Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Valaki elmagyarázná nekem...

Valaki elmagyarázná nekem Einstein relativitás elméletét?

Figyelt kérdés
ma este ment a tvben Einstein időutazós, dimenziós elmélete. Már kezdem kapizsgálni a dolog lényegét, bár nem minden tiszta. Elmagyarázná nekem valaki úgy hogy egy 13 éves is megértse? Év eleje óta tanulom a fizikát, most írtunk tz-t a dinamika alapjairól. (nem tudom hogy ez fontos-e)
2016. febr. 11. 20:45
 1/9 anonim válasza:
53%

Valamelyik nap ezt olvastam az interneten: "Eistent gyakran kérték arra, hogy magyarázza el a relativitás elméletét. Egyik alkalommal így válaszolt a kérdezőnek:Tedd a kezed csupán egyetlen percre a forró kályhára és az az egy perc egy órának fog tűnni. Ülj egy gyönyörű lány mellett egy órát,és úgy érzed majd, egy perc volt az egész. Nos kérlek ez a relativítás"

Igazából nemtudom tényleg jót olvastam-e és nem is értek még hozzá, mert csak szeptember óta tanulom a fizikát. :D 14L

2016. febr. 11. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Ozmium42 ***** válasza:
88%

Két relativitás elmélet van, az első a speciális, a második az általános.


A newtoni mechanikában minden mozgás viszonylagos, vagyis vonatkoztatási rendszertől függ. Például ha ülsz egy autóban, és 60 km/h-val haladsz, akkor ha melletted szintén halad egy autó 60 km/h-val, az a földhöz képest 60-nal megy, hozzád képest egy helyben áll. Ha egy autó hozzád szemből jön hatvannal, az hozzád képest 120-szal halad. Eredetileg azt hitték, hogy ez mindenre vonatkozik, azonban később kiderült, hogy a fényre nem. Amikor meg akarták mérni a fény sebességét, azt várták, hogy a fényforráshoz közeledve a fény sebességét nagyobbnak fogják mérni, a fényforrástól távolodva pedig kisebbnek. Ez nem jött be, a fénysebesség mindkét mérésben ugyanannyinak adódott, és az eredeti elmélet ezt nem tudta megmagyarázni. Erre hozta be Einstein a speciális relativitás elméletet, ami úgy magyarázza a jelenséget, hogy az idő viszonylagos, a sebességtől függ. Vagyis egy mozgó viszonyítási rendszerben lassabban telik az idő, mint egy mozdulatlanban. A fény sebessége az egyetlen állandó, ami sosem változik, és minden más ehhez igazodik.


A speciális relativitás elmélet csak egyenes vonalú egyenletes sebességű eseteket tárgyal, az általános relativitás elmélet pedig már gyorsuló rendszerekre is érvényes. Ez megállapítja, hogy a gravitációs tér és a gyorsulás tulajdonképpen megkülönböztethetetlen. A tömeggel rendelkező testek a téridő szerkezetét torzítják, és ez kihat a fény útjára. Mivel a fény sebességének továbbra is állandónak kell lennie, ezért megint minden ehhez igazodik, az idő viszonylagos, függ a gyorsulástól, gyakorlatilag nagyobb gravitációban lassabban telik az idő, mint kisebb gravitációban.

2016. febr. 11. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Nem akarom megbántani a 2. válaszolót, de ijesztően nagy butaságokat ír, a laikusok pedig jól felpontozták. Miközben nagyítóval kell keresni egy olyan mondatot, amiben nincsen nagyon nagy hiba!


A 2. válaszoló azt írja, hogy a specrel csak egyenes vonalú egyenletes mozgásokkal foglalkozik. Hát ez úgy sületlenség ahogy van, a specrelben is van gyorsulás, ami a négyessebesség deriváltja. Meg nem csak egyenes vonalú mozgás van..


" Ez megállapítja, hogy a gravitációs tér és a gyorsulás tulajdonképpen megkülönböztethetetlen."

Hülyeség, ilyet még idézni sem illik.


"A tömeggel rendelkező testek a téridő szerkezetét torzítják"

Az áltrel épp azt mondja, hogy a newtoni fizikától eltérőe itt NEM tömeg a forrástag! Hanem az energia-impulzus négyestenzor.


Sajnos a tájékozatlanság nagyon nagy foka áll fenn, és ekkor szoktak jönni azok a félreértelmezések, amelyeket a laikusok annyira szeretnek hajtogatni. Az egyik az, hogy "minden relatív". A relativitáselméletet nem lehet a relatív szóval megmagyarázni és értelmezni, mert semmi köze hozzá, a laikusok számára a "relativitáselmélet" elnevezés is megtévesztő és rossz irányba téríti őket.


