Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan halad át egy idegi...

Hogyan halad át egy idegi impulzus a testen?

Figyelt kérdés
Sziasztok, ha lehet egy olyan tudományos válszt szeretnék amit egy 12 éves is megért! Elöre is köszönöm!

2016. febr. 3. 10:00
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Nagy vonalakban, szakkifejezéseket és a precizitást mellőzve:


Az idegsejtek "tüzelni" tudnak, és mivel láncokat, hálókat alkotnak, üzeneteket tudnak továbbítani egymásnak.


Ha bizonyos vegyületekkel ingerelnek egy idegsejtet, attól a sejt elektromos állapota egy egész kicsit megváltozik. Ha ez a változás egy bizonyos küszöb felett van, akkor hirtelen egy csomó ioncsatorna kinyílik a sejthártyában. A sejt körüli térből a csatornákon keresztül ionok áramlanak be a sejtbe, amelyek hirtelen nagyon megváltoztatják a sejt elektromos állapotát.


Annyira, hogy ez a hatás az idegsejt egészen távoli pontjain, a hosszú nyúlványainak legvégén is szinte azonnal érezhető. Ezeken a nyúlványokon pedig olyan kis fejecskék vannak, amelyek elektromos hatásra különböző vegyületeket tudnak kiköpni magukból.


Innentől már kitalálod: ezeket a vegyületeket a fejecskék más idegsejtekre öntik rá. Ha egy időben elég sok ilyen vegyület ér egy idegsejtet, akkor abban is kialakulhat egy hasonló ingerület, amit aztán ő is továbbad más idegsejteknek.


Mivel ezek a nyúlványok néha egészen hosszúak, több tíz centiméteresek is lehetnek, elég gyorsan, pár ugrásból eljuthat egy ingerület a kislábujjadból az agyadba, vagy fordítva.

2016. febr. 3. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Tudni kell, hogy az idegsejtben a sejthártya két oldalán eltérően oszlanak el a pozitív és negatív töltésű anyagok (ezeket ionoknak nevezzük), mivel nem mindegyik tudja átjárni a sejthárytát. Így alapállapotban is elektromos feszültség van jelen a menbránon.


Az idegsejten azonban vannak csatornák amiket ha kinyitunk, akkor ezek az ionok át tudnak jutni, így az elektromos feszültség csökken.


Több mód van rá hogy ezeket a csatornákat kinyissuk.


Egyik ilyen mód, hogy vannak olyan csatornák, amik akor nyílnak, ha nyomás/feszülés éri az ideget. Ilyenek például a bőrben az érzőidegek.


Másik mód, hogy ha a csatorna egy anyagot megköt, akkor kinyílik. Ilyen anyagok jöhetnek másik idegről, vagy jöhetnek a környezetből. Például az ízlelőbimbók vagy a szaglósejtek is anyagokat kötnek meg, amik (bonyolult folyamatok útján) kinyítják a csatornát.


Az idegnek ennek a részén csökken ilyenkor ugye a feszültség, mivel az ionok átvándoroltak a sejthártyán. Vannak viszont olyan csatornák amik pedig pont a feszültségcsökkenésre nyílik, és akkor ahol az a csatorna nyílik ki, ott csökken a feszültség.

Így aztán ez a feszültségcsökkenés végigterjed az idegen.

Az ideg végén pedig a feszültségcsökkenés hatására olyan anyagok bocsátódnak ki, amik a következő idegben (amit előzőleg írtam) megkötődnek, és annak a csatornáit nyitogatják.


Persze miután végigment az impulzus, pumpák újra kipumpálják azokat az anyagokat amik ki- vagy beáramlottak, így újra az eredeti elektromos feszültség van jelen.

2016. febr. 3. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!
2016. febr. 3. 21:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!