanoferrát(III) komplexben a vas töltése +3, a komplexé viszont -3.

[Fe(CN)6]3-

[link]

2015. dec. 10. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, azt hittem van rá valami egyszerű módszer :)
2015. dec. 12. 14:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!