A relativitáselmélet nem a relativitásról szól, hanem a diffeomorfizmus-invarianciáról.


A 2. válaszoló első nagy bekezdésében is keverednek a dolgok és a félreértelmezések.

A specrelnek semmi köze a fénysebességhez, anno nem azért lett létrehozva a specrel, hogy megmagyarázza a fénysebesség állandóságát, ez óriási nagy tévedés. A specrel a világ szimmetriáit vizsgálta, azaz a Poincaré-csoportot tulajdonságait. Abból derült ki, hogy van egy sebesség, amelyet semmi sem léphet túl, és ezt c-vel jelöljük.

Amikor rádobjuk a specrelt az elektrodinamikára és levezetjük a Maxwell-egyenletek kanonikus alakját, akkor azokat nézegetve kiderül, hogy létezik egy olyan elektromágneses hullám, ami épp a speciális relativitáselméletbeli c-vel terjed; ami történetesen a fény.

2016. febr. 12. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Ozmium42 ***** válasza:
73%
Remekül elmagyaráztad, de vajon egy 13 éves érti, mi a négyessebesség negyedik deriváltja, az energia-impulzus négyestenzor, a diffeomorfizmus-invariancia és a Maxwell egyenletek kanonikus alakja? Vagy jobban jár, ha egyenlőre csak annyit tud a témáról, mint amit én előadtam, és legalább tudni fog valamit, ami több, mint a semmi, illetve az első válasz, de nem is kínai, mint amit te írtál? Néha a kevesebb több.
2016. febr. 12. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Ez kivételesen egy olyan dolog, amit nem lehet közérthetően elmagyarázni anélkül, hogy ne legyen az olvasó félrevezetve. A fizikához nem vezet királyi út, meg kell szenvedni érte hosszú éveken át.


Sajnos azt el kell mondjam, hogy nem tud többet azzal, amiket előttem írtatok neki. Már csak azért sem, mert a nagy részük nem igaz. A semm pedig jobb, mint a valótlan dolgok tudása. A kommentemet pedig nem a kérdezőnek címeztem elsősorban, hanem azoknak, akik olvassák a válaszokat.


Ha a kérdezőnek el kéne mondjam egy mondatban a specrel lényegét, akkor azt mondanám, hogy a lokális inerciarendszerek nem állnak össze globális inerciarendszerré. De ez is csak egy levegőben lógó mondat így.

2016. febr. 12. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

Szerintem meg egy 13 éves laikusnak pontosan elég az, ami a 2-es írt, a pontatlanságokkal együtt. Ad egy halvány átlátást a témáról, aztán amikor jobban belemélyed a témába, majd lépésről lépésre rájöhet, hogy "az azért nem egészen úgy van". Mint ahogy bizonyos korig elég az, hogy a Jézuska hozza a karácsonyfát.

"A semm pedig jobb, mint a valótlan dolgok tudása"

Ez egy nagy üres általánosság, ami jelen esetre sem igaz, mint sok mindenre.

A repülő azért repül, mert a szárnyprofil fölött gyorsabb a levegő, ettől ott csökken a nyomás és ez a szárnyat felfelé szívja.

Ebbe is ezer ponton bele lehet kötni és levezetni mondjuk a lamináris áramlás diffegyenleteit, de egy 13 évesnek jócskán elég, hogy képben legyen, a magyarázat pontatlanságaival és hiányosságaival együtt.

Ha a felnőtt áltagember csak ennyit, ennyire pontatlanul tudna a rel. elméletről, ami abban a kommentben szerepel, már sokkal kevesebb hülyeség keringene róla, mint most teszi.

2016. febr. 12. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
72%
Ja, gondolom nem úgy kezdték el tanítani a fenti emberkének is a fizikát, meg a kémiát, hogy egyből a planck állandóval, meg a szimmetria sértésekről volt szó, hanem mondjuk arról, hogy Newton fejére esett az alma, meg periódusos rendszer... :-D
2016. febr. 14. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Gábor19750102 válasza:
0%
E=m.c2 tehát az energia egyenlő a tömeg és sebesség négyzetének szorzatával.
2016. márc. 12. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

8:

Nem az a relativitáselmélet lényege, ráadásul abban az értelmezésben nem is igaz ez a képlet, amiben te azt gondolod.

2016. márc. 12. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!