Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Aki egy picit ért a fizikához...

Aki egy picit ért a fizikához pls help.!?

Figyelt kérdés

Holnapra le kell adnom ezt a feladatot jegyre..

Már sokat gondolkodtam rajta es sikerült is megoldanom de kétlem hogy jó lenne...

A feladat:


Egy sportrepülőgép zuhanó repüléssel 180 km\h állandó nagyságú függőleges sebességgel közeledik a földhöz. A gépből 400m magasságban kiejtenek egy 80 kg tömegű homokzsákot.

Mennyi idő alatt es mekkora függőleges irányú lendülettel csapódik a földön lévő célpontba a zsák?


Ha valaki ért hozzá megtudná csinálni ezt a feladatot?


Előre is nagyon köszönök mindent :)!!!:D



2016. jan. 12. 17:04
 1/4 anonim ***** válasza:

"sikerült is megoldanom de kétlem hogy jó lenne"


Mutasd, mit sikerült eddig. (Hacsak nem kamuztál. :))

2016. jan. 12. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
En ugy csináltam hogy a függőleges lefelé hajítás v0 kezdősebességgel képletébe helyetesítettem ( h=v0*t+g/2*t a másodikon xd nemtoom hogykell felső indexbe.)
2016. jan. 12. 17:34
 3/4 anonim ***** válasza:
Ennyi adatból nem lehet megmondani, de szerintem a zsák lassulni fog. A fizikatanár nyilván azt várja tőled, hogy az általad is beírt képletből kiszámold az időt, az időből már ki tudod számolni a sebességet, és megszorozva a tömeggel megkapod a lendületet.
2016. jan. 12. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

#3 Hogy lehet ekkora butaságot írni?! Csak azt tudnám, hogy akinek fingja nincs az egészről, az minek írogat hülyeségeket...


Szóval kérdező, jól oldottad meg a példát, h=v0*t+0.5*g*t^2, ebbe kell behelyettesíteni.


(Négyzetet a ^ jellel írsz, azaz AltGr+3 kétszer, majd BackSpace egyszer).


h=400m;

v0=180 km/h=... m/s, átváltod.

g=9,81 m/s^2.


Az időre nézve ebből egy másodfokú egyenletet kapsz, ezt megoldod képlettel.

Az egyik t vagy negatív lesz, vagy valamilyen abszurd érték, nyílván a másik lesz a jó.


A lendület meg ugye p=m*v1, ahol v1 most a végsebesség:


v1=v0+g*t.


Ezzel meg van oldva a példa.


És nyílván látjuk, hogy a zsák gyorsul lefelé, mégpedig g-vel, hogy is írhatta valaki itt, h. lassul... ekkora butaságot! Szó nem volt légellenállásról, feltételezi a feladat, hogy a négyzetes úttörvény érvényes.


Habár aki akarja számolja ki, javaslom a kérdezőnek is, márcsak érdekességképp:


Keressetek utána, hogy 1m^3 homok hány tonna (én sem tudom, de neten biztos találtok valamit).


Utána első körben lehet közelíteni a homokzsákot egy gömbbel, azaz ha megvan hogy 1m^3 homoknak mekkora a tömege, akkor abból kiszámítjátok, hogy 80 kg-nak mekkora a térfogata.


A gömb térfogata ugye 4*pi*R^3/3, ebből kiszámítjátok a jugarat.


Ezután kiszámítjátok az áramlásra merőleges keresztmetszetet, azaz A=R^2*pi.


Most jöhet a légellenállás: Az ellenállási erő képlete:


F=0,5*C*ró*A*v^2.


C neve: alaktényező. Megnézitek fv. táblában, vagy a neten, hogy gömb esetén mennyi. (Ha jól emlékszem C=0,5 gömbre).


ró: sűrűség, 80 kg-ot elosztjátok a gömb térfogatával.


A pedig a keresztmetszet, r^2*pi, már ki lett számolva.



Na most akkor az van, hogy esik lefelé a zsák, m*g erő hat rá. Viszont ha a közegellenállás olyan baromi nagy, hogy ezt ellensúlyozza, akkor kialakul egy olyan végsebesség, aminél nem gyorsul tovább a zsák, tehát az egyenlet:


m*g=0,5*C*ró*A*v^2.


Ebből kifejezitek a v-t, és ez lesz a végsebesség.


Ha az jön ki, hogy v<180 km/h, akkor valóban lassul a zsák, ha v>180 km/h, akkor pedig gyorsul.


Gyerünk számolni!

2016. jan. 14. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!